Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarcza antykryzysowa 3.0: dodatek za pracę zdalną, wypowiedzenie mailem. Kontrowersyjny projekt ustawy. Kiedy tarcza 3.0 wejdzie w życie?

asz
Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz Morawiecki Adam Jankowski/Polska Press
Tarcza antykryzysowa 3.0 to kolejna odsłona rządowej pomocy dla przedsiębiorców, mającej być wsparciem w czasie kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa. Póki co, nad ustawą dotyczącą nowej tarczy trwają prace, jednak do jej projektu dotarły już media. Znajdujące się w projekcie ustawy o tarczy antykryzysowej 3.0 rozwiązania wzbudziły już sporo kontrowersji. Pracownicy mogą bardzo ucierpieć na planowanych rozwiązaniach.

Tarcza antykryzysowa 3.0: pracujesz zdalnie? Możesz dostać dodatkowe pieniądze

Pandemia koronawirusa zmusiła wiele przedsiębiorstw do skierowania pracowników do pracy zdalnej. Nie każda firma była jednak na to w pełni przygotowana. „Fakt” informuje, że osoby pracujące zdalnie będą mogły dzięki tarczy antykryzysowej 3.0 otrzymać dodatek finansowy w wysokości 100 zł miesięcznie. Warunek? Pieniądze będą należały się, jeżeli pracodawca nie zapewnił niezbędnych do pracy zdalnej narzędzi, czyli np. komputera. 100 zł nie zostanie też przyznane automatycznie – pracownik będzie musiał złożyć odpowiedni wniosek.

Tarcza antykryzysowa 3.0 pomoże przedsiębiorcom, uderzy w pracowników

Kontrowersje budzą doniesienia o innych przepisach, które znalazły się w projekcie ustawy o tarczy antykryzysowej 3.0. Chodzi o zapisy, które umożliwiałyby pracodawcom:

  • wypowiedzenie umowy pracownikowi drogą mailową,
  • zwolnienie pracowników posiadających inne źródła dochodu,
  • obniżenie czasu pracy i wynagrodzenia o 10 proc.,
  • zmuszenie pracownika do wzięcia urlopu wypoczynkowego,
  • zawieszenie ZFŚS i innych układów zbiorowych.

Gdyby takie regulacje weszły w życie, mogłyby okazać się korzystne dla przedsiębiorców, jednak nie byłyby takie dla pracowników. Niektórzy krytycy projektu ustawy o tarczy 3.0 nazywają wprost te regulacje anty-pracowniczymi.

To zamach na podstawowe prawa pracownicze – mówi w Money.pl Piotr Szumlewicz, przewodniczący związku zawodowego Związkowa Alternatywa.

Co dokładnie oznaczałyby takie przepisy tarczy 3.0 dla pracowników?

Tarcza 3.0: wypowiedzenie umowy mailem

Projekt tarczy antykryzysowej 3.0 pozwoliłby pracodawcy przekazać wypowiedzenie umowy za pośrednictwem e-maila. Pracownik mógłby oczywiście odwołać się od decyzji, jednak pracodawca może nie przyjąć sprzeciwu. Wówczas zwalnianemu pracownikowi pozostałoby jedynie odwoływanie się do sądu pracy.

Tarcza antykryzysowa 3.0: emeryta i rencistę łatwiej zwolnić

Pracodawcom byłoby też łatwiej zwolnić niektóre grupy pracowników, gdyby zapisy znajdujące się w projekcie ustawy o tarczy antykryzysowej 3.0 weszły w życie. Możliwe stałoby się bowiem zwolnienie pracownika, który posiada inne źródło dochodu, a więc:

  • emerytów i rencistów,
  • osoby pracujące na drugim etacie,
  • osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Tarcza 3.0: o nas bez nas

Kontrowersyjne okazały się także takie zapisy w projekcie tarczy 3.0, które umożliwiałyby pracodawcom wprowadzanie zmian bez wcześniejszej konsultacji z pracownikami. Jak podaje „Rzeczpospolita”, na podstawie oświadczenia pracodawca mógłby dzięki tarczy 3.0. obciąć czas pracy, a co za tym idzie, wynagrodzenia o 10 proc. By to zrobić, nie musiałby wcześniej zadbać o porozumienie z pracownikami czy związkami zawodowymi.

Ponadto tarcza antykryzysowa 3.0 dałaby też pracodawcy prawo do częściowego decydowania o urlopach pracowników.

Art. 15gb. W okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, ogłoszonego z powodu COVID-19:

1) pracodawca może udzielić pracownikowi, w terminie przez siebie wskazanym, bez uzyskania zgody pracownika i z pominięciem planu urlopów, urlopu wypoczynkowego niewykorzystanego przez pracownika w poprzednich latach kalendarzowych, w wymiarze do 30 dni urlopu;

2) pracodawca może udzielić pracownikowi, w terminie przez siebie wskazanym, bez uzyskania zgody pracownika i z pominięciem planu urlopów, jednego pełnego dnia urlopu wypoczynkowego na każde dwa dni prawa do urlopu wypoczynkowego nabytego przez pracownika w bieżącym roku kalendarzowym; nie dotyczy to części urlopu wypoczynkowego udzielanego zgodnie z art. 1672 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy

To fragment projektu ustawy o tarczy 3.0 cytowany przez portal OKO.press. Wynika z niego, że pracodawca otrzymałby możliwość kierowania pracownika na urlop wypoczynkowy bez konieczności wyrażenia przez niego na to zgody ani nawet preferencji co do terminu wolnego. Pracodawca w ten sposób mógłby dysponować:

  • zaległym urlopem – z ograniczeniem do 30 dni urlopu,
  • bieżącym urlopem – z ograniczeniem do połowy jego wymiaru.

Oznacza to, że jeśli pracownikowi przysługuje w roku kalendarzowym 2020 26 dni urlopu wypoczynkowego, to na 13 z nich pracodawca mógłby wysłać pracownika wedle swojej woli i bez jego zgody.

Tarcza antykryzysowa 3.0 mogłaby także dać pracodawcom możliwość zawieszenia Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) i innych układów zbiorowych.

Czy taka tarcza antykryzysowa 3.0 wejdzie w życie?

Wszystkie opisane powyżej przepisy to propozycje, które znalazły się w projekcie ustawy o tarczy antykryzysowej 3.0, do którego dotarły media. Ponieważ zdążyły one odbić się już szerokim echem, głos w ich sprawie postanowił zabrać rzecznik rządu Piotr Mueller.

Informacje medialne o ograniczaniu praw pracowniczych nie znajdą odzwierciedlenia w projekcie, który ma przyjąć rząd. Pracownicy i pracodawcy zgłaszają różne propozycje zmian. Procedujemy je w drodze dialogu. Warto chwilę poczekać zanim ogłosi się ich ostateczne przyjęcie – napisał rzecznik rządu na Twitterze.

Źródła: Rzeczpospolita, Fakt, Money.pl, OKO.press, Twitter

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski