Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarcza Antykryzysowa obowiązuje: 4.05.2020 r. Odroczenie zaliczek, wsteczne rozliczanie strat. Ułatwienia podatkowe na czas koronawirusa

AIP
Toczące się postępowanie lub kontrola podatkowa mogą zostać zawieszone na wniosek podatnika, na czas obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego.
Toczące się postępowanie lub kontrola podatkowa mogą zostać zawieszone na wniosek podatnika, na czas obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego. Andrzej Banaś / Polska Press
Oto krótkie omówienie najważniejszych zmian w ustawach podatkowych, które znalazły się w przyjętej 31 marca 2020 r. ostatecznie przez Sejm, po rozpatrzeniu poprawek Senatu, specustawie zwanej Tarczą Antykryzysową oraz ekspresowym podpisaniu ustaw przez prezydenta. Zmiany te są ważne dla wszystkich podatników, mniejszych i większych oraz także ważne dla poszczególnych grup branżowych czy pod względem wielkości.

Sejm w ekspresowym tempie w sobotę 28 marca wczesnym porankiem uchwalił ustawy zwane tarczą Antykryzysową. Choć w poniedziałek 30 marca Senat wniósł do tych rozstrzygnięć wiele poprawek, to dziś 31 marca Sejm wszystkie je odrzucił - za wyjątkiem drobnych korekt, nie zmieniających zasadniczych rozstrzygnięć. Prezydent jeszcze wczoraj, 31 marca podpisał ustawy i po publikacji w Dzienniku Ustaw większość przepisów obowiązuje już od 1 kwietnia, a inne nawet w terminach jeszcze sprzed daty uchwalenia.

Nic też nie zmieniło się w toku legislacji w kwestiach podatkowych, o których rozstrzyga specustawa, a o których niżej.

Rozwiązania ważne dla firm dużych i małych

Zaliczki PIT-4 za marzec-kwiecień dopiero w czerwcu

Wydłużenie terminu na przekazanie przez płatników zaliczek na podatek od wynagrodzeń pobranych za marzec i kwiecień
Wprowadzenie prolongaty terminu przekazania przez pracodawcę zaliczek na podatek PIT od przychodów z szeroko rozumianej pracy pobranych w marcu i kwietniu (tzw. PIT-4). Zapłata zaliczki, zamiast odpowiednio do 20 kwietnia i 20 maja, będzie mogła być dokonana w późniejszym terminie.

Z ostatniej chwili:

Zaniechanie poboru opłaty prolongacyjnej

Podatnik nie będzie musiał ponosić kosztu opłaty w związku z odroczeniem terminu płatności podatku lub rozłożenia zapłaty podatku na raty, albo odroczeniem lub rozłożeniem na raty zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami.
Taka opłata, nazywana opłatą prolongacyjną, wynosi aktualnie 4% kwoty podatku lub zaległości podatkowej. Zwolnienie z obowiązku jej opłacenia będzie trwać w okresie stanu zagrożenia epidemicznego albo w okresie 30 dni bezpośrednio następujących po jego odwołaniu.

Możliwość rezygnacji z uproszczonych zaliczek w 2020 r.

i obliczanie zaliczek miesięcznych od bieżących dochodów
Zrezygnować z uproszczonych zaliczek będą mogli „mali podatnicy”. Podatnicy, którzy zrezygnują z uproszczonych zaliczek, za okres marzec–grudzień 2020 r., obliczą zaliczki miesięczne od bieżących dochodów na ogólnych zasadach (zapłacą niższe zaliczki, co poprawi ich płynność).

Możliwość wstecznego rozliczania strat

podatkowych w PIT i CIT
Stratę poniesioną w 2020 r. podatnicy, pod pewnymi warunkami, będą mogli odliczyć od dochodu uzyskanego w 2019 r. W tym celu, podatnicy złożą korektę zeznania za 2019 r. i dostaną zwrot.

Wyłączenie - złe długi

Wyłączenie stosowania regulacji w podatkach dochodowych dotyczących tzw. złych długów
Przepisy dot. złych długów w PIT i CIT, pod pewnymi warunkami, nie będą stosowane w odniesieniu do zaliczek dłużników, którzy powinni uwzględniać niezapłacone zobowiązania przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy. Dzięki temu dłużnik nie będzie miał wyższych obciążeń, a wierzyciel skorzysta z ulgi tak jak obecnie.

Zawieszone kontrole podatkowe

Możliwość zawieszenia kontroli podatkowych, postępowań podatkowych, kontroli celno- skarbowych na czas obowiązywania stanu epidemicznego
Toczące się postępowanie lub kontrola podatkowa mogą zostać zawieszone na wniosek podatnika, na czas obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego. Takiego zawieszenia będzie mógł też indywidualnie dokonać organ prowadzący dane postępowanie lub kontrolę, a jeżeli zajdzie potrzeba – mając na względzie okres obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego oraz skutki nimi wywołane – również Minister Finansów. Będzie on mógł zawiesić postępowania i kontrole podatkowe w drodze ogólnokrajowego rozporządzenia.

Wstrzymanie egzekucji

Możliwość wstrzymania administracyjnego postępowania egzekucyjnego należności pieniężnych
W okresie stanu zagrożenia epidemicznego Rada Ministrów będzie uprawniona do wydania rozporządzenia, na podstawie którego dojdzie do wstrzymania administracyjnych postępowań egzekucyjnych. Celem tej zmiany jest ochrona zobowiązanych, wobec których prowadzone jest postępowanie egzekucyjne, w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego.

31 marca, po zakończeniu prac parlamentarnych, prezydent Andrzej Duda podpisał pakiet ustaw wprowadzających szereg udogodnień dla osób samozatrudnionych, mikrofirm oraz zleceniobiorców, dziełobiorców i osób z umowami agencyjnymi.  Oto lista najważniejszych zmian w przepisach.

Wszystko, co musisz wiedzieć o zwolnieniu z ZUS i świadczeni...

Możliwość wprowadzenia przez gminy zwolnień z podatku od nieruchomości

Rada danej gminy może uchwalić, za część roku 2020, zwolnienie z podatku gruntów, budynków i budowli, wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej. Zwolnienia są dla wskazanych przez gminę grup przedsiębiorców, których sytuacja finansowa pogorszyła się wskutek koronawirusa. W tej gminie przedsiębiorca nie będzie musiał płacić podatku od nieruchomości.

Możliwość wprowadzenia przez gminy przedłużenia terminów płatności rat podatku od nieruchomości

Wójt (burmistrz, prezydent miasta), w drodze zarządzenia, będzie miał możliwość przedłużenia terminów płatności rat podatku od nieruchomości, płatnych w kwietniu, maju i czerwcu 2020 r., nie dłużej niż do 30 września 2020 r. Przedłużenie terminów obejmie wskazane grupy przedsiębiorców, których sytuacja finansowa pogorszyła się wskutek koronawirusa.

Ważne głównie dla dużych przedsiębiorstw

Odroczenie do 1 lipca 2020 r. obowiązku składania nowych JPK_VAT

z deklaracją dla dużych podatników
Duzi przedsiębiorcy zyskują dodatkowe 3 miesiące na dopasowanie swoich systemów do wymogów nowego sposobu raportowania. Mają więcej czasu na przeszkolenie swoich pracowników. Pracownicy mają więcej czasu na prace związane z dopasowaniem systemów księgowych i informatycznych do nowego JPK. Eksperci IT mają więcej czasu na wykonie u swoich klientów prac związanych z wdrożeniem nowego JPK.

Informacja o cenach transferowych (TP-R)

w zależności od przyjętego wariantu
Rozwiązanie dla podatników zobowiązanych do złożenia TP-R przed 30.09.2020. Przedsiębiorca ma dodatkowy czas do 30 września do złożenia informacji o cenach transferowych za 2019r.

Odroczenie CRBR

Odroczenie do 13 lipca 2020 r. zgłoszeń do Centralnego Rejestru Beneficjenta Rzeczywistego (CRBR)
Przedsiębiorcy zyskują więcej czasu na nowy obowiązek sprawozdawczy. Zmniejszenie bieżących obciążeń logistycznych i finansowych.

Zawieszenie podatku od sprzedaży detalicznej

Kontynuacja zawieszenia działania ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej. Podatnik nie będzie musiał płacić podatku za okresy rozliczeniowe lipiec-grudzień 2020. Zmniejszenie bieżących obciążeń finansowych.

Przesunięcie terminu do zapłacenia podatku od przychodów z budynków

Z przesunięcia terminu do zapłaty podatku od przychodów z budynków (czyli tzw. podatku minimalnego od nieruchomości komercyjnych), za miesiące marzec-maj 2020 do 20 lipca 2020 r. będą mogli skorzystać podatnicy, którzy spełnią określone warunki.

Inne ważne ułatwienia dla zainteresowanych grup podatników

Ulga z tytułu darowizn przekazanych na walkę z koronawirusem

Wprowadzenie odliczenia w podatku PIT i CIT z tytułu darowizn (pieniężnych lub rzeczowych) przekazanych na cele związane z zapobieganiem oraz zwalczaniem zakażenia koronawirusem dla podmiotów świadczących opiekę zdrowotną, w tym transport sanitarny, a także przekazane Agencji Rezerw Materiałowych oraz Centralnej Bazie Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych.

Przedłużenie terminu do złożenia zeznania CIT-8

dla organizacji pozarządowych
Przesunięcie terminu do złożenia zeznania CIT-8 i zapłaty podatku za 2019 r. przez organizacji pozarządowych: podatników osiągających wyłącznie dochody zwolnione od podatku, a także przez podatników działających w sferze pożytku publicznego, jeżeli ich przychody z tej działalności stanowią co najmniej 80% wszystkich przychodów. Termin ulega przesunięciu z 31 marca na 31 lipca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tarcza Antykryzysowa obowiązuje: 4.05.2020 r. Odroczenie zaliczek, wsteczne rozliczanie strat. Ułatwienia podatkowe na czas koronawirusa - Strefa Biznesu

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski