Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tatary: Umschlagplatz ma być upamiętniony

JAXA
Jacek Babicz
Tereny przy ul. Zimnej na stałe staną się miejscem pamięci. Chodzi o Umschlagplatz - plac śmierci. To miejsce wywózki lubelskich Żydów do obozu zagłady. - Plac zyska prawną ochronę. Zagwarantują to zapisy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla tego rejonu Lublina - zapowiada Karol Kieliszek z biura prasowego ratusza. Projekt uchwały w tej sprawie przedstawił już prezydent Lublina. Za tydzień będą nad nim debatować radni.

Obecne zapisy planu mówią o przeznaczeniu gruntów pod aktywizację gospodarczą. Mogą tu powstać np. zakłady przemysłowe. - Po zmianach działka przy ul. Zimnej 3a będzie miejscem pamięci. I chcemy, aby tragiczne losy ludności żydowskiej zostały godnie upamiętnione - dodaje Kieliszek.

Wizja tego, co ma powstać przy ul. Zimnej już jest. Przygotował ją Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN, któremu ratusz przekazał ten teren w 2008 r. Rok później ośrodek rozstrzygnął konkurs na upamiętnienie tego miejsca. - Ostatecznie do realizacji został wybrany projekt Bolesława Stelmacha. Zakłada on budowę obiektu w formie betonowego sarkofagu, którego ściany miałyby kilka metrów wysokości. Przestrzeń wewnątrz byłaby wypełniona ziemią, np. z terenów Podzamcza, czyli dawnej dzielnicy żydowskiej - opisuje Marcin Fedorowicz z Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN.

Koszt inwestycji jest szacowany na ok. 600 tys. zł. - To wstępne wyliczenia - zastrzega Fedorowicz.
Inwestycję miałby sfinansować ratusz. W tym roku jednak nie przeznaczył na ten cel żadnych środków. - Znajdziemy je. Zanim jednak ruszą prace przy budowie pomnika, należy przełożyć podziemne sieci techniczne przebiegające przez działkę - mówi Kieliszek.

- Prace przy budowie samego monumentu nie powinny zająć dużo czasu. Zakładamy, że moglibyśmy się z tym uporać w ciągu dwóch, trzech miesięcy - ocenia Fedorowicz.

Plac śmierci to miejsce, z którego do obozu zagłady w Bełżcu Niemcy wywieźli 26 tys. lubelskich Żydów. Masowe deportacje dokonywane od 17 marca do 16 kwietnia 1942 r. odbywały się z rampy kolejowej przy ul. Turystycznej, mieszczącej się na terenie przedwojennej rzeźni.


Nasze serwisy:
Serwis gospodarczy - Wybierz Lublin
Serwis turystyczny - Perły i Perełki Lubelszczyzny
Serwis dla fanów spottingu i lotnictwa - Samoloty nad Lubelszczyzną
Miasto widziane z samolotu - Lublin z lotu ptaka
Nasze filmy - Puls Polski


Codziennie rano najświeższe informacje z Lublina i okolic na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski