Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tauryna. Co to jest? Jakie ma właściwości? Jak działa? Jakie są skutki uboczne stosowania?

RED
Tauryna - co to jest? Ten związek chemiczny zrobił w sporcie i nie tylko, dużą „karierę". Jak działa tauryna? Jakie są efekty jej stosowania? Jakie są przeciwwskazania? Odkrywamy tajemnice tego aminokwasu.

Tauryna: co to jest?

Tauryna, czyli kwas 2-aminoetanosulfonowy to związek chemiczny, który występuje w tkankach ludzkich oraz zwierzęcych. Tauryna po raz pierwszy została wyizolowana w XIX wieku z żółci bydlęcej (stąd jej nazwa, łac. bos taurus - bydło domowe).

Tauryna: działanie

Tauryna jest niebiałkowym aminokwasem. Największe stężenia osiąga w mięśniach szkieletowych, sercu, mózgu oraz siatkówce. Tauryna nie buduje mięśni, ale ma dla nich ogromne znaczenie ponieważ bierze udział w odbudowywaniu tkanek, które uległy uszkodzeniu np. podczas intensywnego treningu. Stąd jej spore znaczenie dla sportowców. Na tym jednak nie kończy się jej działanie. Tauryna uczestniczy w tworzeniu kwasów żółciowych. Tauryna wpływa ponadto na ośrodkowy układ nerwowy. Przypisuje się jej funkcje neuroprzekaźnika. Tauryna ma poprawiać funkcje poznawcze i pomagać w nauce poprzez zwiększenie metabolizmu komórek glejowych i, pośrednio, wszystkich neuronów. Stąd jej obecność m.in. w napojach energetycznych, które obiecują m.in. polepszać koncentrację i zdolność zapamiętywania. Wciąż badane jest działanie tauryny w komórce i rola tego aminokwasu m.in. w regulacji metabolizmu glukozy.

Tauryna. Gdzie występuje?

Organizm człowieka sam wytwarza taurynę. Jednak nie jest to w stanie zaspokoić zapotrzebowania na ten aminokwas. Konieczne jest więc dostarczanie tauryny z pokarmem. Tauryna występuje w:

  • mięsie indyka
  • owocach morza
  • mleku krowim i kozim
  • soczewicy
  • grochu
  • ciecierzycy
  • gryce

Pozyskaną syntetycznie taurynę odnajdziemy w składzie napojów energetycznych, suplementów diety dla sportowców oraz mleka modyfikowanego dla niemowląt (niektóre badania sugerują, że niedobór tauryny u noworodków zakłóca wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach).

Tauryna. Co to jest? Jakie ma właściwości? Jak działa? Jakie są skutki uboczne stosowania?

Tauryna jako suplement diety

Suplementacja tauryną zalecana jest przede wszystkim osobom, które są bardzo aktywne fizycznie (odbywają intensywny trening więcej niż trzy razy w tygodniu). Po tzw. czystą taurynę sięgają więc przede wszystkim zawodowi sportowcy oraz amatorzy, którzy decydują się na intensywne treningi. Do grup osób narażonych na ryzyko niedoboru tauryny zalicza się ponadto także wegetarian, wegan i osoby w podeszłym wieku.

Producenci suplementów diety w postaci tauryny przekonują ponadto, że związek ten dobrze oddziaływuje m.in. na osoby:

  • z chorobą alkoholową (wspieranie właściwego balansu elektrolitów w organizmie)
  • cukrzycą
  • z chorobami serca (wspieranie prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego)

Tauryna, najczęściej w postaci kapsułek, dostępna jest w aptekach, a także sklepach internetowych.

Warto przypomnieć, że suplementacja nie może być zastąpić bogatej i zróżnicowanej diety.

Tauryna - dawkowanie

Tak, jak w przypadku każdego leku czy suplementu, trudno wskazać dawkowanie, które będzie odpowiednie dla każdej osoby w każdym wieku. Dawkowanie tauryny różni się w zależności od produktu, dlatego konieczne jest stosowanie się do zaleceń podanych na opakowaniu danego preparatu. Przyjmuje się, że suplementacja tauryną powinna zawierać się w dawce od 0,005 g do 2 g na dobę. U niektórych osób skutki uboczne stosowania tauryny to różne dolegliwości ze strony układu pokarmowego, m.in. biegunki.

Tauryna - przeciwwskazania

Przyjmuje się, że tauryna zażywana w prawidłowych dawkach, nie stwarza ryzyka wystąpienia poważnych skutków ubocznych. Swojej diety nie powinny jednak uzupełniać o ten związek:

  • kobiety w ciąży i matki karmiące
  • osoby z chorobą afektywną dwubiegunową (ryzyko rozregulowania stabilnego nastroju)
  • osoby stosujące leki psychotropowe (ze względu na ryzyko interakcji).

Tauryna w napojach energetycznych

Tauryna jest jednym ze składników napojów energetycznych. Trzeba mieć świadomość, że stanowi ona jedynie dodatek do bazy, którą stanowią inne substancje. Zazwyczaj zadaniem tauryny jest wzmacnianie działania kofeiny. Chodzi więc o uzyskanie efektu mocniejszego pobudzenia.

Tauryna, byk - czy mają coś wspólnego?

Przy okazji, warto wspomnieć o pewnej plotce, która swego czasu wprawiła zapewne w konsternację wielu miłośników tzw. energetyków. Chodzi o doniesienia jakoby napoje te zawierały składnik pozyskiwany z moczu i nasienia byka. Wszystko wskazuje na to, że plotka powstała w oparciu o prawdziwą informację dotyczącą okoliczności w jakich po raz pierwszy udało się wyizolować taurynę. Tak, jak wspominaliśmy na początku, nastąpiło to w XIX w. z żółci bydlęcej. Producenci napojów zapewniają, że tauryna, która jest składnikiem ich wyrobów pozyskiwana jest syntetycznie. Tauryna i byk nie mają zatem aż tak wiele wspólnego, jak niektórzy mogą się obawiać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski