TBV Start Lublin wygrał po dramatycznej końcówce w Krośnie i zagra w turnieju Pucharu Polski

Marek Jedynak
Ostatni mecz pierwszej rundy rozgrywek Polskiej Ligi Koszykówki był dla podopiecznych Davida Dedka sporym wyzwaniem, chociaż na początku nic tego nie zapowiadało. TBV Start Lublin wywiózł jednak zwycięstwo z Krosna i tą wygraną zapewnił sobie udział w turnieju finałowym Pucharu Polski, w którym wystąpi siedem najlepszym ekip i gospodarz.

Początek niedzielnej konfrontacji w Krośnie należał zdecydowanie do zawodników TBV Startu. W pierwszej kwarcie zawodnicy trenera Dedka wyszli na prowadzenie 21:6, a forma Marcina Dutkiewicza, Urosa Mirkovicia i Jamesa Washingtona pozwoliła utrzymać korzystny wynik. Po 10 minutach rywalizacji goście wygrywali 27:11.

W kolejnej części spotkania drużyna z Podkarpacia z impetem ruszyła do odrabiania strat, aplikując rywalom 9 punktów z rzędu. Autorami tego przedsięwzięcia byli przede wszystkim Jayvaughn Pinkston i Peter Alexis. Po dłuższej chwili na wydarzenia boiskowe zareagował rzutem trzypunktowym Washington.

Bardzo szybko jednak Grzegorz Grochowski powtórzył działanie Amerykanina. Nieco podrażnieni goście robili wszystko, żeby nie wypuścić przewagi z rąk. Warto podkreślić dobrą, wydajną grę Darryla Reynoldsa, Jakuba Zalewskiego i Michaela Gospodarka, w tym dość trudnym momencie meczu. Czerwono-czarni dali radę utrzymać korzystny dla siebie rezultat i po pierwszej połowie na tablicy z wynikiem było 37:27 dla TBV Startu.

W trzeciej kwarcie swoje pięć minut w ekipie z Krosna mieli Jakov Mustapić i Dāvis Lejasmeiers. Gracze ci starali się zmniejszyć dystans do rywala, na co błyskawicznie zareagował szkoleniowiec przyjezdnych biorąc czas dla swojej ekipy. Fakt ten nie wyhamował ambicji rozpędzonych gospodarzy i po rzutach Pinkstona, różnica dzieląca oba zespoły wynosiła zaledwie pięć punktów.

Lubelska drużyna próbowała się odkuć w tym fragmencie gry, jednak skutecznością mógł się pochwalić jedynie Bartosz Ciechociński. Przed kluczową kwartą prowadzili mimo wszystko lublinianie 53:47.

Finałowa odsłona była w wykonaniu Startu Lublin bardzo nerwowa. Zespół stracił na wstępie pięć punktów, a Miasto Szkła zdawało się dyktować swoje warunki. W końcowych minutach drużyna z Krosna po raz pierwszy wyszła na prowadzenie. Dzięki zimnej krwi, jaką zachowali Amerykanie, w ostatnich sekundach batalii, to koszykarze Startu wyszli zwycięsko z emocjonującego starcia pokonując przeciwnika 71:69.

Niedzielne mecze rozstrzygnęły sprawę awansu do turnieju finałowego o Puchar Polski. Oprócz gospodarzy, Legii Warszawa, w stolicy zagrają: Anwil Włocławek, MKS Dąbrowa Górnicza, Stelmet BC Zielona Góra, Polski Cukier Toruń, PGE Turów Zgorzelec, Asseco Gdynia oraz TBV Start Lublin.

Miasto Szkła Krosno – TBV Start Lublin 69:71 (11:27, 16:10, 20:16, 22:18)
Miasto Szkła: Alexis 15, Mustapić 13, Jakóbczyk 12, Pinkston 11, Sroka 7, Grochowski 5, Lejasmeiers 4, Oczkowicz 2, Musijowski, Pogoda, Gaddefors. Trener: Kamil Piechucki
Start: Washington 25, Lewis 11, Mirković 11, Reynolds 9, Dutkiewicz 7, Gospodarek 4, Zalewski 2, Szymański 1, Ciechociński 1, Czerlonko, Kowalski. Trener: David Dedek.
Sędziowali: Michał Proc, Robert Mordal, Michał Sosin