Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Te groźne substancje używane w domu mogą poważnie zaszkodzić dziecku

Katarzyna Pachelska
Przechowywuj środki czyszczące z dala od dzieci. Nie przelewaj ich do innych butelek, zwłaszcza do takich, które zwykle zawierają napój lub pokarm.
Przechowywuj środki czyszczące z dala od dzieci. Nie przelewaj ich do innych butelek, zwłaszcza do takich, które zwykle zawierają napój lub pokarm. ARC
Chemikalia używane w domu są zagrożeniem dla dzieci: Roczny chłopczyk połknął środek do udrożnienia rur, tzw. Kreta. Efektem była martwica nasady języka, krtani, gardła, tchawicy, przełyku aż do poziomu żołądka. Przez sześć lat był karmiony dojelitowo. W 2019 r. jako pierwsze dziecko na świecie przeszedł przeszczep tych organów w klinice w Gliwicach. Preparaty chemiczne, które mamy w domu, mogą być niebezpieczne dla małych dzieci. Sprawdź, na które najbardziej uważać i jak je należy przechowywać, by spać spokojnie.

Substancje groźne dla zdrowia i życia

Te środki mogą być groźne dla dziecka:

Ta wiadomość 4 kwietnia obiegła Polskę lotem błyskawicy. Cud medyczny w Zabrzu! Operacja, jakiej jeszcze nie przeprowadzono!

To była pierwsza na świecie rozległa transplantacja narządów szyi połączona z przeszczepieniem zmodyfikowanego szpiku. Wyjątkowy zabieg odbył się kilka tygodni temu, ale lekarze utrzymywali ten fakt w tajemnicy, by móc poinformować o kolejnym sukcesie chirurgów rekonstrukcyjnych z Gliwic pod kierunkiem prof. Adama Maciejewskiego, gdy będzie wiadomo, że operacja zakończyła się sukcesem.

7-letnie dziecko przeszło tę operację w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, przeprowadził ją zespół rekonstrukcyjny z Instytutu Onkologii w Gliwicach. Dzięki niej ma szansę na normalne życie.

Chłopczyk sześć lat temu, gdy miał zaledwie rok, połknął granulat ługu sodowego, tzw. Kreta. W wyniku tego nieszczęśliwego wypadku martwicy uległy u niego: nasada języka, krtań, gardło, tchawica, przełyk aż do poziomu żołądka. Od tamtej tragicznej chwili dziecko było żywione dojelitowo.

Po operacji przeprowadzonej w Śląskim Centrum Chorób Serca przez zespół rekonstrukcyjny z Instytutu Onkologii w Gliwicach ma szansę na normalne życie.

Mnie, jako matkę 2,5-rocznego syna, ta informacja oczywiście ucieszyła, bo wyobrażam sobie, z jakim bólem musiało mierzyć się to dziecko, i jego rodzina, ale też zmroziła. Od razu skontrolowałam w głowie, gdzie my trzymamy Kreta, i inne potencjalnie groźne środki chemiczne. I w sumie co, oprócz Kreta, może być śmiertelnie niebezpieczne dla małego dziecka.

Niestety, połknięcie granulek Kreta lub wypicie płynu nie zdarza się rzadko. Media co jakiś czas informują o podobnych tragicznych wypadkach. Chociaż producent wprowadził specjalne zakrętki, to i tak dzieci znajdą sposób, by otworzyć opakowanie albo niefrasobliwi opiekunowie nie zamykają dokładnie butelki z płynem czy granulkami.

Najważniejsze ostre i opóźnione objawy kontaktu z granulkami do udrożniania rur oraz skutki narażenia:
Kontakt ze skórą: powoduje poważne oparzenia, powoduje głębokie trudno gojące się rany, martwica.
Kontakt z oczami: powoduje poważne nieodwracalne oparzenia, ryzyko utraty wzroku.
Wdychanie: oparzenia błon śluzowych, głębokie rany oraz martwica tkanki
Połknięcie: powoduje oparzenia i uszkodzenia: ust, jamy ustnej, błon śluzowych, przełyku, przewodu pokarmowego, ryzyko wystąpienia perforacji ścian żołądka i przełyku
Skutki zdrowotne narażenia ostrego długoterminowego: powtarzające się lub długotrwałe narażenie może powodować ostre stany zapalne skóry oraz może być przyczyną zmian zanikowych błony śluzowej górnych dróg oddechowych.

TYDZIEŃ Magazyn reporterów Dziennika Zachodniego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Te groźne substancje używane w domu mogą poważnie zaszkodzić dziecku - Dziennik Zachodni

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski