Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr Osterwy w Lublinie. Są sposoby na niedogodności prawdy (ZDJĘCIA)

Sylwia Hejno
Napisać sztukę o kłamstwie i zatytułować ją „Prawda“, czy samo to nie jest już kłamaniem?

Co by się stało, gdyby pewnego dnia zniknęły wszystkie kłamstwa? Czy nie okazałoby się przypadkiem, że są one niezbywalnym elementem naszego funkcjonowania, współżycia z bliźnimi, że są nam potrzebne niemal jak powietrze?

„Prawda” Floriana Zellera przez długi czas nie schodziła z afisza teatru na Montparnassie. Sztukę, która podbiła serca francuskiej publiczności zobaczymy w Teatrze Osterwy w Lublinie w reżyserii Pawła Aignera.

Bohaterów jest wprawdzie czwórka, ale ten jeden nie schodzi z pierwszego planu. Mowa naturalnie o kłamstwie. Każdy głupi umie przecież zawsze i wszędzie powiedzieć prawdę, nie martwiąc się o skutki, ale łganie z maestrią - to dopiero sztuka! Z tego założenia wychodzi autor „Prawdy”.

- To pean na cześć kłamstwa. Punktem wyjścia jest cytat Voltaire‘a mówiący o tym, że kłamstwo jest występkiem, gdy wyrządza krzywdę, zaś cnotą gdy czyni dobro. To dobra życiowa maksyma - mówił Florian Zeller w jednym z wywiadów.

Możemy zatem spodziewać się potężnej dawki humoru - słownego i sytuacyjnego, zgodnie ze powiedzeniem „kłamstwo zdąży obiec pół świata, zanim prawda założy buty”.

„Niemówienie prawdy, stąpanie po kruchym lodzie uczciwości, sprawdzanie wytrzymałości własnego kręgosłupa moralnego stwarza nieporozumienia, które przynoszą zaskakujący finał. Prawda stanowi swoistą analizę zakamarków ludzkiego sumienia. Trafia do naszej podświadomości, drażni, prowokuje” - czytamy w programie do spektaklu.

Na scenie poznamy burzliwe losy dwóch par Michela i Laurence (Krzysztof Olchawa i Halszka Lehman) oraz Alice i Paula (Magdalena Sztejman i Tomasz Bielawiec). Ich skomplikowanym, zapętlonym relacjom rodem z telenoweli będzie towarzyszyć błędne koło kłamstw.

Podglądając cudze życie, niczym przez dziurkę od klucza, będziemy mogli się zastanowić - ile w tych czyichś wykrętach, przekłamaniach i niedopowiedzeniach jest naszego postępowania.

Paweł Aigner, reżyser i aktor, ma już na koncie spektakle zrealizowane w Teatrze Osterwy: „Książę i żebrak“ wg Marka Twaina w adaptacji Maliny Prześlugi oraz „Seks nocy letniej“ Woody’ego Allena w adaptacji JürgenaFischera i przekładzie Moniki Muskały.

Autorką scenografii do „Prawdy” jest Barbara Wołosiuk, scenografka, projektantka kostiumów i wnętrz.

Twórca sztuki, którą usłyszymy w tłumaczeniu Barbary Grzegorzewskiej, 38-letni Florian Zeller jest jednym z chętniej tłumaczonych i granych za granicą francuskich autorów.

Pierwszą powieść „Sztuczny śnieg” napisał jako 22-latek. Nagradzane są jego sztuki, jak i książki, a The Guardian okrzyknął go „jednym z najbardziej ekscytujących nowych dramatopisarzy naszych czasów”.

„Prawda”, Florian Zeller, reżyseria i opracowanie muzyczne Paweł Aigner, Teatr im. J. Osterwy.
Premiera: 30 grudnia, godz. 19.00, spektakle 31 grudnia godz. 18.00 i 21.00.
Bilet na premierę: 80 zł, w inne dni 10-45 zł.

Zobacz też: Teresa Torańska i jej kariera. Na czym polega fenomen tej ikony dziennikarstwa?

Imprezowy Lublin, którego już nie ma. Pamiętacie jeszcze te lokale?
Choinki i stroiki naszych Czytelników. Tradycyjne i oryginalne, skromne i pełne ozdób (ZDJĘCIA)
Indykpol wyprowadza się z Lublina. Nowy właściciel dwóch zakładów nie przewiduje zwolnień pracowniczych
Rzadkie imiona polskich dzieci [LISTA]

Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski