Opowiada o skomplikowanych relacjach panujących wśród młodych ludzi, którzy są nie tylko koleżankami i kolegami z licealnych ławek, ale także angażują się w działalność szkolnej grupy teatralnej.
– Przynależność do niej jest dla młodych ludzi nobilitacją, ale też okazją do zaznaczenia swojej odrębności. Niestety rywalizacja, która się tam tworzy, kompleksy licealistów i nieporozumienia między pedagogami prowadzą do nieuchronnego dramatu. Nie chciałbym mówić, co to za dramat, bo trzeba to zobaczyć samemu – zachęca Mieczysław Wojtas, założyciel i kierownik artystyczny Teatru Panopticum, reżyser premierowego spektaklu.
Nie jest to typowy dla repertuaru grupy spektakl. Po pierwsze, z powodu jego fabularności, a po drugie – przez „filmowy” scenariusz.
– Rzadko robimy spektakle do gotowego scenariusza. Piszemy sami, zwykle to łączone teksty różnych autorów. Skupiamy się wokół konkretnego problemu, wokół poezji i metaforyki i w ten sposób budujemy spektakl, który najczęściej jest afabularny. Scenariusz „Horroru licealnego” prowokuje nas, żeby pójść w stronę „filmowego” grania, czemu również sprzyjają sceny. Są cięte jak kadry w filmie – tłumaczy Wojtas. Dlaczego zdecydowali się zagrać spektakl inny niż dotychczasowe? – Ciągle szukamy środków wyrazów w teatrze i ci młodzi ludzie uczą się szerokiego spojrzenia. Poznają i formułę groteskową, i poetycką, i filmową.
Autorem scenariusza jest Piotr Zaremba, warszawski publicysta, pisarz i krytyk teatralny. Scenariusz powstał w oparciu o jego powieść pod tym samym tytułem wydaną w 2020 r. Jak zdradza Mieczysław Wojtas, fabuła została rozpisana na role specjalnie dla Teatru Panopticum.
– Piotr Zaremba zna nasz teatr. Od 2016 r. przyjeżdża na wszystkie premiery, jest zachwycony. Uważa, że jest w naszej pracy jakaś świeżość, dużo większa niż w zawodowych teatrach. Młodzi ludzie mają świetnie rozwiniętą wyobraźnię i może właśnie dzięki temu Teatr Panopticum funkcjonuje już od 38 lat – dodaje Wojtas.
Spektaklem nie rozczarują się także miłośnicy klasyki, ponieważ „Horror licealny” opiera się na konwencji teatru w teatrze. Zobaczymy więc fragmenty dramatów Szekspira i Moliera, które będą przeplatać się z dramatami przeżywanymi przez młodzież.
Co o przygotowaniach do spektaklu mówi autor scenariusza?
– Oni znaleźli w tej sztuce podobno samych siebie, z czego jestem dumny – zapewnia Piotr Zaremba.
W role bohaterów sztuki wcielą się Natalia Dyjak, Aleksandra Mazurek, Barbara Stojek, Michał Bielawski, Mateusz Chomicz, Emil Janczak, Sebastian Jóźwik, Michał Niczyporuk i Adam Pochodyła, a nad muzyką i przygotowaniem wokalnym czuwał Piotr Tesarowicz.
Premiera odbędzie się w małej sali widowiskowej Akademickiego Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka w niedzielę (8 maja) o godzinie 18. Wstęp za okazaniem bezpłatnej wejściówki, którą można pobrać na stronie
panopticum.pl.
- Autem z Lublina do Rzeszowa w 1,5 godziny
- Niedziela na Wieży Trynitarskiej w Lublinie. Z tarasu widokowego popłynęła muzyka
- „Hey Joe” jakiego świat nie słyszał! [WIDEO, DUŻO ZDJĘĆ]
- W skansenie można już podziwiać ekspozycję remizy OSP z Wilkowa. Zobacz zdjęcia
- Ruszyły pokazy na fontannie multimedialnej w Lublinie. Zobacz zdjęcia!
- Kolejka po sławę, czyli casting do nowej produkcji Netflixa. Zobacz zdjęcia
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Samsung UE50BU8002
Gwarancja: 24 miesiąceZałączone wyposażenie: Instr…
Muzotok - Marek Kościkiewicz - zajawka