Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatr w Projekcie

Aleksandra Dunajska
Zwycięski projekt pracowni "Stelmach i Partnerzy" pokonał 23 inne propozycje, które na konkurs spłynęły z Polski i z zagranicy.
Zwycięski projekt pracowni "Stelmach i Partnerzy" pokonał 23 inne propozycje, które na konkurs spłynęły z Polski i z zagranicy. Fot. Małgorzata Genca
- Spójne połączenie teatru i placu teatralnego, umożliwienie zmienności funkcji budynku, realnie wyliczone koszty inwestycji - to zalety koncepcji architektoniczej Teatru w Budowie.

- Spójne połączenie teatru i placu teatralnego, umożliwienie zmienności funkcji budynku, realnie wyliczone koszty inwestycji - tak architekt Stanisław Fisher, przewodniczący sądu konkursowego na koncepcję architektoniczną Teatru w Budowie, wyliczał zalety projektu numer 015, który w rywalizacji zdobył pierwsze miejsce.

Kilka minut później rozcięto odpowiednio oznaczoną kopertę i już było wiadomo, że zwycięzcą została lubelska pracownia "Stelmach i Partnerzy". Drugą pozycję zajęli architekci z warszawskiej firmy Dedeco, trzecią - pracownia francuska.

- Niezmiernie się cieszę, zwłaszcza że konkurs był na tak wysokim poziomie - podkreślił Bolesław Stelmach odbierając nagrodę. - Najważniejszy w naszym projekcie jest pasaż multimedialny, czyli przestrzeń z internetem. Skoro budynek ma być siedzibą Centrum Spotkania Kultur, to właśnie internet jest dziś takim miejscem spotkania. Ważny jest też plac teatralny, który miałby pochyle schodzić w stronę Al. Racławickich - tłumaczył architekt.

Zwycięzcy otrzymają nagrody - 150, 90 i 60 tys. zł - ufundowane przez Fundację Janusza i Moniki Palikotów.

Konferencja, podczas której ujawniono wyniki, odbyła się wczoraj w malowniczej scenerii niedokończonej części teatru. - 17 tysięcy 658 dni - tyle czasu minęło od czasu pierwszego rozstrzygnięcia konkursu na Teatr w Budowie - tak Krzysztof Grabczuk, marszałek województwa, rozpoczął spotkanie. Pierwszy projekt gmachu powstał bowiem w 1961 r. Prawa autorskie jego wykonawcy przekazała samorządowi województwa za darmo Magdalena Bieńkuńska, córka architekta, który go wykonał. Wczoraj Grabczuk jej za to dziękował.

Teraz inwestycja ma szansę wreszcie się zakończyć. Władze województwa muszą jednak najpierw przeprowadzić negocjacje z dwoma zdobywcami czołowych miejsc. Wybrana firma wykona finalną dokumentację projektową.

- Moim zdaniem, potrzeba dwóch lat na przygotowanie dokumentacji projektowej i dwóch kolejnych na realizację inwestycji - prognozował wczoraj Stelmach. Gdyby budynek został wykonany według jego projektu, budowa kosztowałaby ok. 100 mln zł.

We wtorek przed południem na stronie internetowej Kuriera Lubelskiego można będzie obejrzeć sześć wyróżnionych projektów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski