Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teatralna jesień w Lublinie. Przegląd spektakli, które teraz możesz obejrzeć

Sylwia Hejno
Co nas czeka na początku teatralnej jesieni, zanim rozpoczną się Konfrontacje Teatralne? Prezentujemy przegląd spektakli
Co nas czeka na początku teatralnej jesieni, zanim rozpoczną się Konfrontacje Teatralne? Prezentujemy przegląd spektakli Anna Kaczmarz
Co nas czeka na początku teatralnej jesieni, zanim rozpoczną się Konfrontacje Teatralne? Prezentujemy przegląd spektakli.

W Centrum Kultury ponownie zagości „Zły” (28-30 września) w reż. Łukasza Witt-Michałowskiego, teatralna biografia Dariusza Jeża, który swoją aktorską przygodę rozpoczął w areszcie. Kryminalna komedia, w której zamiast mafiosów w prążkowanych garniturach i z cygarami w zębach przewijają się chłopaki z miasta ze złotymi łańcuchami na szyjach. Wszystko dzieje się po tu, po wschodniej stronie Wisły. Życie gangstera splata się z przemianami transformacji, a widzowie obserwują jak wraz z otaczającym go światem zmienia się człowiek.

Teatr im. J. Osterwy zaprasza na „Sposób na Alcybiadesa” (22-23.09) w reżyserii Piotra Ratajczaka. O przedstawieniu, które powstało na podstawie książki Edmunda Niziurskiego nasz redakcyjny kolega Andrzej Z. Kowalczyk pisał: „to najlepszy spektakl dla młodzieży, jaki widziałem od lat. To dynamiczna, ciekawa, przypominająca teledyski realizacja.” Chociaż przez pół wieku mentalność i postawy młodych ludzi miały prawo się zmienić, to niezmienna pozostaje wojna między nauczycielami i uczniami.

Na afiszu pojawi się także „Świętoszek” (27-30.09) w reżyserii Remigiusza Brzyka. Sztukę Moliera twórcy wywrócili do góry nogami, zamieniając to, co zawsze uchodziło za komedię w dramat. Wydobywają także to, co najbardziej interesujące: metodyczne stosowanie hipokryzjii i wykorzystywanie religijnych wartości do zdobycia władzy. Grają z naszymi oczekiwaniami i stereotypami, w które obrósł „Świętoszek”. I gdy spodziewamy się antypatycznego starca, Tartuffe okazuje się być młodym, pociągającym mężczyzną.

W Teatrze Starym zobaczymy „Szewców” na motywach sztuki Witkacego w reżyserii Justyny Sobczyk (22.09) . Wbrew scenicznej tradycji, nie jest to spektakl o przeczuciu rewolucji i jej krachu, ale opowieść o teatrze. O chęci stworzenia takiego, w którym nie ma mistrzów, ani czeladników. „Justyna Sobczyk i jej zespół brną w improwizacje, bawią się postaciami z Witkacego, zmieniają Szewców w traktat o prawdzie i udaniu, istnieniu i nieistnieniu. Czy z przedefiniowania tych pojęć zrodzi się nowy świat, czyli nowy teatr?” - pyta Łukasz Drewniak, kurator programu teatralnego w Teatrze Starym.

W Teatrze Andersena warto pojawić się na „Lekcjach niegrzeczności” (21 - 27. 09) w reżyserii Jacka Papisa. Spektakl na podstawie książki Marcina Wichy pt. „Łysol i Strusia. Lekcje niegrzeczności” to kurs asertywności przydatny dla każdego, podważający mit grzecznego, posłusznego dziecka jako tego idealnego. Twórcy spektaklu pokazują, że obok dobrych stopni i uznania ze strony dorosłych liczy się jeszcze odwaga do stawania we własnej obronie oraz tych słabszych, której warto uczyć się od małego. Przedstawienie przeznaczone jest dla dzieci od 5 lat.

„Księga Dżungli” (29-30.09) w reżyserii Jakuba Roszkowskiego to propozycja dla nieco starszych dzieci, od 10 lat. Wynika to z poważnej tematyki spektaklu, która traktuje o inności. Przygody Mowgliego stają się pretekstem dla opowiedzenia o byciu obcym w różnych społecznościach i, w efekcie, o poszukiwaniu własnej tożsamości. „Księga dżungli to nie jest (albo nie tylko) kolorowa, radosna disneyowska opowieść o zwierzątkach. To archetypiczna historia (...)” - czytamy w programie do spektaklu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski