Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tęczowy piątek 2019 w Lublinie. „Dla wielu (...) codziennością są wyzwiska nacechowane homofobicznie"

Patrycja Pakuła
Piotr Sawczuk/zdjęcie ilustracyjne
Ponad 70 proc. uczniów lubelskich szkół nie brało nigdy udziału w lekcjach na temat dyskryminacji, a jedna czwarta słyszała niewybredne żarty ze strony nauczycieli. Dla wielu ankietowanych codziennością są wyzwiska nacechowane homofobicznie – to wyniki badania przeprowadzonego w lubelskich szkołach ponadpodstawowych przez stowarzyszenie Marsz Równości w Lublinie. Jego wyniki zostały zaprezentowane w piątek (25 października). Tego dnia w wielu szkoła organizowana jest akcja „Tęczowy piątek", która, jak tłumaczą organizatorzy, ma na celu wyrażenie solidarności z młodzieżą LGBT.

- Lublin potrzebuje działań antydyskryminacyjnych, przeciwdziałających przemocy. Widać to szczególnie w lubelskich szkołach. Mam nadzieję, że urząd miasta i dyrekcje szkół pochylą się nad tym problemem - mówiła podczas piątkowej konferencji Alicja Sienkiewicz ze stowarzyszenia Marsz Równości w Lublinie.

I dodawała: - Tęczowy Piątek w tym roku nie jest oficjalną akcją, jednak w lubelskich szkołach jest obchodzony na wiele różnych sposobów.

O akcji w Międzynarodowym Liceum Paderewskiego w Lublinie opowiedział nam jego dyrektor, dr Adam Kalbarczyk:

- U nas w szkole, tak jak w poprzednim roku, Tęczowy Piątek organizuje samorząd. Cieszę się, że uczniowie wykazują się empatią, wsparciem i solidarnością z dyskryminowaną mniejszością.

Dyrektor, który sam wspiera akcję, mówił o agresji, z jaką spotykają się młodzi ludzie. - Ta akcja to wyraz solidarności dla osób zaznających przykrości, a nawet przemoc ze strony innych - tłumaczył Kalbarczyk.

Stowarzyszenie Marsz Równości w Lublinie opublikowało w piątek specjalny raport poświęcony sytuacji osób LGBT+ (z ang. Lesbian, Gay, Bisexual, Transgender) w społecznościach lubelskich szkół ponadpodstawowych. Dokument sporządzono na podstawie badania przeprowadzonego między 25 lutego a 1 kwietnia 2019 r. Ankieterom udało się dotrzeć do przedstawicieli 30 lubelskich szkół (m.in. I, II, III, IV, V LO, Zespół Szkół Plastycznych im. C.K. Norwida). W sumie zebrano 2074 prawidłowo wypełnionych ankiet.

Tęczowy piątek 2019 w Lublinie. „Dla wielu (...) codziennością są wyzwiska nacechowane homofobicznie

Jednym z badanych aspektów była agresja wobec społeczności LGBT. „Dla wielu ankietowanych codziennością są wyzwiska nacechowane homofobicznie. Niemal 25 proc. spotyka się z nimi bardzo często lub często. Tylko 33 proc. ankietowanych odpowiedziało, że nie słyszy takich wyzwisk w szkole” - czytamy w raporcie.

Tęczowy piątek 2019 w Lublinie. „Dla wielu (...) codziennością są wyzwiska nacechowane homofobicznie

Z raportu wynika, że najwięcej przypadków niemiłych czy złośliwych uwag z powodu orientacji seksualnej, znanych jest uczniom VIII LO (blisko 50 proc. odpowiedzi), XXIII LO (również blisko 50 proc.) oraz Liceum im. Królowej Jadwigi (ok. 35 proc. odpowiedzi), natomiast najmniej znane są w Technikum Przemysłu Spożywczego oraz V LO. Większość ankietowanych w ogóle nie zna takich przypadków.

Tęczowy piątek 2019 w Lublinie. „Dla wielu (...) codziennością są wyzwiska nacechowane homofobicznie

Cały raport można pobrać TUTAJ

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski