18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tempus Paschale 2012: U dominikanów zagrali klezmerzy

Joanna Biegalska
W niedzielę krużganki Klasztoru OO. Dominikanów przy ulicy Złotej rozbrzmiały muzyką . Zespół Chmielnikers wyczarował bałkańskie i żydowskie klimaty w uświęconych wnętrzach. Trzeba przyznać, że tym razem organizatorzy Festiwalu Tempus Paschale zaskoczyli publiczność i wprawili w zdumienie. Taka dawka pozytywnej energii na długo pozostanie w naszych wspomnieniach.

Na koncert przyszły tłumy słuchaczy. To pierwszy dowód, że muzyka łączy wszystkich bez względu na przekonania religijne i kulturowe. Muzyka bałkańska przeplatała się z żydowską, z przewagą tej drugiej. Trudno oprzeć się magii muzyki żydowskiej, piosenkom śpiewanym w idisz, hebrajsku lub po prostu po polsku przez Marzenę Trzebińska przy akompaniamencie znakomitych instrumentalistów Beaty Misztal (skrzypce), Krzysztofa Korbana (akordeon), Michała Siemienieca (klarnet), Adam Szymkiewicza (gitara basowa) i Karola Krąża (perkusja). Artyści z Kielecczyzny przez blisko dwie godziny zagwarantowali nam wspaniałą zabawę i wiele wzruszeń.

Wystarczy tylko wspomnieć, że kiedy Marzena Trzebińska śpiewała swoim pięknym, donośnym i głębokim głosem "Ale Brider" to wtórowała jej cała sala, a kiedy wykonała "Main jidisze Mame", znaną mi do tej pory z wykonania Hanny Banaszak, nie jedna osoba miał łzy w oczach. Brawa też dla pozostałych muzyków za wirtuozostwo i swobodę klezmerską.

Barwnym dopełnieniem koncertu była wystawa obrazów Małgorzaty Gładyszewskiej o tematyce żydowskiej.
Kolejny koncert z cyklu Tempus Paschale już za tydzień.

Tempus Paschale 2012: Jazz pasuje do mszy

W sobotę 21 kwietnia 2012 o godz. 18.00 w Trybunale Koronnym z koncertem pt. "Wielka Kameralistyka Romantyczna" wystąpi kwintet "Kameraliści Rzeszowscy" a na zakończenie w niedzielę 22 kwietnia o godz. 19.00 wystąpi Akademicki Chór KUL pod kierunkiem Grzegorza Pecki w Kościele Św. Rodziny przy al. Jana Pawła II. Organizatorem Festiwalu jest Stowarzyszenie Pro Musica Antiqua, a jego dyrektorem artystycznym Stefan Münch.

Zespół Chmielnikers istnieje od 2004 roku i jako jedyny na Kielecczyźnie. W swoim repertuarze ma utwory inspirowane muzyką mniejszości żydowskiej i fascynującą kulturą Bałkanów. Wszystkie aranżacje utworów członkowie zespołu opracowują sami, a nowe skomponowane przez nich utwory charakteryzują się połączeniem klasycznych elementów muzyki klezmerskiej z wpływami folku, rocka czy popu. W 2007 roku nagrali pierwszą płytę w języku jidysz oraz hebrajskim. W 2009 r. została nagrana druga płyta, na której można usłyszeć różne rytmy świata w oparciu o tradycyjne melodie bułgarskie, bałkańskie, żydowskie oraz polskie. W przygotowaniu kolejna płyta, na której znajda się wyłącznie utwory w języku polskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski