MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ten kwiat kocha słońce! Jest idealny na południowy balkon, słoneczną rabatę i skalniak. Polecam asteriscus i radzę, jak o niego zadbać

Katarzyna Laszczak
Wideo
od 7 lat
Asteriscus to jeszcze niezbyt popularna roślina. Ale jeśli szukasz takiej, która wytrzyma naprawdę mocne słońce na balkonie lub w ogrodzie, jest ona dla ciebie. Zobacz, jak wygląda asteriscus, czyli plechotka, gdzie go posadzić i jak o niego zadbać.

Spis treści

Asteriscus nadmorski. Co to za roślina?

Asteriscus nadmorski to roślina, która nie jest bardzo znana, ale może być coraz bardziej przydatna, bo doskonale znosi słońce i wysokie temperatury, chętnie rośnie nawet w miejscach typu „patelnia”. Nie jest to bardzo dziwne, bo pochodzi z południowej Europy, rośnie też na Bliskim Wschodzie, w północnej Afryce i Wyspach Kanaryjskich. Jej polska nazwa to plechotka, a aktualna łacińska Pallenis maritima, ale lepiej znana jest pod dawną – właśnie Asteriscus maritima. A że ta nazwa pochodzi od słowa gwiazdka, wydaje się całkiem sympatyczna. Nie jest też trudna, wymawia się asteriskus.

Asteriscus to mało znana roślina, która długo kwitnie i lubi słońce, nawet mocne.
Asteriscus to mało znana roślina, która długo kwitnie i lubi słońce, nawet mocne. Katarzyna Laszczak

Jak wygląda asteriscus nadmorski?

Asteriscus to niska, płożąca roślina. Ma srebrzystozielone, wąskie listki, pokryte włoskami oraz całe mnóstwo stosunkowo dużych i intensywnie żółtych kwiatów. Dolne części jego łodyg drewnieją. Pędy ładnie rozrastają się i tworzą poduchę kwiatów. Z doniczki czy murku jego pędy będą się ładnie przewieszać.

Kiedy kwitnie asteriscus i czy jest wieloletni?

Ta roślina kwitnie długo – od maja/czerwca przez całe lato i część jesieni. W naturalnych warunkach jest wieloletnia. W Polsce najczęściej uprawia się ją jako jednoroczną, bo nie jest odporna na mróz. Ale można ją przechować przez zimę w jasnym, chłodnym pomieszczeniu (temp. ok. 10 st. C). 

Gdzie posadzić asteriscus i jak go uprawiać?

Tę roślinę najlepiej posadzić w pełnym słońcu. Możesz to być rabata, skalniak, murek czy balkonowa doniczka. Ale słońce musi być.

Asteriscus potrzebuje też bardzo przepuszczalnej ziemi. Skalniaki i murki są takie niejako „z natury”, natomiast na rabacie i w doniczce ziemię trzeba wymieszać z piaskiem, drobnym żwirkiem czy perlitem (chyba że masz piaszczysty ogród). W mokrej ziemi ta roślina nie będzie dobrze rosła. Asteriscus dobrze znosi suszę, ale w doniczkach trzeba go podlewać. Ziemia jednak nie może być mokra. W ogrodach wymaga podlewania, gdy długo nie pada.

„Gwiazdeczka” nie wymaga jakiejś szczególnej pielęgnacji. Warto usuwać przekwitłe kwiaty i od czasu do czasu zasilić nawozem dla roślin kwitnących.

Skąd wziąć asteriscusa?

Choć roślina nie jest bardzo popularna, jej sadzonki można kupić. I są to już kwitnące rośliny. Można je znaleźć i w stacjonarnych sklepach ogrodniczych, i internetowych. Niekiedy nazwa jest pisana jako asteriskus, tak jak się wymawia.

Asteriscus ma intensywnie żółte kwiaty. Tworzy je od maja do października.
Asteriscus ma intensywnie żółte kwiaty. Tworzy je od maja do października. Katarzyna Laszczak

Źródła

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź RegioDom codziennie. Obserwuj RegioDom.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski