Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Teraz operacje mają być bułką z masłem. Uniwersytet Medyczny kupił sprzęt do zabiegów okulistycznych w technice 3D

Adrianna Romanek
Adrianna Romanek
Jedyny w regionie oraz najnowocześniejszy w Polsce. Uniwersytet Medyczny zakupił sprzęt do operacji okulistycznych w technice 3D.

- Nasza uczelnia stara się na bieżąco podążać za wszystkimi wyzwaniami w obszarze współczesnej medycyny. Bardzo mnie cieszy, że urządzenie, które udało nam się zakupić, zwiększy precyzję, bezpieczeństwo i przede wszystkim rozszerzy zakres wykonywanych okulistycznych zabiegów operacyjnych. Taki sprzęt oraz nowoczesna technologia jest teraz szczególnie potrzebna podczas leczenia pacjentów wojennych - mówił prof. Wojciech Załuska, rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Jak podkreślał prof. Załuska, sprzęt ma być wykorzystywany także do celów dydaktycznych w szkoleniach studentów oraz młodych lekarzy w ramach specjalizacji z okulistyki.

- Muszę zaakcentować także naszą współpracę z Jarosławem Stawiarskim, marszałkiem woj. lubelskiego, który obiecał nam zakup kolejnej maszyny - dodaje Załuska.

- To ogromne wsparcie, ponieważ jest to technologia przyszłości, która w naszej placówce będzie wykorzystywana jako pierwsza. To także najnowszy sprzęt w całym kraju. Dzięki niemu będziemy mogli wprowadzać technologie cyfryzacji do medycyny oraz precyzyjnie leczyć całe spektrum chorób wymagających leczenia operacyjnego. Ten sprzęt pozwala na uzyskanie bardzo dużej rozdzielczości przy dużym powiększeniu. Właśnie to odróżnia go od klasycznego mikroskopu operacyjnego - wyjaśnia kierownik Kliniki Okulistyki Ogólnej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Robert Rejdak.

Operujący dodatkowo widzi obraz trójwymiarowo, dzięki czemu manewry chirurgiczne są bardziej precyzyjne i bezpieczne. Fragmenty operacji mogą być także prezentowane studentom i młodszym lekarzom, co do tej pory nie było możliwe.

- Teraz, dzięki technologii 3D i nowemu aparatowi, będziemy mogli dużo szybciej i sprawniej uczyć naszych studentów. Mamy również plany tworzenia atlasu patologii oka online, właśnie w technologii 3D - dodaje prof. Rejdak.

Sprzęt w całości został sfinansowany z budżetu Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Kosztował on ok. pół miliona złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski