Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Terespol. MSZ odpowiada Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka

AG
Mariusz Kapala/zdjęcie ilustracyjne
Ministerstwo Spraw Zagranicznych w przesłanym komunikacie odniosło się do sprawy trójki Syryjczyków, których straż graniczna już kilka razy nie wpuściła na terytorium Polski. W sprawie cudzoziemców wcześniej wypowiedział się Europejski Trybunał Praw Człowieka, który nakazał polskim władzom nieodsyłanie ich na Białoruś.

Przypomnijmy, jak podała w piątek Helsińska Fundacja Praw Człowieka, trójka młodych uchodźców z Syrii - dwaj bracia i żona jednego z nich - od tygodnia bezskutecznie ubiega się o możliwość złożenia wniosku o udzielenie im ochrony międzynarodowej na przejściu granicznym w Terespolu. W miniony czwartek zarządzenie zastępcze w tej sprawie wydał Europejski Trybunał Praw Człowieka, który nakazał polskim władzom nieodsyłanie syryjskich uchodźców na Białoruś. Mimo, że Straż Graniczna znała tę decyzję, ponownie odesłała Syryjczyków na Białoruś.

CZYTAJ WIĘCEJ: Przejście graniczne w Terespolu. Helsińska Fundacja krytykuje straż za odesłanie trójki Syryjczyków

Do sprawy, w przesłanym nam oświadczeniu, odniosło się w poniedziałek Ministerstwo Spraw Zagranicznych. - Z informacji uzyskanych od organów Straży Granicznej wynika, że cudzoziemcy kilkakrotnie usiłowali przekroczyć granicę RP na kolejowym przejściu granicznym w Terespolu. Cudzoziemcy ci nie posiadali dokumentów uprawniających ich do przekroczenia granicy RP (wiz). W związku z tym zostali przekazani do drugiego etapu kontroli granicznej, który polega na zindywidualizowanej rozmowie z cudzoziemcem, której rezultatem jest uzyskanie pełnej wiedzy w zakresie powodów stawienia się osoby na przejściu granicznych bez wymaganych dokumentów - informuje Biuro Rzecznika Prasowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

- W trakcie wyjaśnień co do powodów wjazdu do Polski udzielanych indywidualnie funkcjonariuszom Straży Granicznej cudzoziemcy nie podali okoliczności, które wskazywałyby na poszukiwanie przez nich ochrony międzynarodowej. Cudzoziemcy ci, od kilku lat mieszkający na terytorium Białorusi, jako powody wjazdu na teren RP podawali m.in. względy ekonomiczne, rodzinne oraz zawodowe (z uwagi na niedawne ukończenie studiów na Białorusi chęć rozwijania swojej kariery zawodowej i dalszego kształcenia w Europie). Usiłując przekroczyć granicę w dniu 21 lipca 2017 r. skarżący przedłożyli pismo Trybunału z dnia poprzedniego dotyczące zarządzenia tymczasowego przekazane im przez ich pełnomocnika, komunikując jednocześnie, że ma ono im umożliwić bezwarunkowe przekroczenie granicy. Mając na uwadze powyższe okoliczności oraz indywidualne wyjaśnienia skarżących, otrzymali oni decyzje o odmowie wjazdu na teren RP - czytamy dalej.

Pełne oświadczenie MSZ

W dniu 20 lipca 2017 r. w godzinach przedpołudniowych do Ministerstwa Spraw Zagranicznych wpłynęła informacja o zastosowaniu przez Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu na podstawie reguły 39 Regulaminu Trybunału zarządzenia tymczasowego (interim measure) w sprawie trzech skarżących (dwóch mężczyzn i kobiety) będących obywatelami Syrii. Trybunał zobowiązał Rząd RP do nieusuwania skarżących, usiłujących wjechać na terytorium Polski przez przejście graniczne w Terespolu, na terytorium Białorusi do dnia 3 sierpnia 2017 r.
O treści powyższego zarządzenia oraz wynikających z niego obowiązkach, jak i możliwych konsekwencjach niezastosowania się do zarządzenia Trybunału, MSZ niezwłocznie poinformowało właściwe organy Straży Granicznej, zwracając się z prośbą o podjęcie natychmiastowych działań w celu realizacji zarządzenia Trybunału. MSZ zawnioskowało również o przekazanie niezbędnych informacji w sprawie.
Z informacji uzyskanych od organów Straży Granicznej wynika, że cudzoziemcy kilkakrotnie usiłowali przekroczyć granicę RP na kolejowym przejściu granicznym w Terespolu (w dniach 14 lipca, 17 lipca, 18 lipca, 20 lipca oraz 21 lipca 2017 r.). Cudzoziemcy ci nie posiadali dokumentów uprawniających ich do przekroczenia granicy RP (wiz). W związku z tym zostali przekazani do drugiego etapu kontroli granicznej, który polega na zindywidualizowanej rozmowie z cudzoziemcem, której rezultatem jest uzyskanie pełnej wiedzy w zakresie powodów stawienia się osoby na przejściu granicznych bez wymaganych dokumentów. Podczas takiej rozmowy funkcjonariusze Straży Granicznej są zobowiązani również do ustalenia, czy nie zachodzą przesłanki do uznania cudzoziemca za osobę poszukującą ochrony międzynarodowej. W trakcie wyjaśnień co do powodów wjazdu do Polski udzielanych indywidualnie funkcjonariuszom Straży Granicznej cudzoziemcy nie podali okoliczności, które wskazywałyby na poszukiwanie przez nich ochrony międzynarodowej. Cudzoziemcy ci, od kilku lat mieszkający na terytorium Białorusi, jako powody wjazdu na teren RP podawali m.in. względy ekonomiczne, rodzinne oraz zawodowe (z uwagi na niedawne ukończenie studiów na Białorusi chęć rozwijania swojej kariery zawodowej i dalszego kształcenia w Europie). Usiłując przekroczyć granicę w dniu 21 lipca 2017 r. skarżący przedłożyli pismo Trybunału z dnia poprzedniego dotyczące zarządzenia tymczasowego przekazane im przez ich pełnomocnika, komunikując jednocześnie, że ma ono im umożliwić bezwarunkowe przekroczenie granicy. Mając na uwadze powyższe okoliczności oraz indywidualne wyjaśnienia skarżących, otrzymali oni decyzje o odmowie wjazdu na teren RP.
Jednocześnie należy podkreślić, iż na podstawie wyjaśnień oraz dokumentów otrzymywanych od Straży Granicznej w niniejszej sprawie, MSZ przedstawiło Trybunałowi w Strasburgu stanowisko, w którym poinformowało o sytuacji faktycznej skarżących oraz zwróciło się do Trybunału o ponowne rozważenie w świetle informacji przedstawionych przez Straż Graniczną zasadności nałożenia w omawianej sprawie środków tymczasowych.
Właściwym do udzielenia szczegółowych informacji na temat procedury kontroli granicznej jest natomiast Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski