Spis treści
Na liście COBORU (Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych) znajduje się ok. 150 odmian pszenicy zwyczajnej ozimej. Do tego odmiany ozimej pszenicy orkisz oraz ozimej pszenicy twardej. Zanim kupimy materiał siewny, najlepiej zajrzeć na listę odmian zalecanych, opracowaną przez COBORU dla każdego województwa.
Przeczytaj też: Jak gęsto siać pszenicę ozimą? Ile kilogramów na hektar? Poznaj wyliczenia ziaren na metr kwadratowy dla 30 odmian
Optymalne terminy siewu pszenicy ozimej
Ozime uprawy potrzebują odpowiednich warunków, by nie tylko wykiełkować, ale także rozkrzewić się, a potem zahartować, by wejść w okres zimowego spoczynku. Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa wydała Metodykę integrowanej produkcji pszenicy ozimej i jarej (lipiec 2023). Znajdziemy tam m.in. najlepsze terminy siewu.
Pszenica ozima potrzebuje stosunkowo dużo światła, należy do roślin dnia długiego. Jak wyjaśniają eksperci, fazę generatywną rozpoczyna po przyjęciu określonej liczby godzin świetlnych. I to właśnie z długością dnia ściśle związany jest termin siewu.
Długość dnia ma podstawowy wpływ na morfogenezę, a więc różnicowanie, inicjację, segmentację i wałeczkowanie stożka wzrostu; decyduje o krzewistości ogólnej, a więc liczbie kłosów na jednostce powierzchni, liczbie kłosków w kłosie, a tym samym i plonie ziarna z kłosa i z rośliny.
Optymalne terminy siewu pszenicy dla poszczególnych części Polski:
- północno-wschodnia i wschodnia – od 15 do 25 września;
- centralna i południowo-wschodnia – od 20 do 30 września;
- północno-zachodnia i zachodnia – od 20 września do 5 października;
- Dolny Śląsk – od 25 września a 10 października.
PIORIN: Niektóre odmiany (Rapsodia, Euforia, Plejada, Tonacja, Comandor, Bosporus, Tytanika, Hondia, Arkadia, Memory, Ostroga, Sailor, Jantarka, Smuga) są bardziej tolerancyjne na opóźnienie siewu nawet do 14 dni w stosunku do wysiewu w terminie optymalnym.
Z praktyki rolniczej zaobserwować można siewy zarówno w listopadzie, jak i kolejnych, zimowych miesiącach, zależnie od warunków pogodowych. Na rozkrzewienie roślin trzeba jednak będzie poczekać do wiosny.
Skutki opóźnionego siewu pszenicy
Jeśli opóźnimy siew pszenicy ozimej, obniżająca się temperatura będzie oddziaływała na spowolnienie tempa wschodów oraz ukazywania się kolejnych liści. Na ogół rośliny siane pod koniec października nie osiągają fazy krzewienia, zatem okres wschody krzewienie tych roślin wydłuża się do wiosny, kiedy długość dnia jest większa o ponad 3 godziny, czytamy w Metodyce.
W tych warunkach dochodzi do gwałtownego skracania się długości fazy krzewienia i redukcji liczby wytworzonych pędów na roślinie, prowadzące do mniejszej obsady kłosów na powierzchni gleby.
To jeszcze nie koniec konsekwencji późnego siewu. Powoduje także, że rośliny osiągają fazę strzelania w źdźbło przy dniu długim, powodującym skrócenie okresu od strzelania w źdźbło do kłoszenia, w którym to okresie ostatecznie formują się płodne kwiatki w kłosie.
Zmniejszenie plonu ziarna z jednostki powierzchni wraz z opóźnieniem terminu siewu jest wynikiem słabszego krzewienia i mniejszej obsady kłosów, mniejszego plonu ziarna z rośliny i z kłosa oraz mniejszej liczby ziaren z rośliny.
Eksperci zwracają również uwagę na niekorzystne zmiany w budowie łanu:
- następuje ogólne skrócenie pędów głównych i bocznych,
- ograniczenie udziału w łanie roślin rozkrzewionych na korzyść jednopędowych,
- zwiększenie się udziału roślin średnich i niskich kosztem wysokich.
Rośliny niskie rosnące w łanie pszenicy wytwarzają mniejszą liczbę kłosków w kłosie, mniejszą liczbę ziarna w kłosie, mają krótszy kłos, w konsekwencji czego ich plon w porównaniu do roślin wysokich jest dużo mniejszy.
Źródła: PIORIN: Metodyka integrowanej produkcji pszenicy ozimej i jarej
Ile kosztuje mleko prosto od krowy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?