Tłumy ludzi na wiecu przeciwko nienawiści i przemocy w Gdańsku. Tusk: "Byłeś zawsze tam, gdzie trzeba było pokazać dobrą i odważną twarz"

Ewelina Oleksy
"Zginął tak jak żył, zawsze z otwartą przyłbicą, wierny wartościom" - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz podczas wiecu przeciw nienawiści i przemocy w Gdańsku. Na Długim Targu setki osób wspólnie przezywały te trudne chwile! Ogromny, milczący tłum oddał hołd zmarłemu prezydentowi.

- Drogi Pawle, musiałeś czekać tak długo, aż do tak tragicznej chwili, żeby zobaczyć z góry, ilu masz przyjaciół w Gdańsku. Dziesiątki tysięcy. Byłeś zawsze tam, gdzie trzeba było pokazać dobrą i odważną twarz. Całe twoje życie na tym polegało. Chcę Ci, kochany Pawle, obiecać w imieniu wszystkich, że dla Ciebie i wielu innych obronimy nasz Gdańsk przed nienawiścią i pogardą. Przyrzekamy Ci to. Żegnaj. - powiedział Donald Tusk, który wziął udział w wiecu w Gdańsku.

Wiec odbył się w związku z niedzielnym atakiem na prezydenta miasta Pawła Adamowicza, w wyniku którego zmarł on dziś w szpitalu. Tłumy pogrążonych w smutku i ciszy mieszkańców Gdańska wypełniły szczelnie Długi Targ. Solista zaśpiewał a capella utwór "Sound of Silence". W tej ciszy, która panowała wokół i którą wszyscy żegnali Pawła Adamowicza, te dźwięki zostaną na zawsze.

- Będzie to spotkanie milczące. Nie będzie żadnych przemówień, nie będzie żadnych wystąpień politycznych. Poprosiłem wielkiego aktora Jerzego Kiszkisa, żeby przeczytał wiersz Wisławy Szymborskiej. I będą to jedyne słowa, które padną. Chciałbym, żebyśmy poczuli siłę wspólnoty, żebyśmy się spotkali i rozmawiali ze sobą, a nie słuchali gadających głów, a już na pewno nie chciałbym, aby ten wiec w Gdańsku, ale też podobne spotkania w Polsce nabrały charakteru politycznego. Nie dzisiaj. Dzisiaj spotkajmy się w zadumie i postarajmy się przeżyć te chwile w dużej godności, pamiętając o prezydencie Pawle Adamowiczu – komentuje dla „Dziennika Bałtyckiego” Radomir Szumełda, lider pomorskiego Komitetu Obrony Demokracji.

Chciałbym, żebyśmy poczuli siłę wspólnoty, żebyśmy się spotkali i rozmawiali ze sobą, a nie słuchali gadających głów, a już na pewno nie chciałbym, aby ten wiec w Gdańsku, ale też podobne spotkania w Polsce nabrały charakteru politycznego. Dzisiaj spotkajmy się w zadumie i postarajmy się przeżyć te chwile w dużej godności, pamiętając o prezydencie Pawle Adamowiczu.

W rozmowie z nami Szumełda przyznał także, że niedzielne tragiczne zdarzenia są dla niego wyjątkowo trudne również ze względów osobistych.

- Nie potrafię znaleźć słów wobec tej tragedii, która się wydarzyła. Dla mnie osobiście jest to trudna historia, znam Pawła Adamowicza, to mój kolega, bardzo go cenię i jestem, tak jak pewnie wielu gdańszczan, ale też wielu Polaków, po nieprzespanej nocy. Nie potrafię tego komentować inaczej jak tylko apelując o to, żebyśmy pokonali w sobie złość, która jest czymś naturalnym, ale złość to nie jest najlepsze rozwiązanie, to nie jest najlepsza odpowiedź na zło, które wczoraj się wydarzyło. Ostatnie zdanie Pawła Adamowicza, na kilkanaście sekund przed zamachem na jego życie brzmiało: „To jest czas dzielenia się dobrem”. Ten kontekst jest strasznie przejmujący – podsumowuje Szumełda.

- Prezydent Paweł Adamowicz nie żyje. Wczoraj chodził tymi ulicami i kwestował dla WOŚP. Pozdrawiał przechodniów, a oni odwzajemniali jego uśmiech - wspominała Aleksandra Dulkiewicz. - Tuż przed kulminacją tej wspanialej akcji doszło do strasznego ataku. Człowiek wtargnął z nożem na scenę i świadomie, z premedytacją pchnął nożem prezydenta. Panu prezydentowi przetoczono 21 litrów krwi, ale to wszystko na próżno. Rany zadano z tak wielką furią, obrażenia były tak rozlegle, że nie udało się go uratować. Uczcijmy jego pamięć minutą ciszy - zaapelowała.

- Gdańsk jest i był obok rodziny dla Pawła Adamowicza najważniejszy. Pracował od rana do nocy, przerywał urlopy, właściwie ich nie miał. Paweł Adamowicz na trwale odmienił nasze kochane miasto. Jego decyzje spowodował, że Gdańsk jest dziś jednym z najlepszych do życia miejscem w Europie. Troską prezydenta było, aby jak najwięcej mieszkańców mogło skorzystać z rozwoju. Paweł Adamowicz marzył o Gdańsku otwartym, solidarnym, obywatelskim. Swoimi działaniami inspirował nas do tego, żebyśmy coraz bardziej kochali bliźniego. To prawdziwy społeczny testament Pawła Adamowicza, który musimy wspólnie wypełnić, żeby Gdańsk był miastem wolnym od przemocy. Pan prezydent zginął tak, jak żył. Zawsze z otwartą przyłbicą, wierny wartościom. Panie prezydencie, szefie, drogi Pawle, obiecuję, że my - gdańszczanie wypełnimy Twój testament.

Żegnając swojego prezydenta, pogrążeni w smutku gdańszczanie podziękowali mu za lata pracy i odśpiewali hymn Polski.

***

Tłumy gdańszczan spotkały się w poniedziałek, 14.01.2019 r., o godz. 18 na Długim Targu, by w ciszy zademonstrować
swój sprzeciw wobec nienawiści i przemocy. Wśród zgromadzonych byli m.in. były prezydent RP Lech Wałęsa, były premier polskiego rządu, od kilku lat przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk i prezydent miasta Gdyni Wojciech Szczurek. Ciszę przerywał tylko dźwięk dzwonów. Gdy zamilkły, z głośników rozległo się nagranie ostatniego, wczorajszego przemówienia Pawła Adamowicza, które wygłosił na scenie podczas finału WOŚP. Modlitwę odmówili przedstawiciele różnych wyznań. Za duszę Pawła Adamowicza modlili się w swoich językach ksiądz prawosławny, ewangelicki, imam i rabin.

Organizatorzy wiecu zwrócili się do zebranych z prośbą o niezapalanie świec ze względów bezpieczeństwa.

Demonstracje w wielu miastach

Od rana napływają informacje o organizowanych w wielu miastach Polski manifestacjach sprzeciwu wobec przemocy i solidarności z Pawłem Adamowiczem. Wiece zostały ogłoszone w wielu miastach, ich lista od rana rośnie - to między innymi Warszawa, Kraków, Lublin, Zielona Góra, Toruń, Szczecin, Olsztyn, Białystok, Rzeszów, a także Berlin i Londyn. Lista wszystkich demonstracji jest dostępna tutaj.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie