Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To będzie Noc Muzeów Online 2020. Spędzimy ją przed komputerem

Tegoroczna Noc Muzeów (z 16 na 17 maja) z winy koronawirusa odbędzie się tylko w internecie. Muzeum Lubelskie na Zamku przygotowało szereg atrakcji.

Portrety Witkacego, wirtualna opowieść o Kaplicy Trójcy Świętej czy Brama Krakowska z lotu ptaka. To tylko niektóre z atrakcji przygotowane z okazji sobotniej Nocy Muzeów Online w Lublinie. - Będziemy prezentować wydobyte z magazynów zabytki, pokazywać muzealne przestrzenie i odkrywać nieznane historie, także w wersji filmowej – czytamy na oficjalnej stronie Muzeum Lubelskiego.

Noc Muzeów w Muzeum Lubelskim rozpocznie się od ciekawostek związanych z eksponatami z wystawy Sztuki Ludowej Regionu Lubelskiego (godz. 15). Możliwe będzie znalezienie m.in. odpowiedzi na pytanie - skąd wzięła się nazwa październik i co można wyciąć nożycami do strzyżenia owiec? Trzy godziny później rozpocznie się wirtualna opowieść o Kaplicy Trójcy Świętej.

O godz. 19 i 19.30 będzie można zobaczyć nie tylko wyjątkowe portrety pędzla Witkacego, ale także retro portrety ze zbiorów muzeum. O godz. 20 w przestrzeni online zaprezentowane zostaną rysunki Oktawii Żeromskiej. A to nie lada gratka. – Są to wyjątkowe eksponaty, gdyż większość z nich na co dzień nie jest dostępna dla zwiedzających – podkreśla dr Katarzyna Mieczkowska, dyrektor Muzeum Lubelskiego.

Pół godziny później uczestnicy wydarzenia zajrzą do zbiorów bibliotecznych Bolesława Prusa, a o godz. 21 będą mogli zobaczyć Bramę Krakowską z niecodziennej perspektywy, bo z lotu ptaka.

- O godz. 22.00 zaprezentujemy i opowiemy o wyjątkowych zabytkach z czasów piastowskiego Lublina, archeologicznych ciekawostkach z badań dawnych i z najnowszych odkryć – wskazuje Mieczkowska.

W programie jest też film „Za kratą są zielone drzewa” w reż. Magdaleny i Rafała Kołodziejczyków opowiadający historię więźniarki Zamku Lubelskiego. Tegoroczna Noc Muzeów planowo zakończy się przed północą, wirtualnym spotkaniem pod nocnym niebem. Dyrektor Muzeum zachęca do wspólnego spędzenia wieczoru przed ekranem komputera, podziwiając przygotowane atrakcje.

Juwenalia w Lublinie są dziś tylko wspomnieniem. Przypominam...

Noc Muzeów po raz pierwszy obchodzona była w 1997 roku w Niemczech. Wiele galerii oraz muzeów otworzyło swoje drzwi dla zwiedzających, po godzinach pracy. W większości miejsc wstęp był darmowy lub pobierana była symboliczna opłata. Każdego roku zainteresowanie było tak duże, że pomysł podchwyciły inne miasta europejskie, w tym także Polska.

W wydarzeniu można wziąć udział poprzez oficjalne profile Muzeum Lubelskiego w mediach społecznościowych - Facebook, Instagram, Youtube.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski