MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To grozi ci na wakacjach. Poznaj 10 najczęstszych zagrożeń zdrowotnych w sezonie letnim. Uważaj na wodę i to co jesz, zwłaszcza za granicą

Wakacje to czas, w którym nie powinniśmy tracić czujności zarówno w kwestii spędzania wolnego czasu, jak i tego po co sięgamy do jedzenia i picia. Brak zachowania odpowiedniej ostrożności może skutkować groźnymi dla zdrowia konsekwencjami. Aby je poznać przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Wakacje to czas, w którym nie powinniśmy tracić czujności zarówno w kwestii spędzania wolnego czasu, jak i tego po co sięgamy do jedzenia i picia. Brak zachowania odpowiedniej ostrożności może skutkować groźnymi dla zdrowia konsekwencjami. Aby je poznać przesuwaj zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. famveldman/123RF
Wakacje zazwyczaj kojarzą się nam z beztroskim czasem, odpoczynkiem i podróżami. Niestety w czasie urlopu zdarza się, że nasza czujność zostaje uśpiona. Bywamy wtedy lekkomyślni i zapominamy o przestrzeganiu podstawowych zasad bezpieczeństwa, co może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych oraz groźnych wypadków. Dowodem na to są coroczne, powakacyjne raporty dotyczące wypadków. Przykładowo, w 2021 r. odnotowano w Polsce aż 408 przypadków utonięć. Sprawdź, jakie są największe zagrożenia na wakacjach i dowiedz się, jak ich uniknąć.

Spis treści

To może przytrafić się na wakacjach. 10 najczęstszych zagrożeń zdrowotnych w sezonie letnim

Beztroska zabawa, w szczególności taka, której towarzyszy alkohol, może zakończyć się tragicznie dla naszego zdrowia, a nawet życia. Kąpiele na niestrzeżonych kąpieliskach, szok termiczny czy udar słoneczny to tylko niektóre z zagrożeń, które mogą spotkać nieostrożnych urlopowiczów. Niebezpieczne bywają także: ukąszenia i ugryzienia owadów oraz nieprawidłowo przechowywana i przygotowywana żywność. Sprawdź w naszej galerii, na co szczególnie trzeba uważać podczas urlopu.

Zobacz w galerii: najczęstsze zagrożenia zdrowotne podczas wakacji

Dowiedz się więcej:

Jak uniknąć wypadków i chorób podczas urlopu?

W celu uniknięcia przykrych konsekwencji zdrowotnych podczas wakacji, do urlopu należy się odpowiednio przygotować, a w trakcie jego trwania nie tracić czujności. Państwowa Inspekcja Sanitarna przygotowała z myślą o turystach poradnik, „Patent na bezpieczne wakacje!”.

Sprawdź też: Chorowałeś na COVID-19? Możesz mieć problem z innym wirusem

Osobom planującym wypoczynek w kraju, nad wodą, zaleca m.in. obserwowanie Serwisu Kąpieliskowego, który jest aktualizowany na bieżąco w sezonie kąpielowym.

Znajdziesz tam informacje dotyczące sezonu kąpielowego, bieżącej oceny i klasyfikacji wody, ale również infrastruktury obiektu. Dowiesz się z niego, czy na terenie są prysznice, toalety, przebieralnie, czy znajdziesz miejsce do kąpieli dla dzieci oraz czy na kąpielisku pracuje ratownik.

Planującym podróże za granicę sugeruje sprawdzenie, jakie szczepienia są obowiązkowe i zalecane w danym kraju. Ponadto radzi:

  1. Aby uniknąć zatruć pokarmowych, zwracaj uwagę na to, co jesz. Przechowuj żywność w higienicznych warunkach i niskiej temperaturze, utrzymuj czystość, myj owoce i warzywa, zwracaj uwagę na datę przydatności żywności do spożycia.
  2. Obserwuj prognozy pogody. Pamiętaj, żeby dostosować swój ubiór, ale też planowane aktywności do aktualnej pogody. Ograniczaj czas spędzony w pełnym słońcu, stosuj filtry ochronne i okulary przeciwsłoneczne.
  3. Podczas spędzania wypoczynku nad wodą upewnij się, że jest to strzeżone kąpielisko lub miejsce wykorzystywane do kąpieli. Czujnie obserwuj osoby kąpiące się, które są pod twoją opieką. Powiadom ratownika o każdej sytuacji, która cię zaniepokoi.
  4. Po każdej wycieczce dokładnie się obejrzyj i sprawdź, czy nie masz kleszcza. Mogą one przenosić groźną chorobę – boreliozę. Podczas spacerów po łąkach, w parku, w lesie chroń się, zakładając np. spodnie z długimi nogawkami i koszulki z długim rękawem oraz używaj repelentów.
  5. Idąc do klubu, zawsze miej na oku swoją szklankę lub kieliszek. Uważaj na nowe narkotyki tzw. „dopalacze”. Ich skład i działanie nigdy nie są pewne. Jeżeli czyjeś zachowanie, budzi Twoje podejrzenia – nie wahaj się, reaguj!

Źródła:

Dodaj firmę
Logo firmy Główny Inspektorat Sanitarny
Warszawa, Targowa 65
Autopromocja

Zadbaj o odpowiednią ochronę przed słońcem

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski