Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"To może być ostatnia rzecz jaką zobaczą w swoim życiu" Studenci w ramach warsztatów zaprojektowali ogród dla podopiecznych hospicjum

Ismena Cieśla
Ismena Cieśla
"Dosięgnąć ogrodu". Taki tytuł miały warsztaty realizowane przez koła naukowe studentów Politechniki Lubelskiej i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, które miały na celu stworzenie koncepcji ogrodu dla pacjentów Hospicjum Dobrego Samarytanina w Lublinie.

We wtorek (6 czerwca) zostały przedstawione efekty pracy Koła Naukowego Archinature Politechniki Lubelskiej i Koła Naukowego Studentów Architektury Krajobrazu KUL. Końcowe projekty poprzedzone były długą pracą, podparte wiedzą naukową, ale także preferencjami pacjentów hospicjum. Studenci przeprowadzili ankiety wśród podopiecznych z zapytaniami czego im brakuje w salach, na zewnątrz oraz na korytarzach, więc prace nie skupiały się tylko i wyłącznie na ogrodzie. W swoim projekcie oprócz tego zaproponowali urządzenie sali pożegnań, przestrzeni dla rodzin oraz połączenie budynku hospicjum z ogrodem w formie ogrodu zielonego.

- Temat warsztatów "Dosięgnąć ogrodu" został właśnie tak sformułowany, ponieważ chcieliśmy go dosięgnąć zarówno wizualnie, czyli by pacjenci mieli widok z okien, realizując to poprzez obniżenie parapetów, jak i fizycznie, czyli możliwość wyjścia do niego dodając przeszkloną windę dla łóżek czy zmiana nawierzchni i poszerzenie otworów drzwiowych. W projekcie zaproponowaliśmy rozwiązania oczywiste i nieoczywiste oraz niskobudżetowe - mówi dr hab. inż. arch. Natalia Przesmycka, prof. PL z Politechniki Lubelskiej.

Uczestnicy warsztatów dodają także, że oprócz waloru praktycznego miały one także walory edukacyjne, a wszystkie rozwiązania powstały w oparciu o wyniki międzynarodowych badań naukowych, a także rozwiązania z krajów rozwiniętych.

Na razie są to daleko idące plany i projekty, ale studenci i koordynatorzy warsztatów mają nadzieję, że kiedyś chociaż część z nich zostanie zrealizowana.

- Ten projekt z którym wychodzą studenci w kierunku osób starszych, terminalnie chorych jest pięknym gestem solidarności międzyludzkiej i międzypokoleniowej. Jestem przekonana, że ten przygotowany projekt jest piękny, spotka się z uznaniem rodzin, pacjentów i pracowników, a w przyszłości znajdą się środki na jego sfinansowanie - powiedziała podczas prezentacji Monika Lipińska, zastępca prezydenta Lublina ds. społecznych.

Przy okazji spotkania skierowała apel do studentów, by przyjrzeli się także innym instytucjom społecznym działającym na terenie Lublina, takim jak domy pomocy społecznej, czy dzienne domy seniora.

Studenci potwierdzają, że przy planowaniu ogrodu dla pacjentów z hospicjum trzeba zwracać uwagę na rzeczy, które dla niektórych mogą być nieistotne.

- Jak we wszystkich miejscach służby zdrowia unikamy roślin alergicznych. W takich przypadkach kładziemy głównie nacisk na walory estetyczne, takie jak barwa roślin, kolor kwiatów, ale także zwracamy uwagę na zapach. Rośliny znajdujące się w takich ogrodach muszą być przede wszystkim bezpieczne, ale też ładne, ponieważ prawdopodobnie widok na taki ogród będzie ostatnią rzeczą jaką te osoby zobaczą w swoim życiu - mówi Martyna, uczestniczka warsztatów.

Warsztaty były prowadzone pod patronatem honorowym prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski