Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To nie jest „zwykły” wolontariat. „Takich relacji w życiu się nie ma”. Stowarzyszenie mali bracia Ubogich szuka wolontariuszy

Joanna Jastrzębska
Joanna Jastrzębska
Marta ma trzydzieści kilka lat, a Krystyna – 95. W Stowarzyszeniu mali bracia Ubogich taka różnica wieku nie jest niezwykła. Niezwykła może być za to relacja, którą nawiązuje się z podopiecznym, a nabór do przeżycia tej przygody jest otwarty.

Marta w Stowarzyszeniu mali bracia Ubogich jest mniej więcej od lutego. Na co dzień pracuje w korporacji od 8 do 16, ma kota i lubi kawę, ale z panią Krystyną częściej pije herbatę.

– Najczęściej z pigwy i cytryny. Pani Krystyna sama je robi, a ja się w nich rozsmakowałam – przyznaje. Wolontariat towarzyszący, do którego zaprasza Stowarzyszenie mali bracia Ubogich, polega na spędzaniu czasu z seniorem lub seniorką i budowaniu relacji. Marta i pani Krystyna najwięcej rozmawiają, ale rozwiązują też krzyżówki, chodzą na spacery, a teraz w planach jest teatr. – Kiedy ją odwiedzam, ładuję baterię. Pani Krystyna ma w sobie mnóstwo energii, dobra i ciepła. Bardzo to w niej podziwiam, łączy nas wyjątkowa przyjaźń. Takich relacji w życiu się nie ma, chyba że ma się naprawdę świetny kontakt z babcią – twierdzi.

Stowarzyszenie mali bracia Ubogich działa m.in. w Lublinie (ponad 100 podopiecznych) i Świdniku (ponad 30). Pod jego skrzydłami znajdują się osoby od 60. roku życia, które czują się samotne. Podopieczni zgłaszają się cały czas, ale wolontariusze rzadziej.

– Nasz program nazywa się „Twoja obecność pomaga mi żyć” i sama nazwa pokazuje, jak ważna jest rola wolontariusza w wyciąganiu z samotności. Można nawet powiedzieć, że jego obecność leczy samotność – tłumaczy Wioleta Skwira, koordynatorka wolontariatu. Ze Stowarzyszeniem jest związana od trzech lat i sama również była wolontariuszką. Była, bo jej podopieczna w tamtym roku zmarła. – Po dwóch latach relacji czułam się wtedy, jakby odchodził ktoś bliski. To uczucie potęgował okres pandemii, która nie pozwoliła się spotkać, a jedynie utrzymywać kontakt telefoniczny – wspomina.

Jak jednak zapewnia, wolontariusze są na to przygotowywani. Poza tym mogą korzystać ze szkoleń z pierwszej pomocy, asertywności i komunikacji. Zgłosić swoją chęć udziału w wolontariacie można na tej stronie internetowej lub poprzez kontakt telefoniczny: 81 538 26 01.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski