To ostatni moment na zdobycie dofinansowania na to źródło ciepła w ramach programu „Czyste Powietrze"? Decyzja jeszcze w tym roku

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
PAP
PAP
Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu będzie musiała zostać podjęta w 2024 r. Jak wskazała prezes NFOŚiGW „ta kwestia staje się coraz bardziej paląca".
Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu będzie musiała zostać podjęta w 2024 r. Jak wskazała prezes NFOŚiGW „ta kwestia staje się coraz bardziej paląca". 123RF/ lcalek
Zmiana strategii dotacji w ramach programu Czyste Powietrze może wywołać niezadowolenie wśród producentów i użytkowników pieców gazowych. Jak wskazuje prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Dorota Zawadzka-Stępniak, kluczowe jest zastanowienie się nad sensownością finansowania technologii, od której planujemy odejść. Wszystko wskazuje na to, że przyszłość programu może skupiać się na termomodernizacji i efektywności energetycznej.

Spis treści

Dotacje dla pieców gazowych będą wycofane?

Dorota Zawadzka-Stępniak, prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej" przyznała, że perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych „wywołuje niezadowolenie i niepewność".

– Zdajemy sobie sprawę, że perspektywa ewentualnego wycofania dotacji dla pieców gazowych wywołuje niezadowolenie i niepewność zarówno wśród producentów kotłów gazowych, jak i ich użytkowników. Musimy jednak zastanowić się, czy jest sens finansować technologię, która od lat jest określona jako ta, od której będziemy odchodzić – czy nie lepiej skupić się na rozwiązaniach, które mają przyszłość – powiedziała.

Decyzja o dalszym dofinansowaniu pieców gazowych w ramach programu będzie musiała zostać podjęta w 2024 r., biorąc pod uwagę daty wynikające z unijnych aktów prawnych. Ta kwestia staje się coraz bardziej paląca, jak zasugerowała prezes NFOŚiGW.

Poszukiwanie nowych źródeł finansowania programu „Czyste Powietrze"

Zawadzka-Stępniak w rozmowie z „DGP" podkreśliła, że NFOŚiGW jest w trakcie poszukiwania nowych źródeł finansowania programu Czyste Powietrze. Prace te mają na celu zapewnienie stabilności finansowej m.in. z wykorzystaniem środków unijnych w ramach programu FEnIKS.

– Możliwych źródeł finansowania jest dużo, ale nie ma jeszcze gotowego planu na to, skąd wziąć brakujące 90 mld zł – przyznała prezes.

12 kwietnia br., NFOŚiGW nie miał zaległości w stosunku do wojewódzkich funduszy, ale wobec beneficjentów końcowych wojewódzkie fundusze miały 250 mln zł zaległości (na 5 kwietnia br.). Jak zaznaczyła Zawadzka-Stępniak, „naszym priorytetem jest możliwie szybkie rozliczenie zaległości".

Kluczowa jest termomodernizacja. Zmiany w programie „Czyste Powietrze"

Zawadzka-Stępniak zwróciła uwagę, że obniżka rachunków dzięki instalacji pomp ciepła jest możliwa tylko dla odpowiednio ocieplonych budynków. To sugeruje, że termomodernizacja[/a] może być kluczowa dla przyszłych strategii ogrzewania.

W tym roku Fundusz chce wprowadzić zmiany w programie Czyste Powietrze tak, by przy wymianie źródła ciepła w pierwszej kolejności wspierać termomodernizację. Jak wynika z tych informacji, przyszłość programu „Czyste Powietrze" może skupiać się nie tylko na wyborze źródła ciepła, ale również na poprawie efektywności energetycznej budynków.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu