Spis treści
- Zmiany dla nauczycieli od września 2024
- Co dalej z podwyżkami dla nauczycieli?
- Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli
- Więcej uczniów w klasach. Duże wyzwanie dla nauczycieli
- Asystent międzykulturowy w szkole
- Od 1 września 2024 r. bez historii i teraźniejszości
- Jakiego materiału będą uczyć nauczyciele? Są zmiany
- Kandydaci na nauczyciela pod większą kontrolą
- Nauczyciele klas 1-3 z laptopami
- Nauczyciele będą uczyć pierwszej pomocy
- Zmiana dla nauczycieli WF-u. Nie będzie już „Sportowych talentów”
Zmiany dla nauczycieli od września 2024
Od nowego roku szkolnego szkoły czeka prawdziwa rewolucja m.in. przez wprowadzenie obowiązku szkolnego dla uczniów ukraińskich, co przełoży się na zwiększenie liczebności klas, ale także na sposób prowadzenia przez nauczycieli zajęć. W związku z tym w szkołach pojawi się także nowe stanowisko, a mianowicie asystent międzykulturowy.
Już od roku szkolnego 2024/2025 pierwsza grupa nauczycieli będzie mogła skorzystać z wcześniejszych emerytur nauczycielskich. Wciąż toczą się dyskusje dotyczące podwyżek dla nauczycieli, które – jak podkreślają związki zawodowe, a także szeregowi nauczyciele – są w oświacie niezbędne. Czy jednak jest szansa, by pojawiły się, jeśli nie od września, to chociaż od stycznia 2025?
Może cię zainteresować: Jak nauczyciele oceniają zmiany w oświacie na nowy rok szkolny?
Przypomnijmy, że nauczyciele na godzinie wychowawczej będą uczyć pierwszej pomocy. Wcześniej jednak mają przejść stosowne szkolenia. Ponadto zmieniła się podstawa programowa kształcenia ogólnego, a w związku z tym także egzaminy. Do zmiany tej nauczyciele muszą się dobrze przygotować.
To jednak nie koniec reform. Ten rok szkolny będzie w nie obfitował w sposób szczególny. Resort ma w planach wiele zmian. Nie wszystkie jednak podobają się nauczycielom.
Co dalej z podwyżkami dla nauczycieli?
Wciąż nie zapadła ostateczna decyzja w sprawie podwyżek dla nauczycieli. Związki zawodowe postulują, by powiązać wynagrodzenie nauczyciela z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce. 9 sierpnia 2024 r. minister edukacji Barbara Nowacka na antenie TVN zaznaczyła, że trwają prace nad projektem, który zakłada wprowadzenie takiego wyliczania pensji nauczycieli. W styczniu 2024 r. trafił on do Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży i od tego momentu nic się z nim nie wydarzyło.
Związki zawodowe w swoich postulatach podkreślają, że pensja nauczyciela powinna wzrosnąć w najbliższym czasie przynajmniej o 15-20 procent.
Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli
Od 1 września 2024 r. w pewnym zakresie powracają wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. W pewnym zakresie, bo nie jest to całkowite przywrócenie dawnego art. 88 Karty Nauczyciela. Zgodnie z zasadami do świadczenia mają prawo następujące osoby:
- od 1 września 2024 r. – nauczyciele urodzeni przed dniem 1 września 1966 r.;
- od 1 września 2025 r. – nauczyciele urodzeni po dniu 31 sierpnia 1966 r. a przed dniem 1 września 1969 r.;
- od 1 września 2026 r. – nauczyciele urodzeni po dniu 31 sierpnia 1969 r.
Nauczyciele ci muszą jednak spełnić określone warunki, a więc: mieć okres składkowy wynoszący co najmniej 30 lat, w tym co najmniej 20 lat faktycznego wykonywania pracy na stanowisku nauczyciela, musieli rozpocząć przed dniem 1 stycznia 1999 r. faktyczne wykonywanie pracy na stanowisku nauczyciela, wychowawcy lub innego pracownika pedagogicznego, nie przysługuje im prawo do przejścia na emeryturę bez względu na wiek na podstawie art. 88 ust. 2a Karty Nauczyciela (a więc dla osób, które wykonywały pracę pedagogiczną w szczególnym charakterze) oraz wysokość świadczenia nie będzie niższa od kwoty minimalnej emerytury.
Wnioski o wcześniejszą emeryturę można składać już od sierpnia. Związki zawodowe zwracają jednak uwagę na fakt, że wprowadzenie świadczenie powoduje jednocześnie utratę prawa do skorzystania z urlopu dla poratowania zdrowia, co rodzi problemy.
Więcej uczniów w klasach. Duże wyzwanie dla nauczycieli
Obowiązek szkolny dla dzieci ukraińskich, który pojawia się od roku szkolnego 2024/2025, nakłada na nauczycieli więcej wymagań. Najpewniej w placówkach pojawi się dodatkowe 80 tys. uczniów z doświadczeniem migracyjnym. W związku z tym maksymalna liczba uczniów w klasie ma zwiększyć się z 25 do 29.
Nauczyciele nie kryją swojego rozczarowania i zwracają uwagę na to, że dla nich jest to więcej pracy, a także praca w trudnych warunkach, biorąc pod uwagę obecność nie tylko uczniów z Ukrainy, ale także dzieci ze specjalnymi potrzebami. Dodatku za trudne warunki jednak nie otrzymają.
Asystent międzykulturowy w szkole
W związku z wprowadzeniem obowiązku szkolnego dla dzieci z Ukrainy w szkołach pojawia się także nowe stanowisko – asystenta międzykulturowego. Co prawda takie osoby mogły być już wcześniej zatrudniane w placówkach oświatowych, jednak teraz w związku z pojawieniem się większej liczby uczniów z doświadczeniem migracyjnym, praca asystenta w szkole może okazać się niezbędna.
Asystent międzykulturowy jest osobą, która pomaga w adaptacji szkolnej oraz wspiera integrację uczniów. Jest to też ważna zmiana dla nauczycieli, warto, by wiedzieli, że oprócz nauczyciela wspomagającego w klasie może pojawić się także asystent międzykulturowy.
Od 1 września 2024 r. bez historii i teraźniejszości
To istotna zmiana dla nauczycieli historii i WOS-u. W tym roku uczniowie, którzy rozpoczynają naukę w szkole średniej, nie będą już realizowali przedmiotu o nazwie historia i teraźniejszość. Obecnie nie ma żadnego przedmiotu, który go zastąpi. Dopiero od września 2025 w szkołach pojawi się edukacja obywatelska.
W związku z tym część nauczycieli może spodziewać się nieco uszczuplonego pensum. To też wyzwanie dla dyrektorów, którzy muszą załatać dziury powstałe po likwidacji HiT-u.
Jakiego materiału będą uczyć nauczyciele? Są zmiany
Nauczyciele muszą poważnie przygotować się do nowego roku szkolnego, także merytorycznie, ponieważ zmieniła się podstawa programowa kształcenia ogólnego zarówno w przypadku szkół podstawowych, jak i szkół średnich. Warto dokładnie przejrzeć nowe podstawy programowe, ponieważ w przypadku niektórych przedmiotów zmiany są niewielkie, a w przypadku innych – duże i istotne.
Zmieniły się także informatory. Informatory do egzaminu ósmoklasisty 2025 są już opublikowane, a te maturalne poznamy do 1 września 2024 roku.
Kandydaci na nauczyciela pod większą kontrolą
Nauczyciele mają za zadanie dokładnie zapoznać się ze standardami ochrony małoletnich, które już od 15 sierpnia muszą obowiązkowo pojawić się w szkołach, przedszkolach i innych placówkach oświatowych. W związku z tzw. lex Kamilek kandydaci na nauczyciela, ale także wszystkie osoby pracujące bezpośrednio z dziećmi muszą pamiętać o następujących zasadach zamieszczonych w nowelizacji ustawy Kodeks Rodzinny i niektórych innych ustaw:
- każda osoba, która ma być zatrudniona lub dopuszczona do innej działalności związanej z: wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich czy opieką nad małoletnimi, musi przedstawić pracodawcy informację z Krajowego Rejestru Karnego;
- cudzoziemiec, który jest kandydatem na nauczyciela (lub chce wykonać wyżej wymienione działalności) będzie musiał przekazać dyrektorowi oświadczenie o państwach, w których przebywał w ciągu ostatnich 20 lat (w tym państwo obywatelstwa), a także informację z rejestrów karnych tych państw uzyskiwaną do celów działalności zawodowej lub wolontariackiej związanej z kontaktami z dziećmi.
Nauczyciele klas 1-3 z laptopami
Z bonu na zakup laptopa skorzystają już nie tylko nauczyciele klas 4-8 szkoły podstawowej, ale także osoby nauczające w klasach 1-3. Rada Ministrów przyjęła uchwałę dotyczącą rewizji Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO), a na liście najważniejszych zmian inwestycyjnych znalazło się także: „poszerzenie grupy odbiorców bonu na laptopa. Będzie on skierowany także do nauczycieli klas 1-3”.
Nauczyciele będą uczyć pierwszej pomocy
W ramach zajęć z wychowawcą nauczyciele mają przekazywać niezbędną wiedzę dotyczącą pierwszej pomocy. Zanim to jednak nastąpi, wielu z nich weźmie udział w szkoleniach organizowanych przez WOŚP, jak zapowiedziała Nowacka.
Zmiana dla nauczycieli WF-u. Nie będzie już „Sportowych talentów”
Zmianie ulec ma także program „Sportowe talenty”, w ramach którego przeprowadzane są testy sprawnościowe dla uczniów. W ten sposób sprawdza się umiejętności ruchowe dzieci i młodzieży. Wyniki te nie podlegają jednak ocenie. Jak zapowiedziano, program ten ma się zmienić, ale na razie tylko z nazwy – na „Badanie kompetencji ruchowych młodzieży szkolnej”.
Najprawdopodobniej testy wciąż będą przeprowadzane przez nauczycieli WF-u, zmiana ma więc charakter uściślający, chodzi o to, by nie klasyfikować uczniów na bardziej lub mniej predysponowanych do sportu.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. ObserwujStrefaEdukacji.pl!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?