Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

To się opłaca – sprawdź korzyści eko decyzji!

Tekst przygotowała firma Synteza OZE

Opłacalność instalacji fotowoltaicznej to temat wzbudzający wiele emocji – przede wszystkim dlatego, że zakup systemu PV dobrej klasy to dla przeciętnego domowego budżetu niemałe obciążenie, którego okres zwrotu liczony jest w latach. Koszt fotowoltaiki to jednak tylko jeden z aspektów, jakie należy wziąć pod uwagę, kiedy zastanawiamy się, czy warto zainwestować w instalację fotowoltaiczną. Niezwykle istotne są również względy ekologiczne: pozyskiwanie energii elektrycznej z odnawialnych źródeł (OZE) coraz bardziej zyskuje na znaczeniu z uwagi na to, że tego typu instalacje wytwarzają prąd i ciepło bez uszczerbku dla środowiska naturalnego. To jednak wciąż nie wszystkie powody, dla których warto zainwestować we własną mikroelektrownię słoneczną. Jakie są pozostałe powody?

Koszt założenia fotowoltaiki

Szukając informacji na temat tego, jaki jest koszt fotowoltaiki, warto mieć na uwadze, że jest to branża, w której nieustannie zachodzą zmiany. Niemal z dnia na dzień pojawiają się nowe, wydajniejsze i efektywniejsze rozwiązania techniczne oraz (co z perspektywy inwestora najważniejsze) powoli wzrastają ceny modułów i osprzętu. Jeszcze dziesięć lat temu standardem były panele fotowoltaiczne o mocy około 200-250 W, dziś zazwyczaj montuje się w instalacjach panele o mocy około 380-450W. Koszt fotowoltaiki dla przeciętnego gospodarstwa domowego waha się obecnie w granicach 17-40 tysięcy złotych, zależnie od dokładnego zapotrzebowania na energię i warunków dla fotowoltaiki w miejscu instalacji. Ta kwota może jednak zostać w sporym stopniu zmniejszona, o czym szerzej piszemy w dalszej części artykułu. 

Opłacalność fotowoltaiki w Polsce

Można spotkać się z informacjami, że w naszym kraju instalacja fotowoltaiczna nie będzie funkcjonować naprawdę wydajnie, ponieważ nasłonecznienie jest niewystarczające. Nie jest to prawda. W Polsce średnie nasłonecznienie w ciągu roku wynosi około 1000 kWp i jest porównywalne (a w niektórych regionach nawet wyższe!) z warunkami panującymi w Niemczech – kraju, który jest w Europie niekwestionowanym liderem w dziedzinie produkcji energii elektrycznej przy wykorzystaniu instalacji PV. Twierdzenia o nieopłacalności fotowoltaiki w Polsce nie znajdują potwierdzenia w rzeczywistości – odpowiednio zaprojektowana i prawidłowo wykonana instalacja PV jest opłacalna i przełoży się na wymierne oszczędności w postaci niższych rachunków za energię elektryczną. 

Co ma wpływ na opłacalność fotowoltaiki?

Oprócz wspomnianego już wcześniej sukcesywnego wzrostu wydajności modułów fotowoltaicznych  na opłacalność inwestycji w mikroelektrownię słoneczną wpływają też inne czynniki. Do najważniejszych należy zaliczyć nieustanny wzrost kosztów wytwarzania prądu w konwencjonalnych elektrowniach, szczególnie tych opalanych węglem. Warto pamiętać, że polska energetyka nadal opiera się właśnie na tego typu energociepłowniach i elektrowniach, co oznacza, że ceny prądu w przyszłości będą coraz bardziej rosły. Inwestycja w fotowoltaikę pozwala się uniezależnić od tego wzrostu. 
Ważnym czynnikiem jest również fakt, że zakup instalacji PV to inwestycja w zasadzie jednorazowa: producenci oferują zazwyczaj od kilkunastu do nawet 25 lat gwarancji na to, że panele fotowoltaiczne będą działać z wystarczającą efektywnością. Jeśli weźmiemy pod uwagę także i to, że typowa instalacja PV jest praktycznie bezobsługowa, opłacalność inwestycji w fotowoltaikę dodatkowo rośnie. 

Nie można także nie wspomnieć w tym kontekście o różnego rodzaju programach wsparcia finansowego dla inwestorów, dzięki czemu możliwe jest obniżenie nakładów ponoszonych na zakup fotowoltaiki. W Polsce przykładem takiego programu jest rządowy system dopłat „Mój Prąd”, pozwalający obniżyć koszt zakupu instalacji fotowoltaicznej nawet o 3000 zł, co znacznie skraca okres zwrotu i zwiększa opłacalność fotowoltaiki. 

Fotowoltaika a środowisko

Z uwagi na szybko wyczerpujące się zasoby naturalne naszej planety oraz postępującą degradację ekosystemów, w jakich żyjemy, ogromne znaczenie ma obecnie ochrona środowiska. Fotowoltaika, jako zeroemisyjne źródło energii elektrycznej, jest rozwiązaniem, które stanowi idealne wsparcie dla wysiłków zmierzających do zmniejszenia ilości zanieczyszczeń i dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery. 
Wpływ fotowoltaiki na środowisko
Podkreślmy raz jeszcze: działająca instalacja PV nie wpływa na środowisko naturalne w jakikolwiek negatywny sposób. Fotowoltaika i inne OZE to czysta, ekologiczna energia, generowana w przyjazny dla środowiska sposób i bez efektów ubocznych ani dodatkowych zanieczyszczeń. Wpływ fotowoltaiki na środowisko jest wyłącznie pozytywny, co jest jednym z powodów nieustannie rosnącego zainteresowania rozwiązaniami opartymi na OZE i fotowoltaice. 

Fotowoltaika – korzyści dla środowiska

Kluczowe zalety fotowoltaiki w kontekście oddziaływania na środowisko naturalne naszej planety można podsumować następująco:
• fotowoltaika korzysta z niewyczerpanego źródła energii, oszczędzając zasoby naturalne planety,
• szersze wykorzystanie fotowoltaiki oznacza mniejszą emisję gazów cieplarnianych oraz zanieczyszczeń do atmosfery,
• fotowoltaika nie generuje hałasu, poprawiając komfort osób korzystających z tego rozwiązania,
• zużyte lub uszkodzone panele fotowoltaiczne mogą zostać poddane recyklingowi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski