Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Top Menedżer 2016. Mariusz Sagan: Lublin chce wejść do pierwszej ligi

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Mariusz Sagan jest dyrektorem Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Lublin od czerwca 2011 roku
Mariusz Sagan jest dyrektorem Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Lublin od czerwca 2011 roku Fot. materiały nadesłane
Nowi inwestorzy, wsparcie dla młodego biznesu i promocja miasta. Mariusz Sagan od pięciu lat współtworzy pozytywny klimat dla biznesu w Lublinie.

Mariusz Sagan jest dyrektorem Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Lublin od czerwca 2011 r. Ukończył studia na Wydziale Ekonomicznym UMCS, ale doktorat obronił już w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, gdzie obecnie prowadzi wykłady.

- Gdy przyszedłem do pracy w urzędzie, w podstrefie ekonomicznej na Felinie było nie więcej niż pięć firm i ok. 10 starało się o zgodę na rozpoczęcie działalności. Obecnie w ramach podstrefy działa 30 przedsiębiorstw, a kolejnych 20 chce do niej wejść - mówi Mariusz Sagan. Przez ostatnie pięć lat liczba osób zatrudnionych w związku z inwestycjami na Felinie powiększyła się z niespełna 700 do prawie 3 tysięcy. W najbliższych latach, z powodu otwierania kolejnych zakładów, ta liczba będzie rosła. - To nie byłoby możliwe bez sprawnego zespołu - podkreśla dyrektor.

Mariusz Sagan swoją obecność w ratuszu rozpoczął od budowy wydziału oraz systemu wsparcia biznesu i promocji miasta wśród potencjalnych inwestorów. Kluczowe dla dalszych działań było opracowanie „Strategii Rozwoju Lublina na lata 2013 - 2020”. Jego twórcy założyli, że szansą dla miasta jest sprowadzenie nowoczesnych firm, przede wszystkim z branży informatycznej i out-sourcingu procesów biznesowych (z ang. BPO). Przez kolejne lata firm z tych dziedzin znacznie przybyło. - Nad dokumentem pracował 100-osobowy zespół ekspertów. Dziś strategia nie tylko jest sukcesywnie wdrażana przez Lublin, ale też jest wzorem dla innych samorządów - przyznaje Mariusz Sagan.

Wspólnym przedsięwzięciem miasta i uczelni jest projekt „Study in Lublin”. Działania ratusza umożliwiły otwarcie lubelskiego rynku dla studentów z zagranicy. Dziś na lubelskich uczelniach studiuje ok. 6,5 tys. obcokrajowców. To właśnie młodzi mają być siłą napędową miasta. Ważne miejsce w strategii rozwoju Lublina zajmują też startupy. Tutaj również można zauważyć postęp. Pięć lat temu w Lublinie było około 20 startupów. Dziś, jak wynika z danych miasta, funkcjonuje ich około 300 i będzie ich przybywać, także dzięki projektom realizowanym przez ratusz.

- Kierunek jest jeden. Osiągnięcie poziomu rozwoju zbliżonego do Wrocławia i Krakowa. Już teraz w niektórych obszarach jesteśmy liderem. Do 2020 roku chcemy wejść do pierwszej ligi największych polskich miast - zapowiada dyrektor.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski