MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tradycja w dobie ledów i transmisji internetowych. Szopki w lubelskich kościołach [ZDJĘCIA]

PN
Szopka w archikatedrze lubelskiej znajduje się w nawie bocznej, po północnej stronie świątyni. W środku jest Dzieciątko, wokół Święta Rodzina, pasterze, Trzej Królowie i zwierzęta
Szopka w archikatedrze lubelskiej znajduje się w nawie bocznej, po północnej stronie świątyni. W środku jest Dzieciątko, wokół Święta Rodzina, pasterze, Trzej Królowie i zwierzęta Łukasz Kaczanowski
Szopka, stajenka, grota i jedna bożonarodzeniowa tradycja. Zaglądamy do kościołów, szkoły i skansenu, żeby odnaleźć najpiękniejsze świąteczne instalacje.

Już pierwsi chrześcijanie pielgrzymowali do Betlejem, żeby odnaleźć grotę uznawaną za miejsce narodzin Jezusa Chrystusa. Zwyczaj budowania bożonarodzeniowej szopki rozpowszechnił się w całym chrześcijańskim świecie za sprawą św. Franciszka z Asyżu i w XIV wieku dotarł nad Wisłę. W kolejnych wiekach scenografia ulegała znacznym przeobrażeniom. Raz była to odzwierciedlająca bliskowschodnie realia grota, innym razem kryta strzechą drewniana stajenka, znacznie bliższa sercu przeciętnego Europejczyka.

Elementy tej pierwszej tradycji widać w kościele z Matczyna, który znajduje się w lubelskim skansenie. Szopkę zdobią figury ze świątyni w Chodlu. Powstały one w latach 40-tych i 50-tych.

- Dawne szopki urządzane w kościele po 1945 r. miały formę skalistej groty z elementami górskiego pejzażu, w tle gwiaździste niebo z aniołem. W późniejszym okresie, przed ok. 20 laty pojawiła się forma rodzimej stajenki, brzozowej chatki itp. - opowiada Łucja Kondratowicz-Milisz-kiewicz, kustosz w Muzuem Wsi Lubelskiej.

Współcześnie prawie każdy kościół w Polsce ma swoją szopkę, w której prezentuje jedną z najbardziej znanych scen z Nowego Testamentu. Tradycyjną szopkę, ale rozświetloną kolorowymi diodami LED można zobaczyć na rynku Modliborzyc w powiecie janowskim. Nowością jest to, że oglądać i sterować lampkami mogą internauci z całego świata. Wystarczy wejść na stronę modliborzyce24.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski