Trasy spacerowe po woj. lubelskim
We współpracy z Traseo wybraliśmy dla Was 10 tras spacerowych w woj. lubelskim, które inni już przetestowali. Wybierz najlepszą dla siebie.
Zanim wyruszysz, upewnij się, jaka będzie pogoda.
🌳 Trasa spacerowa: 2 Ultramaraton do Gorących Źródeł
- Początek trasy: Radzyń Podlaski
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 50,17 km
- Czas trwania spaceru: 16 godz. i 43 min.
- Przewyższenia: 89 m
- Suma podejść: 79 m
- Suma zejść: 164 m
Trasę spacerową mieszkańcom poleca Haramac
2 edycja towarzyskiego ultramaratonu do Gorących Źródeł w Uniejowie.
START: 8:00 18 lutego sobota - rynek w Aleksandrowie Łódzkim
META: o 14:00 w Termach Uniejów
Impreza w formule ZERO:
- ZERO opłaty startowej i zgłoszeń
- ZERO świadczeń na trasie
- ZERO ścigania
Tempo konwersacyjno-towarzyskie 6:00 - 6:30 min/km = ~9km/h = ~6h na cały dystans łącznie z przerwami.
Trasa: 75% asfalt / 25% szuter
Wiemy, że nie każdy ma ochotę na nasze towarzystwo przez tak długi czas, dlatego proponujemy krótsze opcje z metą w Uniejowie:
- START w Dalikowie = 30 km biegu
- START w Turze = 18 km biegu
- START w Uniejowie i wybiegnięcie nam naprzeciw = dowolna liczba km
Planujemy jak w poprzednim roku zorganizować transport bagaży ze startu na metę oraz autobus powrotny z Uniejowa po moczeniu około godz. 16.00 - 17:00.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Opoczno
- Początek trasy: Parczew
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 3,66 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 13 min.
- Przewyższenia: 16 m
- Suma podejść: 46 m
- Suma zejść: 46 m
Trasę dla spacerowiczów poleca Max_c74
Wycieczka piesza do zamku Opoczno.
Współczesna bryła zameczku niewiele ma już wspólnego ze średniowieczną królewską warownią - oprócz nazwy ze starego założenia zachowała się część piwnic i być może trzy sklepione komnaty. Jej pozbawiona zabytkowego charakteru forma stanowi dziś rażący przykład, do czego może doprowadzić rekonstrukcja oparta nie na rzetelnej analizie historycznej, lecz jedynie na wyobraźni i własnym widzimisie architekta. W gmachu mieści się siedziba Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego oraz Muzeum Regionalne z ekspozycją historyczno-etnograficzną poświęconą Ziemi Opoczyńskiej, przedstawiającą m.in.: dawne stroje regionalne, rekonstrukcję wiejskiej chaty, ludową rzeźbę oraz malarstwo, a także przedmioty i dokumenty dotyczące początków miasta i jego rozwoju.
Zamek mimo umownej atrakcyjności warto odwiedzić będąc w okolicy, aby mieć swój pogląd co do tej budowli.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Żoliborz
- Początek trasy: Międzyrzec Podlaski
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 4,37 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 9 min.
- Przewyższenia: 115 m
- Suma podejść: 41 m
- Suma zejść: 140 m
Trasę spacerową mieszkańcom poleca Fotoimpresje
Bardzo krótki spacer po Żoliborzu, po drodze był kościół Św. Stanisława Kostki i grób księdza Jerzego Popiełuszki. Dalej mijamy Teatr Komedia dochodzimy do kamienia poświęconego pamięci Żołnierzy Żywiciela i zaraz nieopodal mijamy figurę Matki Boskiej.
Spacer jak wszystkie inne potraktowany jako plener fotograficzny, tym razem miałem zrobić konkretne zdjęcia, więc nie szukałem długo tematów, to i spacer był krótki.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Do Wiatraka
- Początek trasy: Nałęczów
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 9,19 km
- Czas trwania spaceru: 49 min.
- Przewyższenia: 166 m
- Suma podejść: 780 m
- Suma zejść: 751 m
Trasę spacerową mieszkańcom poleca KazimierzDolny
Trasa dość prosta bez stromy podjazdów - nadaje się bo zabrać na nią dzieci, a nawet wózek.
Osada rybacka Mięćmierz wraz z przeniesionym tam Wiatrakiem jest niczym żywy skansen i absolutnie koniecznym punktem na mapie kazimierskich wycieczek. Z rynku kierujemy się w wąwóz "Plebanka" by ulicą słoneczną dojść na Albrechtówkę, gdzie z punktu widokowego rozciąga się zapierająca dech w piersiach panorama na Mięćmierz oraz Rezerwat Przyrody "Krowia Wyspa". W centrum Mięćmierza kierujemy się w lewo w kierunku Okala. Gdy dotrzemy do Okala kierujemy się w prawo drogą, która zaprowadzi nas prosto do Wiatraka. Od wiatraka schodzimy prosto do Mięćmierza, przy studni kierujemy się w lewo w stronę Wisły i ścieżką wzdłuż niej dojdziemy do Bulwaru Wiślanego a nim do Rynku w Kazimierzu.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Ultramaraton Leśna Doba
- Początek trasy: Radzyń Podlaski
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 12,91 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 17 min.
- Przewyższenia: 27 m
- Suma podejść: 124 m
- Suma zejść: 124 m
Trasy.gps poleca tę trasę na spacer
Ultramaraton Leśna Doba to 24-godzinne zawody, których pierwsza edycja odbędzie się w dniach 14-15 października 2017 roku. Trasa prowadzi po pętli o długości ok. 13 km, z czego 11 km to tereny leśno-polne (utwardzone ścieżki oraz dukty) i 2 km prowadzące wzdłuż drogi asfaltowej. Zwycięzcą ultramaratonu zostaje ta osoba, która w ciągu 24 godzin przebiegnie najwięcej kilometrów (liczy się czas dotarcia do ostatniego punktu kontrolnego).
Organizatorzy zapraszają zarówno biegaczy, jak i entuzjastów chodzenia z kijami, których liczna grupa jest już zapisana i będzie rywalizować w oddzielnej klasyfikacji. W Leśnej Dobie mogą wziąć udział osoby o różnym stopniu wytrenowania - zawody rozgrywane są w wymyślonej przez nich formule "ultra dla każdego", dzięki której w zawodach mogą także wziąć udział osoby debiutujące na dystansie ultra i pragnące sprawdzić granice swoich możliwości.
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: SANDOMIERZ – SPACER ROMANTYCZNY
- Początek trasy: Annopol
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 2,75 km
- Czas trwania spaceru: 55 min.
- Przewyższenia: 47 m
- Suma podejść: 79 m
- Suma zejść: 36 m
Spacerowiczom trasę poleca Sandomierz
Sandomierz ma romantyczną duszę. Klimat miasta tworzą przekazywane z pokolenia na pokolenie opowieści i legendy, które w malowniczym otoczeniu nabierają wyjątkowego charakteru. Nie bez powodu miasto położone na siedmiu wzgórzach nazywano kiedyś małym Rzymem. Spotkanie przy ostatniej ocalałej bramie miejskiej w restauracji Widnokrąg, spacer po sandomierskim rynku, gdzie zakotwiczyło niebo i zachód słońca nad Wisłą to przepis na idealną randkę – nie tylko w Dzień Zakochanych. Odkryjcie miasto symboli, przejdźcie przez Ucho Igielne, a na dobrą wróżbę dotknijcie pierścienia z krzemieniem pasiastym – kamieniem optymizmu.
Nawiguj
Idealne na spacer
🌳 Trasa spacerowa: Szlak Powstań Narodowych (Stoczek Łukowski - Miedzina) - Pieszy Czerwony ver. 2020
- Początek trasy: Biała Podlaska
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 136,44 km
- Czas trwania spaceru: 30 godz. i 51 min.
- Przewyższenia: 65 m
- Suma podejść: 687 m
- Suma zejść: 668 m
Trasę spacerową mieszkańcom poleca JJ_Active
Szlak Powstań Narodowych - generalnie nawet jego opiekun PTTK Siedlce specjalnie nie wie jak on faktycznie przebiega i potwierdzają jego przejście w 2019 po śladzie z aplikacji choć szlak w kilku miejscach ma zupełnie inny przebieg (nieświadomie mylą innych). Aplikacja szlakowa Mazowsze tez czasami przekłamuje przebieg. Jest zasada, że jak nie ma znaków przez 500 metrów to nie idzie się szlakiem. Szlak dosyć długi jednak dość prosty technicznie - po drodze jedna przeprawa brodem przez rzeczkę (brak mostka).
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Spacer po Siedlcach
- Początek trasy: Stoczek Łukowski
- Stopień trudności: 1.0
- Dystans: 6,03 km
- Czas trwania spaceru: 2 godz. i 1 min.
- Przewyższenia: 8 m
- Suma podejść: 12 m
- Suma zejść: 12 m
Trasę dla spacerowiczów poleca Szemka
Spacer po Siedlcach rozpoczynamy u zbiegu ulic Piłsudskiego i Kilińskiego, czyli od skweru im Jana Pawła II. W centralnym miejscu skweru znajduje się pomnik papieża Jana Pawła II wystawiony na pamiątkę wizyty Ojca Świętego w Siedlcach w 1999 roku. Dalej kierujemy się na południe, wzdłuż ulicy Kilińskiego. Po obu stronach ulicy możemy podziwiać zabytkowe kamienice. U zbiegu ulic Kilińskiego i Sienkiewicza zajduje się rondo, a w jego centrum zabytkowy Kościół Garnizonowy. Nastepnie kierując sie dalej na południe wzdłuż ulicy Kilińskiego docieramy do ulicy 3go Maja. Kierując się na zachód wzdłuż ulicy 3go Maja tuż przy rondzie mijamy szereg zabytkowych kamienic. Zbliżając się do ulicy Armii Krajowej mijamy gmach Uniwesytetu Podlaskiego (zwanego dawniej Akademią Podlaską). W mijanym budynku mieścił się wcześniej Rektorat uczelni. Dalej udajemy się na północ wzdłuż ulicy Armii Krajowej, po czym skręcamy w prawo w ulicę Sienkiewicza. Przy ulicy tej, podobnie jak przy ulicy Kilińskiego, znajduje się mnóstwo zabytkowych kamieniczek. Podziwiając urokliwą uliczkę docieramy spowrotem do Kościoła Garnizonowego. Dalej udajmy się wzdłuż ulicy Kilińskiego na północ aż do głównej ulicy Siedlec - ul. Piłsudskiego. Kierując się na wschód dotrzemy do budynku w którym mieści się obecnie Biblioteka Miejska, a tuż za nią Ratusz Miejski zwany potocznie Jackiem. W budynku ratuszowym znajduje się obecnie Muzeum. Po minięciu Ratusza przed naszymi oczami staje najstarszy kościół w Siedlcach - kościól św. Stanisława. Tuż obok kościoła znajduje się również zabytkowa Dzwonnica. Po drugiej stronie ulicy Piłsudskiego, dokładnie na przeciw kościoła znajduje się zabytkowy budynek poczty. Mijając pocztę skręćmy w ulicę Kościuszki aby dotrzeć do Parku Miejskiego. Już z oddali możemy zauważyć przepiękny kompleks pałacowy w którym niegdyś mieszkała Aleksandra Ogińska, natomiast bywali tu również Tadeusz Kościuszko, Julian Ursyn Niemcewicz czy nawet król Stanisław August Poniatowski. W pałacu obecnie znajduje się Rektorat Uniwersytetu Podlaskiego. Po obejrzeniu pałacu skierujmy się wgłąb parku, aby przespacerować się wokół stawu z fontanna, wzdłuż alejek podziwiając pięknie zadbane grządki kwiatków. Po wschodniej stronie parku - w tak zwanym starym parku - znajduje się Amfiteatr, w którym odbywają się imprezy kulturalne. Po wyjściu z parku udajmy się wzdłuż ulicy Konarskiego w kierunku ulicy Biskupa Ignacego Świrskiego. Idąc tą ulicą po prawej stronie miniemy zabytkowy budynek w którym niegdyś znajdował się miejski teatr, poźniej szkoła muzyczna, natomiast obecnie Urząd Stanu cywilnego. Z ulicy Świrskiego skręćmy w ulicę Pustą przy której możemy wstąpić na obiad do restauracji Janusz. Następnie pełni sił możemy ruszyć wzdłuż ulicy Asłanowicza w kierunku zachodnim. Spoglądając za siebie możemy zobaczyć główną bramę wjazdową do Pałacu Ogińskich. Natomiast na samym szczycie ulicy znajduje się kolumna Toskańska, która niegdyś miała na celu wskazywać orszakowi króla drogę do pałacu. Dalej przejdźmy ulicą Armii Krajowej do ulicy Katedralnej, by tu zwiedzić przepiękną neogotycką Katedrę. Na przeciwko Katedry znajduje się budynek, w którym mieści sie rozgłośnia radiowa - Katolickie Radio Podlasie, oraz Muzeum Diecezjalne. Następnie idąc wzdłuż ulicy Świrskiego skręćmy w ulicę Elizy Orzeszkowej. Na rogu znajduje się świeżo odnowiony budynek Centrum Kultury i Sztuki. W tym miejscu odbywają się koncerty, przeglądy, festiwale, warsztaty, konkursy, przedstawienia, spotkania literackie i poetyckie, wystawy, seanse filmowe oraz wiele innych wydarzeń kulturalnych. W Centrum znajduje się również kawiarnia, w której można spotkać się z przyjaciółmi. Idąc dalej wzdłuż ulicy Orzeszkowej po lewej stronie mijamy bardzo sympatyczny lokal - Pub Mylna. Panuje w nim niepowtarzalny klimat i świetnie nadaje się na wieczorny wypad z przyjaciółmi. Następnie udajmy się w kierunku południowym do ulicy Piłsudskiego, aby dotrzeć na Skwer Niepodległości. Tu znajduje się pomnik ku czci Marszałka Józefa Piłsudkiego. Nastpępnie ze Skweru Niepodległości udajmy się z powrotem na Skwer Jana Pawła II, aby tutaj odpoczywając na ławeczce zakończyć nasz spacer posilając się najlepszą zapiekanką w mieście.
Nawiguj
🌳 Trasa spacerowa: Zielonka koło Warszawy
- Początek trasy: Biała Podlaska
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 9,94 km
- Czas trwania spaceru: 3 godz. i 9 min.
- Przewyższenia: 64 m
- Suma podejść: 984 m
- Suma zejść: 1 005 m
Spacerowiczom trasę poleca Mirek178
Bardzo intensywny i sentymentalny nieco spacer.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
🌳 Trasa spacerowa: Spała Orient Express
- Początek trasy: Radzyń Podlaski
- Stopień trudności: 2.0
- Dystans: 7,12 km
- Czas trwania spaceru: 1 godz. i 13 min.
- Przewyższenia: 44 m
- Suma podejść: 343 m
- Suma zejść: 329 m
Trasę dla spacerowiczów poleca Amber.travel
W ambitnym programie I Ogólnopolskiego Spływu Morsów była ponadto gra terenowa w lasach spalskich. Po spływie i popasie w Spale, Piotr przydzielił drużynom zadania, wręczył mapy, a ja dla sprawdzenia się i czasu podjąłem również wyzwanie i wystartowałem, oczywiście poza konkursem. Gra Terenowa Adventure Orient w lasach spalskich to ciekawa propozycja spędzenia wolnego czasu dla całej rodziny, grupy znajomych lub na samotny wypad za miasto.
W zabawie udział wziąć może każdy, w dowolnie wybranym przez siebie czasie.
Zabawa w odnajdywanie punktów (orienteering) może być świetnym uzupełnieniem integracyjnej imprezy firmowej i team buildingu.
Istota gry terenowej polega na odnajdywaniu punktów kontrolnych wyznaczonych w terenie. Służy do tego specjalne wydanie mapy Spalskiego Parku Krajobrazowego, na której punkty zaznaczone są za pomocą okręgów.
Mapa Spalskiego Parku Krajobrazowego z zaznaczonymi punktami kontrolnymi w skali 1:50 000 jest jednym z głównych elementów gry terenowej. Znajduje się na niej opis walorów krajoznawczych obszaru parku krajobrazowego oraz informacje praktyczne. Mapa wydana przez firmę COMPASS jest dostępna u nas w Amber Przystań Tomaszów Maz. i w księgarniach na terenie całego kraju.
Dzięki udziałowi w grze można poznać wiele interesujących miejsc, które przeciętny turysta rzadko odwiedza. Wybór drogi między punktami jest dowolny jak również kolejność ich zaliczania.
Nawiguj
Jaka będzie pogoda?
Traseo.pl to portal oraz darmowa aplikacja mobilna na urządzenia z systemami android lub iOS. Znajdziesz tu ponad 200 000 tras! Możesz nagrywać własne ślady podczas wycieczek lub podążać trasami pozostałych użytkowników. Szukaj inspiracji wycieczkowych.
Rób zdjęcia, dodawaj opisy, a później wyślij zapisaną trasę na Traseo.pl. Będziesz mieć możliwość dodatkowej edycji danej trasy. Możesz również podzielić się nią z innymi użytkownikami Traseo lub zachować jako prywatną tylko dla siebie. Sprawdź wszystkie możliwości Traseo, zainstaluj aplikację i ruszaj na szlak!
Spacerowanie - korzyści
Spacerowanie przynosi wiele korzyści dla ciała i umysłu. Podczas wszelkich aktywności uwalniają się hormony szczęścia, czyli endorfiny i serotonina. Dlatego ruch pomaga w zwalczaniu stresu i napięcia. Takie korzyści dostarczy Ci nie tylko siłowania, bieganie, czy inny sport, ale również regularne spacerowanie.
Chodzenie na spacery może pomóc w walce ze zbędnymi kilogramami. Podczas chodzenia angażujemy wiele mięśni, które pracują i spalają kalorie. Dlatego regularne spacerowanie może pomóc Ci w zgubieniu zbędnych kilogramów. Im więcej ruchu, tym większe zapotrzebowanie kaloryczne. Dlatego osoby, które dużo się ruszają i uprawiają sport, mogą więcej jeść bez efektu tycia. Jeśli chcesz poznać swoje zapotrzebowanie kaloryczne, w Internecie znajdziesz wiele kalkulatorów, które pomagają je wyliczyć.
WHO podaje, że dzienna ilość kroków dla osoby dorosłej i zdrowej powinna wynosić pomiędzy 6 000 a 8 000 kroków. Natomiast u osób z przewlekłymi chorobami dawka wynosi od 3 500 do 5 500 kroków dziennie.
Spacerowanie obniża ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych. Regularne spacery mają zbawienny wpływ na układ krążenia. Zmniejsza się ryzyko wystąpienia żylaków czy pajączków.
Jak widzisz spacerowanie przynosi wiele korzyści zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Jeśli jesteś ciekaw, ile kroków dziennie robisz, możesz zaopatrzyć się w zegarek z funkcją liczenia kroków.
Strefa Biznesu - Kiedy należy ci się odszkodowanie za opóźniony lot?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?