Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa IX Ogólnopolski Konkurs Młodych Skrzypków w Lublinie

Joanna Biegalska
Podczas inauguracji IX Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Skrzypków w Lublinie wystąpił skrzypek Alexander Trostiansky i pianista Evgueny Sinaiski
Podczas inauguracji IX Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Skrzypków w Lublinie wystąpił skrzypek Alexander Trostiansky i pianista Evgueny Sinaiski Joanna Biegalska
W niedzielę w Galerii Malarstwa Polskiego na Zamku Lubelskim oficjalnie otwarto Ogólnopolski Konkurs Młodych Skrzypków w Lublinie organizowany od trzydziestu lat przez Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie. Na dobry początek z recitalem wystąpił wybitny skrzypek Alexander Trostiansky. W poniedziałek od rana trwają przesłuchania młodych skrzypków w dwóch kategoriach wiekowych. Nad obradami jury czuwają przewodniczący prof. Roman Lasocki i wiceprzewodnicząca prof. Dominika Falger.

Koncert inaugurujący IX Ogólnopolski Konkurs Młodych Skrzypków otworzyła Teresa Księska-Falger, prezes Towarzystwa Muzycznego w Lublinie. Recital skrzypcowy Alexandra Trostiansky 14 września o godz. 19.00 przyciągnął do Galerii Malarstwa Polskiego na Zamku Lubelskim rzesze słuchaczy i bynajmniej nie byli to wyłącznie uczestnicy i jurorzy lubelskiego Konkursu. Wśród gości znaleźli się zaciekawieni turyści zwiedzający Muzeum na Zamku, którzy zachęceni brzmieniem skrzypiec zatrzymali się na chwilę aby posłuchać muzyki.

Recital rozpoczęła czteroczęściowa „Sonata A-dur” Cesara Francka. Przy fortepianie Alexandrowi Trostiansky’emu towarzyszył wytrawny pianista Evgueny Sinaiski. Kompozycja Francka to kwintesencja liryki, piękno samo w sobie, które można wydobyć jedynie ze skrzypiec.

W drugiej części wysłuchaliśmy wirtuozowskiego utworu O. Messiaen „Theme et variations” oraz E. Ysaye „Poeme elegiaque” i C. Saint-Saens „Etiude en forme de Valse”.

W poniedziałek od godz. 9.00 w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II st. im. Karola Lipińskiego w Lublinie przy ul. Muzycznej 10 trwają przesłuchania uczestników I etapu grupy starszej do 22 lat. Przesłuchania grupy młodszej do lat 16 w I etapie odbyły się jeszcze w niedzielę przed koncertem Inauguracyjnym. Do II etapu w grupie młodszej przeszło jedenastu uczestników. Szkoda, że w grupie młodszej zabrakło reprezentantów Lublina, którzy licznie zgłosili swoje uczestnictwo w konkursie ale ostatecznie nie przystąpili do rywalizacji. W grupie młodszej największą reprezentację ma Warszawa (3 uczestników) i Kraków (2 uczestników), pozostali młodzi skrzypkowie pochodzą z Leszna, Łodzi, Tych, Gdyni, Goleniowa i Poznania.
Do drugiego etapu konkursu przeszło 26 uczestników w grupie starszej do lat 22. W grupie starszej znalazła się nasza Patrycja Pojenta, która dzielnie reprezentuje Lublin. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w 2003 roku w OSM I i II st. im. Karola Lipińskiego w Lublinie w klasie Marty Ostańskiej. Od 2007 roku była uczennicą Anny Popławskiej-Pojenty. Obecnie uczy się pod kierunkiem prof. Marcina Baranowskiego w OSM II stopnia im. Jadwigi Kaliszewskiej w Poznaniu. Jest laureatką wielu konkursów muzycznych mi. in. zdobyła II nagrodę na VI Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów w 2011 roku w Jaśle, IV nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Młodych Skrzypków im. Stanisława Serwaczyńskiego w 2011r. w Lublinie, II nagrodę na I Międzynarodowym Konkursie Młodych Skrzypków „Będę Wirtuozem” w 2011r. w Krakowie, I nagrodę na II Ogólnopolskim Festiwalu Skrzypcowym w 2012r. w Kielcach, II nagrodę na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Klas Skrzypiec i Altówki w 2013r w Kielcach.
W tej edycji konkursu Patrycja zagrała w I etapie: Adagio i Fugę z I Sonaty g-moll J.S. Bacha, Kaprys op. 1 nr 17 Nicolo Paganiniego oraz Kaprys op. 10 nr 8 Henryka Wieniawskiego. W II etapie wykona przed jury I część Sonaty F-dur Feliksa Mendelssohna-Bartholdy i Tzigane M. Ravela. Jeśli przejdzie do III etapu już w piątek usłyszymy w jej wykonaniu Koncert skrzypcowy d-moll A. Chaczaturiana.

W skład jury wchodzą wspomniani wcześniej profesorowie: Roman Lasocki, Dominika Falger oraz profesorowie Marcin Baranowski, Andrzej Gębski, Szymon Krzeszowiec, Patrycja Piekutowska, Dima Tkachenko, Alexander Trostiansky. Sekretarzem jury jest Danuta Warząchowska, Dyrektor Społecznej Szkoły Muzycznej Towarzystwa Muzycznego w Lublinie.

W czwartek 18 września o godz. 19.00 w budynku OSM im. K. Lipińskiego w ramach Konkursu odbędzie się dyskusja panelowa. Zainteresowanych zapraszamy do sali kameralnej.

Ogłoszenie wyników i koncert laureatów zaplanowano w sobotę 20 września o godz. 18.00 w Trybunale Koronnym, Rynek 1. Na zwycięzców czekają nagrody konkursowe: pierwsze trzy miejsca w obu grupach wiekowych to zapewniony udział w Międzynarodowym Konkursie Młodych Skrzypków im. K. Lipińskiego i H. Wieniawskiego w Lublinie, który odbędzie się w przyszłym roku. Laureaci tegorocznego konkursu otrzymają też nagrody pozaregulaminowe ufundowane przez różne instytucje. O tym w szczegółach będziemy informowali później.
Honorowy patronat nad konkursem objął Krzysztof Żuk Prezydent Miasta Lublin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski