Trwa lubelski festiwal Transeuropa (program)

SH
Udostępnij:
Trwa druga edycja festiwalu Transeuropa w Lublinie. Tym razem stawia pytanie o Europę w czasach kryzysu.

Nazwa imprezy nawiązuje do idei transnarodowości. Transeuropa to festiwal ponad granicami - trwa jednocześnie w czternastu europejskich miastach jako jedno wspólne wydarzenie. Podstawowymi wartościami, które promuje są demokracja, równość i wspólna, europejska kultura. Festiwal "Poprzez serię związanych ze sobą praktyk, wydarzeń - od dyskusji panelowych po performance czy projekcje wideo i fora - stwarza wspólną przestrzeń promowania alternatywnej idei Europy" - czytamy na stronie imprezy.

Kryzys, hasło tegorocznej edycji, należy rozumieć szeroko. - Poruszamy trzy grupy problemów: migracje, nowe formy partycypacji politycznej i kryzys ekonomiczny - mówi Magdalena Łuczyn, koordynatorka Transeuropy w Lublinie - Należy je traktować wielowymiarowo. Kryzys ekonomiczny rodzi kolejne kryzysy - relacji międzyludzkich , czy taki który się przekłada na niedofinansowanie kultury.

Program

Piątek 18 maja
17:30 Dyskusja pt. "Rola asystenta kulturowego w edukacji dzieci uchodźczych" z udziałem Aleksandry Chrzanowskiej ze Stowarzyszenia Interwencji Prawnej, Yusupa Kedieva - asystenta kulturowego w jednej z warszawskich szkół podstawowych, Katarzyny Kubin z Fundacji Forum na Rzecz Różnorodności Społecznej.
Spotkanie organizowane jest przez Stowarzyszenie Homo Faber przy współpracy ze Stowarzyszeniem "Dla Ziemi".
Kawiarnia "Kawka", ul. Okopowa 9 i 1/2.

19.00 Wernisaż: Dorota Podlaska, Agata Borowa "Wolne tłumaczenie".
Wystawa jest efektem dwóch wieloletnich projektów artystyczno-socjologicznych - "Alfabeth Doroty Podlaskiej oraz "Whateverh Agaty Borowej, realizowanych we współpracy z cudzoziemcami. Tematem obu projektów jest komunikacja i próby porozumienia osób mówiących w różnych językach oraz przenikanie się kultur.

"Język jest najważniejszym elementem pomagającym przetrwać, ma także wpływ na tożsamość" - napisała D. Podlaska - Japoński znajomy, mieszkający od 50 lat w Polsce powiedział: "kiedy jadę do Japonii, jestem Japończykiem. Kiedy wracam do Polski zajmuje mi dwa tygodnie, żeby na nowo stać się Polakiem. Na moją osobowość ma wpływ język, jakim się posługuję." Oba projekty pozwalają spojrzeć na język jako fundamentalny aspekt kształtowania nie tylko naszej tożsamości ale całej rzeczywistości i obszaru naszego poznania.
Galeria Labirynt, Ul. Grodzka 5a.

20:00 ArtLabel spektakl MATRIOSZKA
Adaptacja hipertekstowej powieści Marty Dzido p.t. "Matrioszka", która ukaże się niebawem nakładem wydawnictwa Ha! art
Występuje: Paulina Połowniak
Scenariusz i reżyseria: Karol Rębisz
Pomysł scenografii: Paulina Połowniak
Wizualizacje: Karol Rębisz

Problematyka spektaklu zasadza się wokół dwóch najważniejszych osi tematycznych. Pierwszą z nich jest rozpad i patologia w rodzinie ojca alkoholika. Problem ten, opowiadany w pierwszej osobie przez główną bohaterkę, córkę, przyszłą matkę, otwiera kolejny, główny krąg problemowy. Jest nim pozycja kobiety, zarówno w rodzinie nękanej patologią, jak i w całym społeczeństwie. Przekazywana z pokolenia na pokolenie swoista "martyrologia" kobiet w rodzinie bohaterki ma duży wpływ na to kim jest ona dziś, a także budzi duży niepokój o los jej nienarodzonego dziecka.

Język sceniczny monodramu, opartego na tekście niepublikowanej dotąd powieści Marty Dzido, przenosi nas do wewnętrznego świata dorosłej kobiety, w którym mieszają się wrażenia ze świata realnego z wyobraźnią dziecka. Tym sposobem ostateczny produkt przypomina bajkę dla dorosłych: trochę śmieszną, trochę straszną historię o zagubieniu człowieka we współczesnym świecie.
Warsztaty Kultury, Ul. Popiełuszki 5.

Sobota 19 maja
9:30-15:30 Szkolenie pt "Czy można wyjść poza stereotyp?"
Każdy z nas posługuje się stereotypami, to naturalna predyspozycja ludzkiego umysłu do kategoryzowania, swoisty filtr poznawczy pozwalający nam na odnajdywanie się w zastałej rzeczywistości. Jednak w obecnym wielokulturowym świecie stereotypy staja się barierą w kontaktach, komunikacji i współpracy między ludźmi.
Prowadzenie: Asia Orzeł, Łukasz Mikołajuk
Galeria Labirynt, Grodzka 5a

12:00-15:00 Warsztat pt "Uczestnik nie konsument"
Warsztaty dotyczące świadomego uczestnictwa w życiu społecznym.
Jednym z najpoważniejszych skutków, a zarazem przyczyną obecnego Kryzysu (społ.-ekonomicznego) jest degradacja więzi społecznych i drastyczny spadek zaufania. Niezależnie więc od przyjętej perspektywy ideowej, najważniejszym wyzwaniem stojącym przed nami jest odbudowanie tych fundamentalnych wartości. Najlepszym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest zaktywizowanie obywateli w ramach społeczności lokalnych i w ten program wpisują się te warsztaty.
Kawiarnio-księgarnia "Spółdzielnia", Peowiaków 11

16:00 -18:00 Debata: "Kultura wobec kryzysu"
Prowadzenie: Agnieszka Ziętek, Rafał Czekaj.
Dyskusja z udziałem publicystów, ludzi kultury i pracowników ośrodków kulturalnych dotycząca wyzwań jakie dla kultury niesie globalny kryzys ekonomiczny. W jaki sposób kryzys wpływa na kulturę i jaki może ona reagować. Czy problemem są tylko pieniądze, czy może należy przyjrzeć się uwarunkowaniom strukturalnym, kondycji instytucji kultury. Jaka jest jej rola w procesach społecznych? Jakie są strategie programów wdrażania kultury. Są to główne zagadnienia jakie zostaną poruszone podczas debaty.

W dyskusji udział wezmą: Marcin Śliwa i Wojciech Kłosowski z Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki, Waldemar Tatarczuk - Galeria Labirynt, Katarzyna Hołda - artystka, Adam Ostolski - publicysta.
Spotkanie organizuje lubelski Klub Krytyki Politycznej. Prowadzenie: Agnieszka Ziętek, Rafał Czekaj.
Galeria Labirynt, Ul. Grodzka 5a

20:00 wernisaż Emraha Gökdemira "Menistan"
Turecki artysta, arabskiego pochodzenia eksploruje tajny świat społecznych zależności ukryty na dziedzińcach wewnętrznych tureckich domów. Artysta w swoim malarstwie dokumentuje relacje międzyludzkie i niezaspokojone potrzeby bliskości , potrzeby swobodnej ekspresji, potrzeby wspólnoty w kontekście praw i nakazów tradycyjnej społeczności muzułmańskiej. Emrah Gókdemir pokazuje to co kulturowo wyparte, zakazane, a jednocześnie obecne w codzienności sekretnego życia za zamkniętymi drzwiami i w przestrzeniach wirtualnych. Wystawa jest próbą analizy kultury muzułmańskiej wobec europejskiego dążenia do poszerzania swobód i wolności.

Performance
20:30 Paweł Korbus, performans "NAJN"
O wątpliwościach, o niechęci, autopogardzie, byciu miłośnikiem i wstrząsach metafizycznych w biedzie.

21:00 Maria Porzyc, performans "Podróż do wnętrza ciała"
Śniło mi się, że w bramie obok urodził się święty Jerzy. I wszyscy o tym wiedzieli.
Rano udałam się pod jego drzwi, przedarłam przez tłum koczujących tam sąsiadów, aby również złożyć mu kwiaty.
Opowieść o ciemności, o tym, co niedostępne, o pozostawaniu w rozsądnych granicach.

21:30 Szymon Pietrasiewicz, performance "Gięcie".
Wypowiedź o Tobie i sobie. Badanie właściwych proporcji. Badanie czasu, Badanie miejsca. Badanie może być sztuką?

22:00 Piotr Strobel działanie pt. "ZMIANA"
Tematem działania jest "zmiana" jako jedyny stały przejaw życia i funkcjonowania natury. Człowiek jako jej element. Relacje człowiek-natura, człowiek-miejsce, człowiek-człowiek. Zmiana relacji, zmiana miejsca, migracja, przekraczanie granic, adaptacja, ślady zachodzących zmian. Celem działania jest wywołanie przemyśleń na temat konsekwencji ludzkiej ingerencji w naturę, skojarzeń z przemieszczeniem i adaptacją w nowych przestrzeniach, wpływaniem jednostki na otoczenie oraz podleganie wpływom zewnętrznym.

22:30 Tomasz Foltyn, film oraz działanie performance "Przestrzenie intymne"
Projekt powstał podczas pobytu Tomasza Foltyna w USA w 2011 roku. Ma charakter wciąż otwartego procesu, który oparty jest na osobistym doświadczeniu wyrażanym poprzez ciało i ruch.
Jest to opowieść, która charakteryzuje się szczególną wrażliwością, ukazuje intymność pomiędzy mężczyznami, która przeplata się z chłopięcą radością i spontaniczną zabawą. Podczas nagrań dzieliliśmy się również swoimi zapiskami z dzienników, listów, maili i rozmów. Projekt ma charakter artystyczny, którego podstawą jest głębokie porozumienie pomiędzy trójką tancerzy ich przyjaźni, miłości i pożądania.

23:00 Szuvarski 313 preformance "Demo-kreacje"
Masy w sposób skandaliczny stawiają opór owemu imperatywowi racjonalnej komunikacji. (Na)dajemy im sens, a one pragną jedynie spektaklu.Żadna siła nie mogłaby ich nawrócić na powagę treści, nawet na powagę kodu. (Na)dajemy im przekaz, a one pragną jedynie znaków, oddają bałwochwalczą cześć grze znaków i stereotypów, ubóstwiają wszelką treść po to tylko, by uległa rozkładowi i rozproszyła się w spektakularnych seriach. Tym co odrzucają jest "dialektyka" sensu. Nie trzeba przytaczać żadnych dowodów, by stwierdzić że ulegają mistyfikacji. Nieodmiennie obłudna hipoteza pozwalająca zachować dobre samopoczucie intelektualne producentom sensu: masy w sposób spontaniczny aspirują do naturalnego oświecenia przez rozum(..)przy czym doskonale wiadomo, że na sens masy w sposób całkowicie "wolny" odpowiadają odmową, a na ultimatum sensu - upodobaniem do spektaklu. Tak samo jak śmierci nie dowierzają przejrzystości i politycznej woli(..) - oto spektakularność."
"Demokracja jest formą dyktatury 'globalistów'."
~ Jean Baudrillard
Oficyna w Podwórku Sztuki Centrum Kultury, ul. Narutowicza 32.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie