Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa protest fizjoterapeutów. Paraliż w szpitalu w Radzyniu Podlaskim

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
W woj. lubelskim pracuje około półtora tysiąca fizjoterapeutów
W woj. lubelskim pracuje około półtora tysiąca fizjoterapeutów Fot. Tomasz Hołod
Około półtora tysiąca fizjoterapeutów pracuje w woj. lubelskim. Niektórzy z nich poszli od dzisiaj na urlopy lub zwolnienia lekarskie. Najgorsza sytuacja jest w Radzyniu Podlaskim, gdzie oprócz kierowników, nie przyszedł do pracy żaden z fizjoterapeutów.

- W dziale rehabilitacji nie przyszło ośmiu z dziewięciu fizjoterapeutów, jest tylko kierownik. Podobnie jest na oddziale rehabilitacji, gdzie jest tylko koordynator, a pięciu osób nie ma w pracy. Jedni przebywają na zwolnieniach lekarskich, część wzięła urlopy na żądanie, część jest na zaplanowanych wcześniej urlopach. I tych ostatnich próbujemy właśnie ściągać z urlopów - informuje Marek Zawada, dyrektor szpitala w Radzyniu Podlaskim.

Przez braki kadrowe szpital nie może świadczyć usług dla pacjentów przychodzących na zabiegi w ramach ambulatoryjnej opieki zdrowotnej, te osoby są odsyłane. Z kolei na oddziale rehabilitacji wykonywane są najpilniejsze terapie.

- Ta sytuacja może potrwać kilka dni, trudno mi powiedzieć ile. Będę starać się ją rozwiązać jak najszybciej i przywrócić normalną działalność rehabilitacji. Spór zbiorowy ze związkiem zawodowym fizjoterapeutów trwa u nas od jakiegoś czasu. Jeden z postulatów dotyczy wzrostu płac. Niestety, nie mogę na razie przyznać podwyżek ze względu na niskie wyceny świadczeń rehabilitacyjnych przez NFZ - dodaje szef placówki.

W poniedziałek rozpoczął się ogólnopolski protest fizjoterapeutów, którzy domagają się wzrostu płac. Chodzi o 500 zł teraz i kolejne 500 od stycznia. We wtorek po południu z przedstawicielami protestujących w Warszawie ma spotkać się minister zdrowia.

W woj. lubelskim pracuje około półtora tysiąca fizjoterapeutów. Niektórzy z nich poszli od dzisiaj na urlopy lub zwolnienia lekarskie.

- W woj. lubelskim nie obserwujemy masowych zwolnień lekarskich. Tylko w pojedynczych jednostkach dochodzi do takiej sytuacji. Zresztą nie chodzi nam o to, aby odchodzić od łóżek pacjentów. Jednak po niespełnieniu wcześniejszych obietnic w sprawie wynagrodzeń, część pracowników zdecydowała się odejść z zawodu do lepiej płatnej pracy, na przykład zakładając własne gabinety fizjoterapii - wyjaśnia Ewelina Okoniewska, wiceprzewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski