Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa remont hangaru lotniczego przy ul. Wrońskiej w Lublinie. Sprawdź, jak idą prace

Patrycja Wójtowicz
Patrycja Wójtowicz
Trwa remont zabytkowego hangaru przy ul. Wrońskiej 2 w Lublinie. Na początek zdjęto blachę trapezową, którą obity był budynek. Jak dalsze postępy?

Hangar lotniczy przy ul. Wrońskiej w Lublinie został wybudowany w 1923 r. na potrzeby rozbudowy fabryki samolotów ,,Plage/Laśkiewicz” należącej do Teofila Laśkiewicza i Kazimierza Arkuszewskiego. Przedsiębiorstwo zasłynęło z produkcji pierwszego w Polsce samolotu, który wystartował dwa lata wcześniej, dokładnie 19 czerwca. W 1936 r. zakłady znacjonalizowano i przemianowano na Lubelską Wytwórnię Samolotów. Z kolei po wojnie zabudowania przejęły Lubelskie Zakłady Naprawy Samochodów.

Od kilkunastu lat budynki dawnego zakładu należą do Jacka Woźniaka, który w 2017 r. rozpoczął przygotowania do odtworzenia pierwotnego wyglądu hangaru. Za szczegółowe opracowanie prac odtworzeniowo-adaptacyjnych budynku odpowiada lubelski architekt Janusz Szymanek, który przygotował ,,Projekt architektoniczno-budowany przywrócenia historycznego charakteru budynkowi hangaru lotniczego dawnych zakładów mechanicznych Plage i Laśkiewicza w Lublinie, ul. Wrońska 2”.

Pierwsze prace remontowe rozpoczęły się jesienią ubiegłego roku.

- W pierwszej kolejności przystąpiono do zdjęcia blachy trapezowej, którą obite były elewacje budynku. Po zdjęciu blachy z elewacji północno-zachodniej okazało się, że półkoliście zakończone okna zdobione były dodatkowo opaskami i zwornikami - czytamy na facebookowym profilu Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie.

- W elewacji południowo-wschodniej, która pierwotnie była wyposażona w trzy szerokie wrota drewniane oraz górne doświetlenie - wprowadzono (w związku z ograniczeniami konstrukcyjnymi) aluminiowe, przeszklone konstrukcje imitujące lokalizacją, kształtem i wielokwaterowymi podziałami dawne naświetla oraz wertykalne, gęsto rozmieszczone elementy drewniane mające nawiązywać do dawnych rozsuwanych wrót hangaru lotniczego. Zakończono także prace przy dachu - wyjaśnia LWKZ.

W odnowionym hangarze ma powstać wystawa prezentująca historię tego miejsca wraz z archiwalnymi zdjęciami. Będą tu także prezentowane makiety trzech produkowanych w Lublinie samolotów.

Obecnie ekspozycja archiwalnych fotografii lubelskich zakładów lotniczych mieści się w sąsiednim budynku. Aktualnie jest tam dostępny także model włoskiego samolotu wywiadowczo-bombowego (w skali 1:3) - Ansaldo A.300, który został zbudowany w Genui, a następnie był produkowany w Lublinie.

Hangar lotniczy przy ul. Wrońskiej widnieje na liście zabytków województwa lubelskiego. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, jego remont zakończy się 19 czerwca br.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski