Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trwa remont lubelskiego Collegium Medicum. Pochłonie ponad 30 mln zł

Ilona Leć
Drzewka wycięto, bo stały na drodze budowanego podjazdu dla osób niepełnosprawnych
Drzewka wycięto, bo stały na drodze budowanego podjazdu dla osób niepełnosprawnych Małgorzata Genca
Na Radziwiłłowskiej 11 w Lublinie trwają ostatnie prace związane z remontem budynku Collegium Medicum. W tym miejscu Uniwersytet Medyczny uruchomi niebawem nowoczesne Centrum Innowacyjnych Technologii Nanobiomedycznych.

W związku z prowadzonymi pracami budowlanymi, sprzed budynku Collegium wycięto ostatnio trzy drzewka. Sytuacja ta zaniepokoiła jednego z naszych Czytelników, który wczoraj zadzwonił w tej sprawie do lubelskiego ratusza. Jak poinformował nas Wiesław Piątkowski, z-ca dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska, rzeczywiście taki sygnał do wydziału dotarł. Okazało się jednak, że uniwersytet nie musiał występować o pozwolenie na usunięcie młodych drzew. Zgodnie z prawem, można było je wyciąć, ponieważ nie miały więcej niż 10 lat.

- Co więcej, drzewka rosły na drodze budowanego obecnie podjazdu dla osób niepełnosprawnych - informuje Włodzimierz Matysiak, rzecznik Uniwersytetu Medycznego.

Obecnie zakończono prace modernizacyjne i remontowe we wszystkich katedrach i zakładach uczelni, które znajdą się w Collegium. Teraz remontowane są klatki schodowe oraz winda. W najbliższym czasie zmieni się również hol główny, powiększona zostanie szatnia i powstanie portiernia dla służby ochrony obiektu.

Budynek przy Radziwiłłowskiej został wzniesiony w latach 60. i to pierwszy tak gruntowny remont, jaki przechodzi. - W trzeciej dekadzie września na terenie przy Collegium zasadzone zostaną nowe drzewa i krzewy. Szarobury dotychczas budynek Collegium , położony w centrum miasta, od lat straszący swą ponurą elewacją, pięknieje. Ocieplono wszystkie jego ściany i pokryto farbą w pastelowej tonacji écru. Na frontonie budynku pojawił się też wykonany z pięknych, mosiężnych liter napis Collegium Medcum - dodaje Włodzimierz Matysiak.

Przebudowa budynku pod Centrum Innowacyjnych Technologii Nanobiomedycznych pochłonie ponad 30 mln zł. W centrum naukowcy będą prowadzili badania związane z genetyką, biologią i medycyną nuklearną. Na ponad 4 tys. metrów kw. powierzchni będą laboratoria z supernowoczesną aparaturą i sprzętem do badań oraz pracownie i sale dydaktyczne.

Możesz wiedzieć więcej! Kliknij i zarejestruj się za darmo: www.kurierlubelski.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski