Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zobacz, co kryją wnętrza największego XVII-wiecznego kościoła oo. Franciszkanów w Polsce. Trwa jego rewitalizacja [ZDJĘCIA]

Lila Pietrusiewicz
Lila Pietrusiewicz
Celem realizowanego projektu jest odbudowa w historycznym kształcie największego w Polsce XVII-wiecznego barokowego kościoła oo. franciszkanów wraz z adaptacją na cele kultury podziemi kościoła.

Autorem projektu remontu i rekonstrukcji kościoła franciszkanów jest architekt Sebastian Ćwierz. W zrewitalizowanej zabytkowej przestrzeni wnętrza i podziemi kościoła w przyszłości będą m.in. organizowane wydarzenia kulturalne o charakterze świeckim i duchowym, w tym m.in. koncerty, wystawy, konkursy plastyczne, spotkania poetyckie oraz warsztaty.

Oprócz prac budowlano-konserwatorskich przewidziano dostosowanie i wyposażenie podziemi obiektu na cele aranżacji muzealnej i działalności kulturalnej. Dotychczas podziemia kościoła nie były praktycznie wykorzystane. Muzeum będzie jednostką nowoczesną, prezentującą oryginalne zabytki w połączeniu z multimediami. Zaplanowano utworzenie ścieżki dydaktycznej i ekspozycyjnej przybliżającej, za pomocą nowoczesnych środków interakcyjnych, obyczajowość pochówkową doby nowożytnej, szczególnie z okresu baroku.

Rewitalizacja dotyczy unikatowego zabytku, zlokalizowanego w obrębie Starego Miasta w Zamościu, wpisanego na Listę UNESCO. Trwają prace wykończeniowe wnętrza kościoła, w tym czynności konserwatorskie przywracające fragmentarycznie ocalałe polichromie. Wybrukowany został w większej części skwer przed kościołem od strony zachodniej Starego Miasta. Użyto tam klinkieru, piaskowca oraz kamienia.

Świątynia oo. Franciszkanów wzniesiona w latach 1637-1665 jest jedną z okazalszych i oryginalniejszych budowli XVII wieku o monumentalnej bryle, elewacjach zdobionych bogatym detalem architektonicznym, barokowej ekspresji i rozmachu założenia. Obiekt składał się z trzech naw, półkolistego prezbiterium oraz dwóch bocznych kaplic. Wnętrze kościoła ozdobione było bogatszą polichromią i rzeźbami. Zakonnicy opuścili obiekt w 1794 roku.

W czasie zaborów Rosjanie przeznaczyli budynek na magazyn wojskowy przebudowując wnętrze oraz rozebrali dzwonnicę i klasztor. W 1887 budynek zamieniono na koszary kozackie. Obniżono, ozdobne szczyty rozebrano a sklepienia wnętrz wymieniono na strop. Przebudowany w XIX wieku na potrzeby wojska, a następnie adaptowany na cele użyteczności publicznej kościół zachował czytelną strukturę przestrzenną. Mieściły się w nim kino ,,Stylowy” i Liceum Plastyczne.

W 1993 roku franciszkanie zostali zaproszeni do powrotu do Zamościa, do świątyni, która została im odebrana z chwilą pierwszego rozbioru Polski. Uroczyste wprowadzenie franciszkanów do zabytkowego XVII-wiecznego barokowego kościoła miało miejsce 25 marca 1994 r. Wtedy ponownie rozpoczęły się starania o wyremontowanie obiektu.

Zrealizowane dotychczas prace miały na celu odtworzenie i wyeksponowanie zniszczonej poprzez liczne przebudowy XVII-wiecznej bryły zabytkowej świątyni wraz z elementami wystroju oraz otoczeniem. Projekt ma istotne znaczenie dla przywrócenia historycznej panoramy Starego Miasta w Zamościu.

Kościół Franciszkanów postrzegany jest jako jedna z 7 najznamienitszych budowli Rzeczpospolitej. Za taką oceną przemawiają zarówno artystyczne walory budowli, jak i jej niemal organiczne osadzenie w historycznej i architektonicznej panoramie idealnego miasta renesansowego. Ze względu na skalę i dawną klasę obiektu, niewątpliwie było to zadanie wyjątkowe dla wszystkich zaangażowanych w to przedsięwzięcie stron: kościoła i zakonu, społeczeństwa, władz miasta i władz konserwatorskich oraz środowiska konserwatorów i architektów. Jest to wyzwanie organizacyjne i finansowe, ale również twórcze i naukowe. Obecnie prace powoli dobiegają końca

- informują franciszkanie na swojej stronie internetowej.

Wielkie otwarcie Kościoła Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Zamościu powinno nastąpić w kwietniu 2021 roku.

">

Wizualizacja została zaprezentowana na konferencji w sali Consulatus 18 listopada 2018 roku.

Wartość całkowita projektu wynosi 26 357 071,64 PLN, w tym kwota dofinansowania unijnego: 22 344 073,06 PLN.

Zapraszamy do oglądania naszych zdjęć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto