Trwa termomodernizacja szpitala przy Jaczewskiego. To inwestycja z korzyścią również dla środowiska

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
Udostępnij:
Prace remontowe mają zakończyć się na początku drugiego półrocza. To nie tylko lifting szpitala, ale inwestycja ma również wpłynąć na ochronę i poprawę stanu środowiska naturalnego. Powstaną też budki lęgowe dla ptaków czy schrony dla nietoperzy. Ta wielka inwestycja kosztuje ponad 37 mln zł.

W szpitalu przy ul. Jaczewskiego trwają prace termomodernizacyjne. Polegają m.in. na wymianie okien, modernizacji systemu ogrzewania, dociepleniu dachów, stropów i ścian zewnętrznych oraz zamontowaniu instalacji fotowoltaicznej. Całość prac ma zakończyć się na początku drugiego półrocza.

Na jakim etapie znajduje się inwestycja za 37 mln złotych? Obecnie zakończone są już prace związane z termomodernizacją budynku poradni specjalistycznych oraz bloku KL obejmującego m.in. szpitalny oddział ratunkowy i klinikę kardiologii. Roboty elewacyjne trwają w budynku, gdzie mieści się centralny blok szpitala i pomieszczenia administracji oraz w budynku, gdzie znajduje się m.in. chirurgia ogólna, ortopedia i neurologia. W bloku z Izbą Przyjęć Planowych prace te dobiegają końca. Na prace wewnętrzne związane z termomodernizacją czeka jeszcze blok HJ, w którym mieszczą się m.in. szpitalna apteka i oddział neonatologii i intensywnej terapii noworodków.

Dzięki ociepleniu budynku głównego oraz budynku poradni specjalistycznych zostanie zmniejszone ogólne zapotrzebowanie na energię w placówce, co przełoży się na redukcję emisji dwutlenku węgla do środowiska.

- Według szacunków, dzięki termomodernizacji zapotrzebowanie na energię w głównym budynku zmniejszy się o około połowę. Obniżeniu o 53,7 proc. ulegnie też wskaźnik emisji dwutlenku węgla. Funkcjonowanie szpitala będzie związane z niższym wydzielaniem zanieczyszczeń i zmniejszeniem stopnia degradacji środowiska, co z kolei wpłynie na wzrost jakości życia mieszkańców Lublina - zaznacza Alina Pospischil, rzecznik szpitala przy Jaczewskiego.

Cała inwestycja kosztuje 37 mln złotych, z czego 21 mln zł pochodzi ze środków europejskich. W ramach termomodernizacji na bieżąco realizowane są działania kompensacyjne, dlatego szpital zobowiązał się do umieszczenia budek lęgowych dla jerzyków, kopciuszków, wróbli, kawek oraz schronów podtynkowych dla nietoperzy.

- Przygotowano już 20 budek lęgowych dla jerzyków i 6 schronów podtynkowych dla nietoperzy. Pozostałe budki lęgowe będą montowane w miarę postępu prac budowlanych z zachowaniem reżimu terminowego uwzględniającego okres rozrodu ptaków - tłumaczy rzeczniczka.

Dobre efekty dla środowiska przyniosła też budowa nowej kotłowni dla potrzeb SPSK4. Mowa o piętrowym, wolnostojącym budynku. SPSK4 podkreśla, że ta inwestycja była kluczowa pod względem bezpiecznego funkcjonowania placówki. - Stara kotłownia była obiektem wysoce wyeksploatowanym, awaryjnym i pracującym nieprzerwanie od ponad 50 lat, co wiązało się z ponoszeniem dużych nakładów finansowych związanych z jej bieżącą eksploatacją - wyjaśnia rzeczniczka. Teraz nastąpiło obniżenie zużycia gazu o ponad 15 proc. i spadek emisji do atmosfery gazów cieplarnianych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie