Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trybunał Konstytucyjny w Lublinie? PiS chce przenieść siedzibę TK do Polski wschodniej

Sławomir Skomra
Czy siedziba Trybunału Konstytucyjnego zostanie przeniesiona do Lublina?
Czy siedziba Trybunału Konstytucyjnego zostanie przeniesiona do Lublina? Piotr Smoliński/Polska Press
PiS chce przenieść siedzibę Trybunału Konstytucyjnego z Warszawy do Polski wschodniej. Władze Lublina zapewniają, że znajdą odpowiednie miejsce dla sędziów.

- Jeśli sprawa stanie się bardziej konkretna, to na pewno znajdziemy odpowiednie miejsce - mówi o planach PiS dotyczących przeniesienia Trybunału Konstytucyjnego z Warszawy Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Taki zapis (z naciskiem na Polskę wschodnią) został umieszczony w uzasadnieniu projektu nowelizacji ustawy o Trybunale.

Prof. Andrzej Rzepliński, prezes TK, ostro wyśmiewa ten pomysł: - Słyszałem, że do obecnej siedziby Trybunału ma się wprowadzić prezes (Jarosław Kaczyński - przyp. red.). Z zewnątrz oglądał budynek w niedzielę. Widać mu się spodobał - powiedział Kurierowi.

Artur Soboń, lubelski poseł PiS, tłumaczy, że sprawa nie jest przesądzona. - Chciałbym, żeby Trybunał był w Lublinie, bo miasto staje się ważnym ośrodkiem dla sądownictwa. Jest już przecież szkoła sędziów i sąd elektroniczny - przypomina.

Nawet politycy opozycji są przekonani, że PiS bez najmniejszych problemów uda się przegłosować zmiany w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym. - Nikt ich nie powstrzyma - uważa Jan Łopata, lubelski poseł PSL.

Po zmianach, TK nie będzie musiał mieć siedziby w Warszawie, a to otwiera drogę do umiejscowienia go w każdym innym mieście.

Powrót koncepcji
W uzasadnieniu do projektu nowelizacji czytamy, że ma być szczególnie uwzględniona Polska wschodnia. To koncepcja tzw. decentralizacji państwa, którą PiS promował, kiedy rządził 8 lat temu. Właśnie na tej podstawie przed laty Jarosław Kaczyński zapowiedział, że w Lublinie będzie mieć siedzibę centrala Polskiej Grupy Energetycznej z tysiącami miejsc pracy. Te plany przekreślił rząd PO - PSL, a w Lublinie mieści się spółka-córka PGE. Przeniesienie z Warszawy niektórych urzędów i instytucji, np. na Lubelszczyznę, postulowali w ostatniej kampanii wyborczej lokalni politycy PiS.

Artur Soboń, poseł Prawa i Sprawiedliwości, deklaruje, że jeśli będzie poszukiwane nowe miejsce dla TK, to on zacznie działać: - Przygotuję listę zalet i atutów Lublina - zapowiada.

Poważniejsza sprawa
- Już sobie dworowaliśmy, że to mogą być Bieszczady albo, jak sama nazwa wskazuje, Piotrków Trybunalski - mówi o planach PiS Jan Łopata, ale od razu poważnieje: - Trybunał i działania PiS to nie jest sprawa, z której powinno się żartować. To zamach na demokrację. Być może zapisem o nowym miejscu dla Trybunału Konstytucyjnego PiS chce zepchnąć dyskusję na zupełnie nowe pole. Może chodzi im właśnie o to, żebyśmy teraz bili się o Trybunał. Żebyśmy dyskutowali o tym, a nie o innych działaniach PiS - ocenia.

Nie ma znaczenia
Wojciech Wilk, poseł PO: - PiS nie udało się przejąć kontroli nad Trybunałem i teraz próbuje nowelizacją sparaliżować jego pracę - ocenia poseł. We-dług niego, zapis o wyprowadzeniu TK z Warszawy niczemu sensownemu nie służy: - Mam wrażenie, że ten zapis znalazł się w projekcie przypadkowo. Nie ma wielkiego znaczenia w porównaniu z innymi, niebezpiecznymi zapisami. Odbieram go jako pstryczek dla Trybunału, na zasadzie: zostaniecie usunięci z Warszawy do innego miasta - dodaje.

XXI wiek

Wilka zaciekawiło jeszcze jedno zdanie w uzasadnieniu projektu. Chodzi o to, że „Przeniesienie siedziby Trybunału Konstytucyjnego z Warszawy do innego miasta ma także ten dodatkowy walor, że zapewni większą izolację sędziów od ośrodków władzy politycznej, a przez to wzmocni ich apolityczność i bezstronność”. Zdaniem Wilka, brzmi to wręcz śmiesznie w XXI wieku i dobie nowoczesnych środków komunikacji.

TK ma siedzibę
Profesor Andrzej Rzepliński, prezes Trybunału Konstytucyjnego, uważa, że przepisy przygotowane przez PiS są „dziwaczne”. - Co do siedziby, to trzeba było się nad tym zastanawiać 20 lat temu, gdy Trybunał zajmował pomieszczenia Senatu. Od 18 lat Trybunał ma swoją siedzibę. Słyszałem, że nową ma być Przemyśl - mówi prof. Rzepliński. I kwituje: - Ładne miasto.


TK i zmiany PiS

PiS proponuje w nowelizacji ustawy o TK szereg zmian, z czego najważniejsze to:

- Sposób orzekania. Większość spraw TK ma być sądzonych w pełnym składzie (jest to co najmniej 13 z 15 sędziów). Teraz zwykle odbywa się to w pięcioosobowym składzie. Opozycja twierdzi, że to nie usprawni, a wręcz utrudni pracę Trybunału, a sędziowie będą głowili się dłużej nad sprawami.

- 2/3 do orzeczenia. Dziś TK orzeka zwykłą większością głosów. PiS chce, żeby było to 2/3 składu.

Według opozycji, to niepotrzebna zmiana.

- Teraz ślubowanie od sędziów TK odbiera prezydent. Po zmianach miałby to robić marszałek Sejmu.

- W grę wchodzi także powiększenie składu TK. PiS chce wykreślenia z obecnego prawa zdania o 15-osobowym składzie.

- PiS chciałby też wykreślenia z obecnej ustawy zapisu o niezawisłości sędziów.

- Najwięcej emocji budzi nie sam zapis w nowelizacji, ale w jej uzasadnieniu. Posłowie PiS napisali, że zmiany w prawie mają na celu „(...) dopasowanie rozwiązań prawnych do zamierzeń programowych większości parlamentarnej.”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski