Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trybunał Koronny znowu zaczął walczyć o nową salę ślubów. To nie jedyna zmiana planowana w zabytkowym gmachu

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Nadesłane
Dodatkowa sala ślubów na parterze; winda, która ułatwi poruszanie się osobom z niepełnosprawnościami; wymiana okien, nowe tynki. Trybunał Koronny szykuje się do kompleksowego remontu.

Ostatni generalny remont w gmachu Trybunału Koronnego przeprowadzono ok. 40 lat temu. Teraz zabytek przygotowuje się do kolejnej modernizacji. Ratusz szuka projektanta, który wykona pełną dokumentację niezbędnych robót. To drugie podejście. Pierwszy przetarg zakończył się fiaskiem. Oferty – było ich sześć – zostały odrzucone.

- Istotne jest aby forma i wystrój architektoniczny obiektu stanowiące o jego zabytkowym charakterze został zachowany, stąd ważne jest żeby wszelkie prace wykonywane były z poszanowaniem charakterystycznych cech obiektu – podkreśla Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków w wytycznych do praca remontowych

Co znalazło się na „liście remontowej”? Pierwszy pakiet prac obejmuje dostosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych. Planowany jest montaż m.in. panoramicznej windy lub platformy (w miejscu szatni na parterze).
Jedno z pomieszczeń na parterze ma zmienić się w dodatkową salę ślubów. Ma ona mieć swoje własne wejście od południowej strony gmachu.

Na remontowej liście do wykonania znalazła się poprawa elewacja. Jest ona w fatalnym stanie. M.in. rok temu zdemontowano płaskorzeźby nad wejściem głównym, bo się kruszyły i odpadały, co zagrażało przechodniom.

Naprawione i odtworzone będą detale architektoniczne. Do wymiany są okna, drzwi boczne, poprawiony ma być balkon, balustrady i drzwi główne.

Prace obejmą też dach. Przy czym nie ma konieczności, aby wymienić go w całości. Wykonane zostaną za to nowe obróbki blacharskie, pojawią się nowe rynny, zaimpregnowana zostanie więźba dachowa.

Prace remontowe będą wykonywane nie tylko na zewnątrz ale też wewnątrz gmachu. M.in. przeprowadzona zostanie renowacja polichromii ściennych i sufitowych oraz malatury w tzw. białych pomieszczeniach.

Na wykonanie pełnej dokumentacji ratusz daje 10 miesięcy. W poprzednim przetargu zarezerwował na ten cel 700 tys. zł.

- Opracowanie dokumentacji projektowej to pierwszy krok do realizacji tej inwestycji w przyszłości – zapewnia Artur Szymczyk, z-ca prezydenta Lublina.

W dokumentacji przetargowej można wyczytać, że projektant będzie też pełnił nadzór autorski nad pracami budowlanymi. Termin ich zakończenia określono na koniec maja 2025 r.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski