Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzy kultury Włodawy znów spotkają się na festiwalu

Anna Pawelczyk
Jarmark co roku towarzyszy festiwalowi we Włodawie
Jarmark co roku towarzyszy festiwalowi we Włodawie fot. karolina Ryniak
Festiwal Trzech Kultur to święto tradycji żydowskiej, prawosławnej i chrześcijańskiej, które kiedyś tworzyły społeczność Włodawy. Wydarzenie odbędzie się po raz dziewiętnasty, w nowo wyremontowanym Muzeum Zespołu Synagogalnego.

Festiwal Trzech Kultur we Włodawie organizowany jest od roku 1995 i jest pierwszym tego typu wydarzeniem kulturalnym w naszym kraju. Impreza co roku łączy wielokulturową historię lubelskiego miasteczka z teraźniejszością.

Wydarzenie trwa cztery dni, w czwartek odbyła się inauguracja. Drugi dzień festiwalu poświęcony jest kulturze żydowskiej, która obecnie prawie zniknęła z włodawskiej społeczności. – Powraca jednak co roku podczas naszego festiwalu. Tym razem oprócz pieśni uczestnicy będą mogli nauczyć się również podstaw języka hebrajskiego. Uważamy, że Włodawa to taka mała Wieża Babilon, w której kiedyś na co dzień można było usłyszeć wiele różnych języków. Podczas tej edycji wydarzenia będziemy je odkrywać na nowo – mówi Bogusław Smolik z Muzeum Zespołu Synagogalnego we Włodawie, które jest głównym organizatorem Festiwalu Trzech Kultur.

Sobota będzie zaś świętem kultury prawosławnej, podczas której uczestnicy będą mogli posłuchać języka starocerkiewnego a także gwary chachłackiej. Ponadto usłyszymy na żywo najpiękniejsze pieśni i ballady rosyjskie.

– Kultura prawosławna nie mogłaby się obejść bez sztuki pisania ikon. Takie warsztaty poprowadzimy w trzeci dzień trwania festiwalu. Poprowadzą je ukraińskie malarki obrazu sakralnego – zapowiada Bogusław Smolik.

Ostatni dzień kończący festiwal będzie opowiadał o katolickiej kulturze Włodawy. Dzień rozpocznie się nabożeństwem z oprawą muzyczną. Później uczestnicy festiwalu będą mogli zgłębić tajniki polszczyzny oraz obejrzeć między innymi monodram „Siedem nieb patriarchy Henocha”.

Podczas trwania festiwalu co dzień we Włodawie będzie organizowany jarmark, na którym spotkamy „Jarmarkowe słowotoki, czyli zamętu czynienie i opowieści kłócenie” autorstwa Poławiaczy Pereł Improv Teatr z Lublina.

Ulice będą zdobić za to Lampiony na Szlaku Trzech Kultur, wykonane przez lubelskiego artystę Jarosława Koziarę, a w parku kasztanowym cały czas odbywać się będą warsztaty.

Festiwal we Włodawie to również okazja do zwiedzenia nowo wyremontowanego Muzeum Synagogalnego, a także kościoła św. Ludwika i klasztoru oo. Paulinów oraz wieży widokowej i krypt przy Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Orchówku.

W tym roku gwiazdami muzycznej odsłony Festiwalu Trzech Kultur we Włodawie będą: Mietek Szcześniak, Chór Synagogi pod Białym Bocianem, Piotr Rojek, Arka Noego, Andrzej Krakowski, Marian Opania, zespół Max Klezmer Band, Jan Kondrak, Joanna Trzepiecińska, a także zespół Harlem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski