TSUE ogłosił wyrok ws. polskiego sądownictwa. Skargę złożyła Komisja Europejska. Jaka zapadła decyzja i co ona oznacza?

OPRAC.:
Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ogłosił wyrok w sprawie reformy polskiego sądownictwa. Skargę w tej sprawie wniosła w kwietniu 2021 r. Komisja Europejska. Europejscy urzędnicy utrzymywali, że nowelizacja prawa o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Sądzie Najwyższym i niektórych innych ustaw naruszają prawo UE. Co na to TSUE?

Spis treści

Jest wyrok TSUE ws. Polski

W poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 r. narusza prawo Unii.

W ocenie sędziów Trybunału, Polska uchybiła zobowiązaniom, które na niej ciążą, a niezawisłość i bezstronność sądów nie są w naszym kraju zagwarantowane.

"Trybunał uznał, że z uwagi na szeroki i nieprecyzyjny charakter zakwestionowanych przez Komisję przepisów ustawy zmieniającej oraz szczególny kontekst, w którym przepisy te zostały przyjęte, mogą one podlegać wykładni pozwalającej wykorzystać system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów oraz przewidziane w tym systemie kary w celu uniemożliwienia sądom krajowym przeprowadzania oceny, czy sąd lub sędzia spełnia wynikające z prawa Unii wymogi związane ze skuteczną ochroną sądową, w razie potrzeby także w drodze wystąpienia do Trybunału w trybie prejudycjalnym" - czytamy w orzeczeniu TSUE.

"Uchwalone w ten sposób przez polskiego ustawodawcę przepisy są niezgodne z gwarancjami dostępu do niezawisłego i bezstronnego sądu ustanowionego uprzednio na mocy ustawy. Gwarancje te oznaczają bowiem, że w niektórych okolicznościach sądy krajowe są zobowiązane zbadać, czy one same lub wchodzący w ich skład sędziowie albo też inni sędziowie lub sądy spełniają wymogi przewidziane w prawie Unii" - stwierdzono.

"Okoliczność, że ustawą zmieniającą powierzono pojedynczemu i jedynemu organowi krajowemu (a mianowicie Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego) właściwość do weryfikacji poszanowania zasadniczych wymogów dotyczących skutecznej ochrony sądowej, narusza prawo Unii" - podkreślono w wyroku.

"Monopolistyczna kontrola wprowadzona ustawą zmieniającą, w połączeniu z ustanowieniem wyżej wspomnianych zakazów i przewinień dyscyplinarnych, może przyczynić się do jeszcze większego osłabienia prawa podstawowego do skutecznej ochrony sądowej, które jest zapisane w prawie Unii" - dodano.

TSUE tym samy uwzględnił skargę Komisji Europejskiej.

TSUE o oświadczeniach sędziów - niezgodne z prawem

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odniósł się również do polskich przepisów zobowiązujących sędziów do złożenia pisemnego oświadczenia wskazującego na m.in. ich członkostwo w zrzeszeniu lub partii politycznej. Według sędziów TSUE naruszają one "prawa podstawowe sędziów do ochrony danych osobistych i do poszanowania życia prywatnego".

"Ich udostępnienie w postaci elektronicznej mogłoby umożliwić swobodny dostęp do wspomnianych danych również osobom, które ze względów niezwiązanych z deklarowanym celem interesu ogólnego dążą do uzyskania informacji o osobistej sytuacji sędziego. Ze względu na szczególny kontekst przepisów wprowadzonych ustawą zmieniającą takie udostępnienie w postaci elektronicznej może narażać sędziów na ryzyko niezasłużonej stygmatyzacji, wpływając w nieuzasadniony sposób na ich postrzeganie zarówno przez jednostki, jak i przez ogół społeczeństwa" - stwierdzono.

Reforma sądownictwa. Co Komisja Europejska zarzuca Polsce?

Komisja Europejska, składając skargę na polską reformę sądownictwa, twierdziła, że przepisy z 2019 r. "nie pozwalają polskim sądom na weryfikację, czy spełnione są unijne standardy, dotyczące niezawisłego i bezstronnego sądu, poprzez uniemożliwienie kontroli sądowej zgodności z prawem powołania sędziów, a sędziom nieprzestrzegającym tego zakazu grozi postępowanie dyscyplinarne".

Jakie kroki podjęto już wobec Polski?

W toku postępowania, na wniosek Komisji, wiceprezes Trybunału postanowieniem z 14 lipca 2021 r. nakazała Polsce zawieszenie stosowania kwestionowanych przepisów, a w szczególności przepisów dotyczących kompetencji Izby Dyscyplinarnej SN do czasu wydania wyroku w sprawie.

W październiku 2021 r. TSUE zobowiązał Polskę do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej kary w wysokości 1 mln euro dziennie za to, że nie zawiesiła stosowania przepisów, odnoszących się do uprawnień ówczesnej Izby Dyscyplinarnej SN wobec sędziów.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Likwidacja Izby Dyscyplinarnej. Co z unijnymi karami?

15 lipca 2022 roku weszła w życie zainicjowana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, zgodnie z którą przestała istnieć Izba Dyscyplinarna, a w jej miejsce powstała Izba Odpowiedzialności Zawodowej. W związku z tym, w listopadzie polski rząd złożył wniosek o wstrzymanie naliczania kar, uzasadniając go m.in. likwidacją Izby Dyscyplinarnej. Komisja Europejska odmówiła, twierdząc, że Polska nie w pełni zrealizowała postanowienie z 14 lipca 2021 r.

Kolejna nowelizacja i kolejna prośba o uchylenie kary

13 stycznia 2023 roku Sejm uchwalił kolejną nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym. Zgodnie z nią m.in. sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów miałby rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny, a nie, jak obecnie, Izba Odpowiedzialności Zawodowej SN. NSA ma przejąć także m.in. kompetencje do rozstrzygania tzw. spraw immunitetowych sędziów wszystkich sądów. Nowela przewiduje też zasadnicze zmiany dotyczące tzw. testu niezawisłości i bezstronności sędziego.

10 marca 2023 roku Polska wystąpiła do TSUE z wnioskiem o uchylenie lub o zmianę postanowienia o nałożeniu na nią wspomnianej kary pieniężnej. Na poparcie tego wniosku podniosła, że w konsekwencji wprowadzenia zmian w prawie zastosowała się w pełni do zobowiązań ciążących na niej na mocy środków tymczasowych.

Wziąwszy pod uwagę działania podjęte przez Polskę, w tym zniesienie Izby Dyscyplinarnej SN, TSUE zdecydował o obniżeniu kwoty okresowej kary pieniężnej do 500 tys. euro dziennie.

Źródło:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: TSUE ogłosił wyrok ws. polskiego sądownictwa. Skargę złożyła Komisja Europejska. Jaka zapadła decyzja i co ona oznacza? - Portal i.pl

Komentarze 57

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

R
Re
5 czerwca, 20:39, Marcinek:

Kary należy potracic z majątków członków pisu i kościoła.

👍

M
Marcinek
Kary należy potracic z majątków członków pisu i kościoła.
R
Ryszard
Wyrok powinni otrzymać Polscy zdrajcy stanu , w trybie natychmiastowym .
R
Re
5 czerwca, 19:13, Karol III:

POLEXIT i zawiązać unię z Wielką Brytanią i USA. Do nas przyłączą się inni.

Przecież oni nas mają tam, co słońce nie dochodzi.... 😁

R
Re
5 czerwca, 15:22, ehh:

brakuje podsumowania

ile samowola pis w sadach nas juz kosztowala ....

5 czerwca, 18:43, Waldorf:

Mniej niż platformy

Dzień i noc drukują 😁🤦

K
Karol III
POLEXIT i zawiązać unię z Wielką Brytanią i USA. Do nas przyłączą się inni.
U
Unkas
5 czerwca, 16:36, Zyga:

A ci oni cały czas swoje. Jestem za polexitem bo ja nic z tej unii nie mam. Mądrale może mi powiecie co niby mam.

5 czerwca, 10:40, gość:

Zero wnosisz , zero dostajesz . No proste Ziobro jesteś . Czego nie rozumiesz?

5 czerwca, 16:44, 8gwiazdek=Wygra PiS:

W d***e byłeś, GW-no widziałaś i tylko GW-nem na forum rzucasz, POsrāna POlszewicka mendo.

5 czerwca, 10:47, gość:

W doopie byłem . ciebie widziałem . Nie podobało mi się , żałosny ćwoku .

5 czerwca, 16:50, 8gwiazdek=Wygra PiS:

W d*pie łeb trzymasz, co wyjaśnia jakość twoich komentarzy 🤣🤣🤣

5 czerwca, 11:19, gość:

Nadal widzę ciebie . Stale tam przebywasz , czy czasem wypełzniesz do realnego świata ? hahahhahahahhaha

5 czerwca, 17:38, 8gwiazdek=Wygra PiS:

Posrāny POjēb z łbem w d... 🤣🤣🤣🤣🤣🤣

Drogie 8gwiazdek=Wygra PiS,

Piszesz, cytuję: "Posrāny POjēb z łbem w d."

Pełna kultura, brawo!

A miało być bez hejtu...

Widać jednak, że bez wulgaryzmów Ci nie wychodzi.

Pozdrawiam,

W
Waldorf
5 czerwca, 15:22, ehh:

brakuje podsumowania

ile samowola pis w sadach nas juz kosztowala ....

Mniej niż platformy

8gwiazdek=Wygra PiS
5 czerwca, 10:47, gość:

hahahaha . EU perfekcyjna nie jest i nawet nie stara się tego dowodzić , ale Mniejniżzeroimbecyl wie swoje . "Lider Suwerennej Polski dodał, że "TSUE nie posiada kompetencji do decydowania o ustroju sądownictwa w krajach członkowskich". Stwierdził również, że "TSUE chce, żeby sędziowie mogli podważać status innych sędziów", na co — jego zdaniem — nie można pozwolić. " . No i zaprdolą NAM kasę , bo jakiemuś upośledzonemu prawnie zyebowi chce się przesyłać narracje dla swego zyebanego elektoratu .

5 czerwca, 16:51, 8gwiazdek=Wygra PiS:

POlszewickie, złodziejskie, PedOfilskie, targowickie, MBPowskie, UBeckie, SBeckie, WSIowe, pro-szwabskie, pro-sowieckie GW-no wybiło na forum...

5 czerwca, 11:21, gość:

polska przyśpiewka z XVII wieku, według której: "chłop [w swoim domu] na gnoju leży, świnia do niego bieży, g@wno mu w pysku dzierży". hahahahahaha . Co za bełkoczący dzban .

5 czerwca, 17:37, 8gwiazdek=Wygra PiS:

To w PrOteście załóż waciak, onuce i walonki i wyp... za Ural do swoich, POlszewicki POsrāńcu.

5 czerwca, 11:45, Re:

Zmień tabletki

Zrób sobie lewatywę, bo d... PO skopaniu wyraźnie cię boli 🤣🤣🤣

8gwiazdek=Wygra PiS
5 czerwca, 11:47, Ja:

ZERO

A do tego sepleniąca ryża kanalia i volksdeutch...

p
polak
tylko wojna tych lewaków zatrzyma [wulgaryzm] unię [wulgaryzm] aTuska
U
Unkas
5 czerwca, 17:20, I PO po👎:

https://lh3.googleusercontent.com/jRe9n9vgGZFlwEnGbxOHVhGcxzRo6oeMqRs9umJYL-2a41yNeMBji-gnGGdgPd9dlprriJD0lHI-PjUhcxRzp1GNMDSFat52Qfb4LPPXmA

https://lh3.googleusercontent.com/f1WDq20pFeO_aIBul5PcVo2lr1JwM-PwS-5JDBv1EqWiTjycHBgvQE0x5PaaZpuH9tOURNWPrjMNjon2k2YpXoEbcOxiUcFSMdFAqH94vQ

Brawo,

Pojętne jesteś. Już za drugim razem udało Ci się umieścić działający link do zdjęć.

Pozdrawiam,

F
Franek
5 czerwca, 16:36, Zyga:

A ci oni cały czas swoje. Jestem za polexitem bo ja nic z tej unii nie mam. Mądrale może mi powiecie co niby mam.

Kto ci powiedział, że ty, konkretnie TY, coś niby masz mieć z tej Unii. W demokracji jest tak, że większość coś ma, a nie ty, który jesteś w mniejszości. G... dajesz i g... dostajesz.

R
Re
5 czerwca, 10:47, gość:

hahahaha . EU perfekcyjna nie jest i nawet nie stara się tego dowodzić , ale Mniejniżzeroimbecyl wie swoje . "Lider Suwerennej Polski dodał, że "TSUE nie posiada kompetencji do decydowania o ustroju sądownictwa w krajach członkowskich". Stwierdził również, że "TSUE chce, żeby sędziowie mogli podważać status innych sędziów", na co — jego zdaniem — nie można pozwolić. " . No i zaprdolą NAM kasę , bo jakiemuś upośledzonemu prawnie zyebowi chce się przesyłać narracje dla swego zyebanego elektoratu .

5 czerwca, 16:51, 8gwiazdek=Wygra PiS:

POlszewickie, złodziejskie, PedOfilskie, targowickie, MBPowskie, UBeckie, SBeckie, WSIowe, pro-szwabskie, pro-sowieckie GW-no wybiło na forum...

5 czerwca, 11:21, gość:

polska przyśpiewka z XVII wieku, według której: "chłop [w swoim domu] na gnoju leży, świnia do niego bieży, g@wno mu w pysku dzierży". hahahahahaha . Co za bełkoczący dzban .

5 czerwca, 17:37, 8gwiazdek=Wygra PiS:

To w PrOteście załóż waciak, onuce i walonki i wyp... za Ural do swoich, POlszewicki POsrāńcu.

Zmień tabletki

8gwiazdek=Wygra PiS
5 czerwca, 10:47, gość:

hahahaha . EU perfekcyjna nie jest i nawet nie stara się tego dowodzić , ale Mniejniżzeroimbecyl wie swoje . "Lider Suwerennej Polski dodał, że "TSUE nie posiada kompetencji do decydowania o ustroju sądownictwa w krajach członkowskich". Stwierdził również, że "TSUE chce, żeby sędziowie mogli podważać status innych sędziów", na co — jego zdaniem — nie można pozwolić. " . No i zaprdolą NAM kasę , bo jakiemuś upośledzonemu prawnie zyebowi chce się przesyłać narracje dla swego zyebanego elektoratu .

5 czerwca, 16:51, 8gwiazdek=Wygra PiS:

POlszewickie, złodziejskie, PedOfilskie, targowickie, MBPowskie, UBeckie, SBeckie, WSIowe, pro-szwabskie, pro-sowieckie GW-no wybiło na forum...

5 czerwca, 11:21, gość:

polska przyśpiewka z XVII wieku, według której: "chłop [w swoim domu] na gnoju leży, świnia do niego bieży, g@wno mu w pysku dzierży". hahahahahaha . Co za bełkoczący dzban .

To w PrOteście załóż waciak, onuce i walonki i wyp... za Ural do swoich, POlszewicki POsrāńcu.

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie