Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tu znajdziesz pracę „od ręki". Poznaj zawody deficytowe. W tych branżach zatrudnienie jest gwarantowane

OPRAC.: MB
Według opracowanego co roku przez wojewódzkie urzędy pracy i Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej raportu pt. Barometr zawodów, 8 z 27 zawodów jest trwale deficytowych.
Według opracowanego co roku przez wojewódzkie urzędy pracy i Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej raportu pt. Barometr zawodów, 8 z 27 zawodów jest trwale deficytowych. Robert Wozniak/ Polska Press
Zgodnie z opracowywanym cyklicznie przez wojewódzkie urzędy pracy i Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej raportem „Barometr zawodów", 8 z 27 jest trwale deficytowych, czyli takich, gdzie liczba ofert pracy jest wyższa od średniego stanu bezrobotnych. Po raz drugi w Barometrze nie znalazły się zawody z nadwyżką podaży. Jest to o tyle niepokojące, że negatywny trend, czyli brak pracownika, nasila się.

Spis treści

Cudzoziemcy wspomagają polski rynek pracy

Zdaniem ekspertów ratunkiem dla polskiego rynku pracy i nadchodzących problemów demograficznych mogliby być cudzoziemcy. Część deficytów już jest równoważona napływem cudzoziemców, najczęściej pracują oni w logistyce i produkcji na stanowiskach niewymagających szczególnych kwalifikacji.

Jednak trwająca od prawie roku wojna rosyjsko-ukraińska zmieniła strukturę i charakter migracji. – W przypadku obywateli Ukrainy są to obecnie częściej kobiety niż mężczyźni. Siłą rzeczy, agencje zatrudnienia sięgają po pracowników z odleglejszych krajów – w chwili obecnej najwięcej pracowników do Polski sprowadzanych jest z Indii i Uzbekistanu – mówi Damian Guzman, zastępca dyrektora generalnego Gremi Personal.

Z danych MRiPS wynika, że pracownikom z Indii wydano ponad 41,6 tys. w 2022 - prawie trzy razy więcej niż rok wcześniej. Ponad dwukrotnie (do 33,4 tys.) zwiększyła się liczba zezwoleń na pracę dla migrantów z Uzbekistanu.

Tu zapotrzebowanie na pracowników jest największe

Główny Urząd Statystyczny podał, że najwięcej wolnych miejsc pracy w 2022 było w przetwórstwie przemysłowym, handlu i naprawie pojazdów samochodowych, a także w grupie robotników przemysłowych i rzemieślników. Z kolei EUROSTAT odnotował rekordowo niskie bezrobocie w Polsce, drugie w całej Unii Europejskiej – 2,9 proc. Wyprzedzają nas tylko Czesi (2,3 proc.).

Brak pracowników to coraz większe wyzwanie dla firm

Informacja Ministerstwa Pracy, że drugi rok z rzędu nie ma nadwyżki zawodów jest niepokojąca, bo pokazuje, że negatywny trend czyli brak pracownika się nasila.

– Dotkliwe braki kadrowe w przedsiębiorstwach to przestoje w liniach produkcyjnych, a w konsekwencji brak towarów, bo przedsiębiorstwa nie produkują na zapas. Pracowników też nie ma fizycznie w Polsce, trzeba ich sprowadzić, co trwa nawet do pół roku i jest obarczone dużym ryzykiem odmowy wiz. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem byłaby taka nowelizacja Ustawy o cudzoziemcach, która chociaż czasowo daje uprawnienia innym krajom, poza sześcioma, którym złagodzono przepisy migracyjne, a z których nie ma wielu chętnych do pracy u nas – Rosjan bo obowiązuje ich zakaz pracy w Polsce, mężczyzn z Ukrainy z powodu zakazu opuszczania kraju, a pozostałych – bo wybierają inne kierunki migracyjne – wskazuje ekspert.

Polski rynek pracy przyjął niemal wszystkich chętnych do pracy uchodźców

Z kolei z badań przeprowadzonych przez Platformę Migracyjną EWL, Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Fundację EWL wynika, że niemal wszyscy uchodźcy w wieku produkcyjnym, którzy wyrażali chęć podjęcia pracy w Polsce, znaleźli zatrudnienie.

Wedle oficjalnych danych, od wybuchu wojny, około 1,5 mln uchodźców z Ukrainy otrzymało w Polsce status ochrony tymczasowej, umożliwiający m.in. dostęp do rynku pracy. Biorąc pod uwagę dużą liczbę dzieci w tej grupie (około 500 tys.), eksperci EWL wnioskują, że niemal wszyscy uchodźcy w wieku produkcyjnym, znaleźli zatrudnienie, które w większości wypadków jeszcze nie odpowiada rzeczywistemu poziomowi wykształcenia ukraińskich obywateli i ich nabytym wcześniej kwalifikacjom zawodowym.

Z przeprowadzonego badania wynika, że ponad 80 proc. uchodźców deklaruje, że powróci na Ukrainę w dłuższej czy krótszej perspektywie. Spośród tych, którzy planują pozostać w Polsce dłużej, największą grupę stanowią wysoko wykwalifikowani specjaliści (22 proc.), pracownicy sektora usług (16 proc.), pracownicy fizyczni i technicy (14 proc.), nauczyciele i pracownicy sektora edukacji (12 proc.) oraz pracownicy sprzedaży i handlu (10 proc.). Autorzy raportu także podkreślają, że zatrudnienie w Polsce znalazło niemal 6-krotniej więcej uchodźców, niż miało to miejsce w Niemczech.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tu znajdziesz pracę „od ręki". Poznaj zawody deficytowe. W tych branżach zatrudnienie jest gwarantowane - Strefa Biznesu

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski