Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tulejnik amerykański w Polsce. Dziki okaz znaleziony w Sudetach. Roślina cieszy oko, ale zaliczana jest do inwazyjnych

Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
Tulejnik amerykański to piękna roślina, ale w Europie uznana za inwazyjną.
Tulejnik amerykański to piękna roślina, ale w Europie uznana za inwazyjną. GettyImages/RomanKhomlyak/zdjęcie ilustracyjne
Tulejnik amerykański to piękna, ale niestety inwazyjna i agresywna roślina. Pierwszy okaz w stanie dzikim można znaleźć w Rudawach Janowickim, gdzie porasta staw prawdopodobnie od kilkudziesięciu lat. Co wiemy o tym gatunku? Jak wpływa na ekosystem?

Spis treści

Tulejnik amerykański to fascynująca roślina

Przyroda nieustannie fascynuje, o czym świadczą kolejne odkrycia naukowców, leśników i turystów. Dzięki nim poznajemy gatunki, które można znaleźć rzadko lub są środowiskowym ewenementem. Widzieliśmy już „palce diabła”, „grzyby-zombie”, a to nie koniec. Jak podaje Karkonoski Park Narodowy, warty uwagi jest tulejnik amerykański. Drobne kwiaty tworzą kolbę, którą okalają żółto-zielone liście.

W Polsce na razie nie wyrwał się ze stawu, w którym jest prawdopodobnie kilkadziesiąt lat. Tulejnik to niezwykle okazała i widowiskowa roślina z rodziny obrazkowatych. Gatunek pochodzi z północno-zachodnich obszarów Ameryki Północnej. Posiada ogromne, mięsiste liście, dorastające nawet do 130 cm wysokości – czytamy w mediach społecznościowych KPN.

Przyrodnicze odkrycie w Sudetach. Gdzie tulejnik występuje naturalnie?

Dziki okaz na razie odkryto jedynie w Sudetach, jednak tulejnik może być uprawiany jako roślina błotna, głównie w ogrodach botanicznych. Amatorzy ogrodnictwa cenią ją sobie jako element oczek wodnych. Wymaga cierpliwości, a także odpowiedniego stanowiska, najlepiej zacienionego i bagiennego.

W Stanach Zjednoczonych, skąd pochodzi, rośnie na bagnach lub w lasach. Jak informuje Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, naturalnym rejonem występowania tulejnika jest zachodnia część Ameryki Północnej. Warto jednak pamiętać, że w Europie została uznaną za inwazyjną. W Wielkiej Brytanii już utworzyła ogromne populacje, przekształcając mokradła i wypierając niektóre gatunki.

Roślina o zapachu... kapusty i skunksa?

Co ciekawe, za oceanem roślinę nazywa się „skunk cabbage”, czyli skunksową kapustą. Kwiaty wydzielają charakterystyczny zapach, który wabi zapylające owady, ale dla człowieka może wydawać się on odpychający. Niektórzy ze względu na budowę i nieprzyjemny aromat mogą mylić roślinę ze skupnią cuchnącą (w USA też określa się ją jako „skunk cabbage” – przyp. red.), jednak różnice morfologiczne są widoczne.

W Polsce dziko rosnącego przedstawiciela gatunku tulejnika z rodziny obrazkowatych odkrył Marian Bochynek z Zachodniosudeckiego Towarzystwa Przyrodniczego. Roślina kwitnie w stawie, ale nie ma wykształconych nasion i owoców, za to mnoży się przez odrosty korzeniowe. Nie rozprzestrzenia się jednak na inne obszary, więc nie stwarza zagrożenia dla mniej odpornych gatunków.

Źródło: Karkonoski Park Narodowy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Tulejnik amerykański w Polsce. Dziki okaz znaleziony w Sudetach. Roślina cieszy oko, ale zaliczana jest do inwazyjnych - Strefa Agro

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski