Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Turyści pytają o wojnę, ale na Zamojszczyznę przyjeżdżają. Przy granicy z Białorusią zastój

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Turyści pytają o wojnę na Ukrainie, ale na Roztocze przyjeżdżają. Tak będzie także podczas majówki
Turyści pytają o wojnę na Ukrainie, ale na Roztocze przyjeżdżają. Tak będzie także podczas majówki Bogdan Nowak/archiwum
Właściciele gospodarstw agroturystycznych oraz pensjonatów na Zamojszczyźnie oceniają, że w tym roku zainteresowanie wypoczynkiem jest mniejsze niż w latach ubiegłych. Obwiniają o to wojnę na sąsiedniej Ukrainie. Natomiast na wschodnich rubieżach Chełmszczyzny i powiatu bialskiego na razie o turystach mogą tylko pomarzyć.

- Niektórzy po prostu odwołują rezerwacje – żali się właściciel niewielkiego pensjonatu z okolic Zwierzyńca (nazwisko do wiadomości redakcji). - Dlaczego? Turyści z zachodniej Polski uważają Roztocze za teren przygraniczny, bezpośrednio narażony na atak ze strony Rosji. Jak im tłumaczyć, że jest inaczej? Zresztą w całym pasie przygranicznym kwaterodawcy mają różne kłopoty.

Będzie drożej

- Na pewno na zainteresowanie wypoczynkiem wpływa efekt psychologiczny – tłumaczy Marian Puszka, właściciel gospodarstwa agroturystycznego w Wólce Husińskiej (gm. Krasnobród). - Przecież obok, za wschodnią granicą, toczy się brutalna wojna. Rakiety spadają na oddalony od nas o sto kilometrów Lwów. To na pewno ma znaczenie. Turyści zachowują jeszcze postawę wyczekującą.

Marian Puszka jest komendantem Straży Miejskiej w Zamościu. W Wólce Husińskiej założył jakiś czas temu gospodarstwo agroturystyczne. Składa się ono m.in. z dwóch domków do wynajęcia.

- Telefonów mam może ostatnio trochę mniej, ale chętnych na wypoczynek nie brakuje – mówi Marian Puszka. - Wynajęcie każdego z domków kosztuje ok. 200 zł. Ceny są wyższe niż w ub. roku o ok. 15 proc. Takie podwyżki dotyczą jednak wszystkich kwaterodawców, bo przecież więcej trzeba zapłacić obecnie np. za prąd.

Na Roztoczu istnieje wiele gospodarstw agroturystycznych oraz pensjonatów, które turyści chętnie odwiedzają. Podczas każdej majówki pękają one w szwach. Mimo różnych obaw wygląda na to, że w tym sezonie turystycznym będzie podobnie.

- Rzeczywiście, turyści pytają o wojnę na Ukrainie, ale przyjeżdżają – podkreśla Lucyna Kozyra, właścicielka Pensjonatu „Sosnowe Zacisze” w Suścu. - Ten rok jest w ogóle dziwny. Przyjęliśmy pod nasz dach wielu uchodźców. Potem mieliśmy gości w okresie Wielkiego Postu, chociaż to się wcześniej nie zdarzało. Teraz mamy już pełne obłożenie na zbliżającą się majówkę, a nawet na wakacje.

Pani Lucyna ma do dyspozycji ok. 200 miejsc noclegowych. - Koszty usług rosną. Więcej trzeba w tym roku zapłacić za gaz, prąd, benzynę – wylicza. - W efekcie ceny noclegów będziemy musieli podnieść o ok. 20 proc.

We wschodniej części powiatów włodawskiego czy bialskiego o takiej sytuacji jak na Zamojszczyźnie mogą na razie tylko pomarzyć. Tam turystów nie widziano od dawna.

Nie możemy nawet planować

- My już od siedmiu miesięcy nie możemy przyjmować gości, bo najpierw byliśmy objęci stanem wyjątkowym, a teraz znajdujemy się w strefie, gdzie obowiązuje zakaz przebywania obcych – mówi właścicielka jednego z gospodarstw agroturystycznych w powiecie włodawskim. - Mówi się, że te wszystkie obostrzenia zostaną zniesione w czerwcu. Czy tak się jednak rzeczywiście stanie? Zobaczymy.

- Cierpimy przez kłopoty z uchodźcami przybywającymi od strony Białorusi – dodaje Wiesław Stefaniuk, właściciel gospodarstwa agroturystycznego w Kodniu. - Mamy straty finansowe. Nie mogliśmy przecież przyjmować turystów np. w sylwestra, a teraz także na majówkę. Brakuje rezerwacji i zaliczek, a one pozwalały nam jakoś funkcjonować, przetrwać. W podobnej sytuacji jest kilkunastu kwaterodawców tylko w samym Kodniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski