Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

TVP 3 i wojewoda atakują Muzeum na Majdanku. Muzeum odpowiada

Aleksandra Dunajska
archiwum
W nazwie Państwowe Muzeum na Majdanku brakuje przymiotnika „niemiecki”, za mało jest go też w materiałach informacyjnych Muzeum – tak uważają Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski oraz Ryszard Montusiewicz, dyrektor lubelskiego oddziału TVP.

Ten pierwszy zapowiada wniosek o zmianę nazwy Muzeum. „O tym, że na Majdanku funkcjonował niemiecki obóz koncentracyjny mówią wszystkie wystawy” – przypomina Muzeum w wydanym we wtorek stanowisku.

TVP 3 Lublin poświeciła sprawie materiał w poniedziałkowym wydaniu Panoramy Lubelskiej a także program „Tu i teraz. Widzę, słucham, pytam”, prowadzony przez Ryszarda Montusiewicza.

W pierwszym reporter podkreśla m.in., że „O zbrodniach popełnionych przez Niemców i zbudowanych przez nich fabrykach śmierci powinny jednoznacznie informować tablice w miejscach pamięci. Niestety przy wejściu do Państwowego Muzeum Na Majdanku brakuje informacji, że był to niemiecki obóz koncentracyjny”.

Drugi rozpoczyna wywód Ryszarda Montusiewicza, który pokazuje broszurę pod tytułem: „Majdanek Zarys historii”.

- Jaki Majdanek? - dopytuje dyrektor. Jego zdaniem w materiałach informacyjnych Muzeum nie używa się słowa „niemieckie”.

– Od czasu do czasu pojawia się słowo „nazistowskie”. Jeśli mówi się o tym, kto obóz zbudował, to mówi się o nazistach. Mówi się o więźniach Majdanka, ofiarach Majdanka, mówi się o historii nazistowskich nie niemieckich obozów – ocenia Montusiewicz.

Zarówno w Panoramie jak i w programie „Tu i teraz” głos zabiera Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski. I zgadza się z opinią Montusiewicza.

- Będę apelował do ministra kultury o natychmiastową zmianę nazwy Państwowego Muzeum na Majdanku na taką, która jednoznacznie mówi o byłym niemieckim obozie koncentracyjnym – zapowiedział Czarnek.

We wtorek na stronie internetowej władze Państwowego Muzeum na Majdanku (na stronie głównej pierwsze co widzimy to napis: „Miejsce pamięci i muzeum. Były niemiecki i nazistowski obóz koncentracyjny”) wydały stanowisko w tej sprawie.

„Nazwa „Państwowe Muzeum na Majdanku” funkcjonuje od 1944 roku, od czasu powołania instytucji, i wynika z obowiązujących przepisów prawa (…) Wydany w kilku wersjach językowych informator jednoznacznie stwierdza, że „Państwowe Muzeum na Majdanku zostało utworzone na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego – czytamy w nim.

Dalej władze Muzeum przypominają: „Sformułowanie „były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny” znajduje się w wielu przekazach muzealnych, m.in. na stronie głównej www.majdanek.eu, w Centrum Obsługi Zwiedzających i na okładkach wydawanych w kilku wersjach językowych przewodników.

O tym, że na Majdanku funkcjonował niemiecki obóz koncentracyjny mówią wszystkie wystawy prezentowanie w Muzeum, jak dokumentują zamieszczone zdjęcia (…)

Warto podkreślić, że Muzeum prezentuje również odrębną wystawę stałą pt. „Lublin w czasie okupacji niemieckiej” (barak nr 44). Informacje o tym, że obóz był zorganizowany i zarządzany przez władze III Rzeszy Niemieckiej pojawiają się w wielu wydawanych przez Muzeum publikacjach popularnych i naukowych”.

„Z opinii wyrażanych przez zwiedzających (…)wynika, że przekaz muzealny jest jednoznaczny i nie pozostawia wątpliwości, że w latach 1941–1944 na Majdanku funkcjonował niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny. W związku z tym stanowczo protestujemy przeciwko rozprzestrzenianiu nierzetelnych informacji dotyczących działalności Państwowego Muzeum na Majdanku w Lublinie” – kończy się stanowisko.

Muzeum załącza do stanowiska zdjęcia broszur informacyjnych i fragmentów wystaw, gdzie wszędzie pojawia się słowo „niemiecki”.

ZOBACZ TEŻ: "Premier mówił w bardzo otwarty sposób". Izraelscy dziennikarze po spotkaniu z Morawieckim

POLECAMY WASZEJ UWADZE:

Studniówka VII LO w Lublinie (WIDEO, ZDJĘCIA)

Lubelska Lista Płac. Ile zarabiamy (RAPORT)

Burzenie wiaduktu nad Diamentową (ZDJĘCIA Z DRONA)

Ile pamiętasz z lektur szkolnych? [QUIZ]

Jesteśmy też w serwisie INSTAGRAM. Obserwuj nas!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski