Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Twoja kolekcja - Lubelskie na dawnej pocztówce (część 9)

Redakcja
Krasnostawski ratusz miejski
Krasnostawski ratusz miejski Jolanta Masiewicz
Dziewiąta kartka z kolekcji "Lubelszczyzna na dawnej pocztówce" przedstawia ratusz miejski w Krasnymstawie.

Usytuowany jest przy południowej pierzei rynku. Widziany dzisiaj budynek pochodzi z dwudziestolecia międzywojennego. Pierwotny średniowieczny ratusz stał na rynku, który obecnie nazywany jest placem 3 Maja. Spłonął w czasie wielkiego pożaru miasta w 1811 roku (prawdopodobnie wybuchł od pioruna). Spłonęło wtedy sto kilkadziesiąt domów. Spalony ratusz został rozebrany, a pozyskany materiał wykorzystano do wybrukowania rynku. W 1859 r. wybudowano nowy, drewniany, jednopiętrowy ratusz, usytuowany pośrodku rynku. W 1879 r. miał miejsce kolejny pożar, w którym magistrat ponownie uległ całkowitemu spaleniu. W latach 20. XX wieku w Krasnymstawie został wybudowany nowy ratusz. Usytuowano go nie w środku rynku, lecz na południowej pierzei i tym razem prze-trwał do naszych czasów.

To budowla średniej wielkości, typowy przykład budownictwa ratuszowego w Polsce. Jest jednopiętrowy, z dosyć wysokim dachem i niewielką wieżą zegarową z balkonem. W zwieńczeniu dachu umieszczona jest ośmioboczna wieża z tarasem widokowym. Ta wieża jest charakterystycznym akcentem krasnostawskiego rynku, ładnie wpisującym się w klimat odnowionego centrum. W 2008 r., podczas rewitalizacji obiektu odkryto kompletne mury fundamentowe pierwotnego ratusza.

Zarys zabytkowych fundamentów został odtworzony na rynku w postaci niewielkiego murku z kamienia wapiennego. Wokół murku ustawiono stylowe ławki.

Ciekawostką jest, że w krasnostawskim ratuszu od niepamiętnych czasów nie urzędują władze miasta. Ich siedziba mieści się w okazałym Domu Sejmikowym, który został wybudowany w 1928 r. w stylu eklektycznym. To właśnie ten budynek, a nie ratusz, od lat jest kojarzony z władzami Krasnegostawu. Natomiast w ratuszu bardzo długo mieściła się sala ślubów, Urząd Stanu Cywilnego, Miejski Ośrodek Opieki Społecznej i Urząd Pracy. Obecni lokatorzy ratusza to Lubelska Fundacja Rozwoju, ściśle współpracująca z miastem oraz kilka prywatnych firm.

Pocztówkę dołączamy do środowego papierowego wydania Kuriera Lubelskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski