MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Twoje Finanse: Bank w komputerze i komórce

Anna Nagel
Cykl Twoje Finanse - abc finansów osobistych. Odcinek 15.: Bankowość internetowa i mobilna.

Osób korzystających już z bankowości internetowej nie trzeba przekonywać o jej zaletach. Pozostałych namawiamy: Warto spróbować!

Konto internetowe, czyli e-konto, ma już około 21mln Polaków, jednak tylko 12mln korzysta aktywnie z możliwości, jakie oferuje wirtualna bankowość. Tymczasem funkcjonalna, bezpieczna i sprawnie działająca platforma internetowa czy aplikacja mobilna mogą w większości przypadków zastąpić tradycyjną obsługę bankową. Nie należy się wprawdzie obawiać tego, że tradycyjne oddziały banków znikną.Nadal część formalności, jak na przykład zaciągnięcie kredytu hipotecznego, można załatwić jedynie podczas wizyty w oddziale. Poza tym nawet najlepiej napisana instrukcja nie zastąpi nam kontaktu z pracownikiem banku, który odpowie na bardziej złożone pytania. Jednak większość codziennych czynności, jak przelewy, spłata rachunków, kredytów i innych zobowiązań, które dotychczas były czasochłonne, można dziś z powodzeniem załatwić drogą internetową. Dzięki temu oszczędzamy czas i pieniądze.

Każdy, kto potrafi w podstawowym zakresie posługiwać się komputerem, nie będzie miał kłopotu z obsługą e-konta bankowego. Posługiwanie się aplikacjami mobilnymi jest jeszcze prostsze. Każdy z banków proponuje nieco inne rozwiązania, jednak pewne funkcjonalności są wspólne dla nich wszystkich.

Bardzo wygodnym narzędziem jest lista zdefiniowanych odbiorców, którym często przelewamy pieniądze. Aby jeszcze bardziej zautomatyzować posługiwanie się e-kontem, możemy skorzystać z dwóch praktycznych funkcjonalności: polecenia zapłaty i zlecenia stałego. Pierwsza opcja jest idealna dla opłacania rachunków, które za każdym razem mają inną wysokość, np. rachunku telefonicznego. Druga z nich przyda się, gdy mamy stałe comiesięczne opłaty, np. spłacamy kredyt. Przelew zostanie zrealizowany w wybranym przez nas dniu, oczywiście pod warunkiem, że na naszym rachunku znajdą się wystarczające środki.

E-konto ułatwia również oszczędzanie. Jeżeli mamy w tym samym banku zarówno rachunek bieżący (ROR), jak i konto oszczędnościowe, możemy trzymać pieniądze na tym drugim, wyżej oprocentowanym, przelewając na ROR jedynie tyle, ile musimy mieć na bieżące potrzeby – wszystko w domowym zaciszu lub w każdej chwili i w każdym miejscu za pośrednictwem aplikacji w telefonie czy tablecie.

Większość kont online umożliwia również korzystanie z usług czy zakup produktów bankowych. Przez internet założymy lokatę, kupimy fundusze inwestycyjne czy ubezpieczenie. Możemy również złożyć wniosek kredytowy, choć dopełnienie formalności akurat w tym przypadku będzie się przeważnie wiązało z wizytą w oddziale lub telefoniczną weryfikacją wniosku. Niektóre e-konta bankowe zawierają również aplikacje pomagające w zarządzaniu domowym budżetem. Mobilne wersje e-kont, czyli aplikacje na smartfony i tablety, mają przeważnie nieco ograniczone możliwości, pozwalają jednak na dokonywanie najbardziej popularnych operacji.

Zanim zaczniemy aktywnie korzystać z bankowości internetowej, warto sprawdzić tabelę opłat obowiązującą dla naszego typu konta. Nie zawsze bowiem przelewy internetowe są bezpłatne, prawie zawsze jednak są tańsze od tych zlecanych w okienku.

Przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa w transakcjach online nie będziemy mieli powodów do obaw o nasze środki. W większości przypadków do kradzieży pieniędzy z kont internetowych przyczynili się sami klienci. Nie powinno się korzystać z bankowości internetowej na obcych urządzeniach, zwłaszcza tych dostępnych publicznie, ponieważ nigdy nie możemy mieć pewności, czy na danym komputerze nie jest zainstalowane oprogramowanie szpiegujące. Niezbyt bezpieczne są również ogólnodostępne darmowe sieci wi-fi, dlatego najlepiej nie obsługiwać konta, gdy jesteśmy podłączeni do takiej sieci.

Jeżeli korzystamy z konta za pomocą przeglądarki internetowej, powinniśmy zapisać adres strony w zakładce: „ulubione”, aby uniknąć każdorazowego wpisywania adresu banku. Czasami wystarczy bowiem niewielka literówka, aby trafić na stronę do złudzenia przypominającą stronę naszego banku, która w rzeczywistości jest jedynie szpiegującą nakładką, która odczyta nasze dane dostępowe podczas logowania.

Podobnie rzecz ma się z tzw. phishingiem, czyli e-mailami, których nadawcy podszywają się pod nasz bank, starając się wymusić od nas „weryfikację hasła” czy pod pozorem „zainstalowania certyfikatu bezpieczeństwa”. Warto zachować wówczas ostrożność, gdyż banki nigdy nie komunikują się z klientami w ten sposób.

Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

KONKURS GŁÓWNY

Zachęcamy Czytelników do udziału w konkursie z cennymi nagrodami. Wystarczy przesłać odpowiedzi na kilka pytań dotyczących naszego cyklu oraz zaproponować pięć tematów, o których powinniśmy napisać w przyszłości. Chcemy się dowiedzieć, na ile nasz poradnik jest użyteczny oraz jaką tematykę powinniśmy poruszać w jego kolejnych edycjach. Autorzy pięciu najciekawszych propozycji tematycznych zostaną nagrodzeni tabletami o wartości około 2 tys. zł każdy.

Weź udział w naszym konkursie głównym i wygraj 1 z 5 tabletów (kliknij!)

COTYGODNIOWY MINIKONKURS

Warto czytać nas co tydzień, bo każdemu z odcinków towarzyszy pytanie z zakresu finansów. Co 10. osoba, która w dniu publikacji wyśle na adres: [email protected] prawidłową odpowiedź, otrzyma upominek książkowy lub płytowy.

Oceń ten odcinek w skali od 1 do 5, gdzie 5 oznacza zdecydowanie dobrą ocenę, a 1 zdecydowanie złą, i odpowiedz na pytanie konkursowe: Jak nazywa się sytuacja, w której oszuści podszywają się pod bank w e-mailach wysyłanych do klientów?

Czytaj pozostałe odcinki cyklu „Twoje Finanse” (kliknij!)

Masz pytanie? Chciałbyś dowiedzieć się więcej na ten temat? Napisz do redakcji [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski