Twoje Finanse: Jaki podatek dla małej firmy

Anna Nagel
Cykl Twoje Finanse – abc małego biznesu. Odcinek 3.: Jak wybrać najlepszą formę opodatkowania?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, która z form opodatkowania jest najkorzystniejsza. Wszystko zależy od charakteru działalności gospodarczej. Aby podjąć trafną decyzję, przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym rozwiązaniom już na etapie planowania naszej działalności.

Skala podatkowa a podatek liniowy

Opodatkowanie na zasadach ogólnych, według skali podatkowej, jest dostępne dla każdego, niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności. Oznacza ono tyle, że rozliczamy podatek od dochodu według obecnie obowiązującej skali podatkowej, podobnie jak np.osoby zatrudnione na umowę o pracę. W zależności od wysokości dochodu zapłacimy 18 lub 32 proc. podatku. Możemy też skorzystać z ulg podatkowych czy rozliczyć się wspólnie z małżonkiem. Innym przywilejem jest możliwość rozliczenia się na zasadach obowiązujących osoby samotnie wychowujące dzieci.

Z kolei wybór podatku liniowego w wysokości 19 proc. pozbawia nas możliwości: skorzystania z ulg, wspólnego rozliczenia z małżonkiem czy na zasadach przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dzieci oraz kwoty wolnej od podatku. Tak jak w wypadku opodatkowania według progresywnej skali podatkowej, przedsiębiorca może jednak odliczać od dochodu koszty jego uzyskania i zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne, a także wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego z danego roku podatkowego (do wysokości określonej przepisami), a od podatku - składki na ubezpieczenia zdrowotne. Jedyną ulgą przysługującą po wyborze podatku liniowego jest ta dla osób osiągających dochody za granicą.

W 2014 r. wysokość drugiego progu podatkowego nie zmieni się i wyniesie 85 528 zł. Jeśli więc nie korzystamy z ulg, a zakładamy, że nasz roczny dochód przekroczy drugi próg podatkowy, warto zastanowić się nad podatkiem liniowym. Według wyliczeń firm doradczych ta forma opodatkowania jest opłacalna w przypadku, gdy osiągamy miesięczne dochody na poziomie przynajmniej 8-10 tys. zł.

I skala podatkowa, i podatek liniowy nakładają na nas obowiązek prowadzenia dokumentacji podatkowej. Należy pamiętać również, że podatku liniowego nie mogą stosować osoby, które zrezygnowały z pracy na etacie na rzecz samozatrudnienia i świadczą usługi swojemu byłemu pracodawcy. Ograniczeniem tym objęte są także kontrakty menedżerskie czy umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem oraz w zasadzie wszystkie rodzaje działalności, których tryb wykonywania jest zbliżony do pracy na etacie. Przykładem jest praca na umowę-zlecenie dla jednego przedsiębiorcy.

Ryczałt i karta podatkowa

Możemy również wybrać jeden z ryczałtowych sposobów rozliczania podatku dochodowego, tzw. ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub kartę podatkową. Ich główną zaletą jest sprowadzenie formalności do minimum - nie musimy prowadzić pełnej księgowości ani składać co miesiąc deklaracji podatkowych.

Stawki podatkowe w przypadku ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych są różne dla różnych rodzajów działalności i mogą wynieść od 3 do 20 proc. W pierwszej kolejności należy zatem sprawdzić, jaka stawka dotyczy naszej planowanej działalności. Należy pamiętać też o tym, że będą nas obejmowały takie same ograniczenia dotyczące ulg i wspólnych rozliczeń z małżonkiem jak w przypadku podatku liniowego. Główną wadą jest to, że nie możemy od przychodu odliczyć kosztów jego uzyskania, co może oznaczać, że zapłacimy podatek nawet wtedy, gdy rok zakończymy na minusie.

Karta podatkowa
to specyficzna forma opodatkowania - najprostsza, ale dostępna wyłącznie dla rodzajów działalności określonych w art. 23 Ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Dostępna jest przede wszystkim dla drobnych usługodawców. Zwalnia z obowiązku prowadzenia ewidencji księgowej, wpłacania zaliczek na podatek czy składania zeznań podatkowych. Wadą tej formy opodatkowania - podobnie jak w przypadku ryczałtu - jest brak możliwości odliczania kosztów od uzyskanych przychodów.

Pozostaje nam jeszcze zadecydować, czy będziemy płatnikiem VAT. Rozpoczynając działalność gospodarczą (w przypadku większości jej rodzajów), jesteśmy co do zasady zwolnieni z tego podatku. Obowiązkowo płatnikiem VAT stajemy się automatycznie dopiero po przekroczeniu rocznego limitu przychodów, który obecnie jest określony na poziomie 150 tys. zł.

Projekt realizowany z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej.

KONKURS GŁÓWNY

Zachęcamy Czytelników do udziału w konkursie z cennymi nagrodami. Wystarczy przesłać odpowiedzi na kilka pytań dotyczących naszego cyklu oraz zaproponować pięć tematów, o których powinniśmy napisać w przyszłości. Chcemy się dowiedzieć, na ile nasz poradnik jest użyteczny oraz jaką tematykę powinniśmy poruszać w jego kolejnych edycjach. Autorzy pięciu najciekawszych propozycji tematycznych zostaną nagrodzeni tabletami o wartości około 2 tys. zł każdy.

Weź udział w naszym konkursie głównym i wygraj 1 z 5 tabletów (kliknij!)

COTYGODNIOWY MINIKONKURS

[MINIKONKURS ROZWIĄZANY - KOLEJNA EDYCJA W PONIEDZIAŁEK]

Warto czytać nas co tydzień, bo każdemu z odcinków towarzyszy pytanie z zakresu finansów. Oceń ten odcinek poradnika w skali od 1 do 5 i odpowiedz na pytanie: Ile wynosi stawka podatkowa w podatku liniowym?

Osoba, która jako pierwsza w dniu publikacji tekstu wyśle do redakcji na adres [email protected] ocenę odcinka oraz prawidłową odpowiedź na pytanie, otrzyma od redakcji upominek książkowy lub płytowy.

Czytaj pozostałe odcinki cyklu „Twoje Finanse” (kliknij!)

Masz pytanie? Chciałbyś dowiedzieć się więcej na ten temat? Napisz do redakcji [email protected]

Kredyt hipoteczny, to coraz większe ryzyko. UOKiK ostrzega.

Wideo

Komentarze 17

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Mr Lawson Smith
Potrzebujesz kredytu ... ..?

Kontakt Pan Lawson Smith, prywatny pożyczkodawców, a także w zarządzaniu nieruchomościami. Nadchodzi dobrą ofertę kredytu dla wszystkich tych, którzy potrzebują wsparcia finansowego na niskim poziomie 3%. Z Czerwonego Krzyża Poprawy kredytu, można pożegnać się z całym swoim kryzysem finansowym i trudności. Dajemy pożyczki dowolnej ilości. Walczymy kryzysu finansowego i dać pokój dla świetlanej przyszłości w naszym społeczeństwie, jak my naszą działalność .Jeśli jesteś zainteresowany powinien wskazać swój interes, a my pomożemy w uzyskaniu kredytu.

Zastosuj ze szczegółami.

1. Twoje nazwy:
2. Kwota potrzebna:
3. Twój kraj:
4. Kredyt Czas trwania:
5. Państwa adres:
6. Numer telefonu:
7. miesięczny dochód:
8. ważnego dokumentu tożsamości:

(Międzynarodowych lub krajowych)

Osoba kontaktowa: Pan Lawson Smith
E-mail: [email protected]
m
mary
Jestem żonaty mężczyzna w tej chwili z dwójką dzieci i utknąłem w sytuacji finansowej w sierpniu 2012 roku i potrzebowałem na refinansowanie i płacić rachunki dla mojego syna leków. Próbowałem poszukujących kredytów z różnych firm pożyczkowych zarówno prywatnych jak i korporacyjnych, ale nigdy z sukcesu, a większość banków zmniejszyła mój kredyt. Ale, jak Bóg chciał, że poznałam kobietę Bożego prywatne pożyczki pożyczkodawcy przez przyjaciela o imieniu James i mam pewną sumę pożyczki $ 50,000USD a dziś jestem właścicielem firmy i moje dzieci mają się dobrze ... więc chcę doradzać nikogo w potrzebie pożyczki szybko skontaktować się z nim za pośrednictwem poczty elektronicznej na: ([email protected]) nie wie, robie to modlę się, aby Bóg pobłogosławi go za dobre rzeczy uczynił w moim życiu
A
Akusia
Witam! Prowaszę jednoosobowa dzialalnosc gospodarcza, uslugi budowlane. Rozliczam sie przy pomocy ryczałtu i VAT-u. Ostatnio po kontroli z urzedu skarbowego dowiedziałam się, ze za duzo zarobilem i być może czeka mnie kara. Czy jest limit zarobków?
R
Redakcja
To prawda. Wobec tego (ze względu na uzależnienie wymiaru podatku od poziomu zatrudnienia oraz od wielkości miejscowości, w której działalność jest prowadzona) karta podatkowa najkorzystniejsza jest dla firm jednoosobowych, ew. zatrudniających niewielu pracowników, a także zlokalizowanych w niewielkich miejscowościach.
R
Redakcja
Istotnie - z tego powodu decyzję o wyborze ryczałtu jako formy opodatkowania warto bardzo dobrze przemyśleć, a w razie potrzeby (gdyby uległa zmianie nasza sytuacja finansowa lub sytuacja gospodarcza w ogóle) - zmienić, tzn. wybrać inną formę opodatkowania.
R
Redakcja
Przykro nam, jeśli urzędowo-fiskalny aspekt rozpoczynania bądź prowadzenia działalności w przeszłości okazał się dla Pana zbyt skomplikowany, a urzędy - nieprzystępne. Przykład szeregu przedsiębiorców prowadzących własną działalność dowodzi jednak, że tak źle, jak w naszkicowanym przez Pana obrazie, nie jest. Przede wszystkim nie jest tak, by bez nieuczciwych praktyk, o jakich Pan wspomina, nie dało się z powodzeniem funkcjonować.
u
uproszczona papierologia
ale za to nie można tu wykazywać kosztów prowadzenia działalności, więc trzeba dobrze przemyśleć wybór tej opcji opodatkowania.
t
trzeba wspomnieć, że
co miesiąc płaci się podatek w stałej określonej przez ustawę wysokości, bez względu na to czy zarobiło się coś czy też nie.
s
sklave
W Polsce nie ma to żadnego znaczenia. Po opłaceniu wszystkich należności i zobowiązań jak zostanie sto złotych to należy z radości opić się bo zazwyczaj trzeba dołożyć do tego interesu.
No chyba że mamy wujka, ciocię spośród „wybrańców narodu”....lub firma jest słupem. . Wtedy to hulaj dusza piekła nie ma.
Jestem pełen podziwu dla tych którzy odważyli się i prowadzą własną działalność gospodarczą w Polsce. Ileż to trzeba mieć zapału i jakim być odpornym żeby nie polec w walce z Urzędem Skarbowym. Dla skarbówki każdy nawet ten rozpoczynający działalność gospodarczą to przestępca którego trzeba bezwzględnie ścigać i tępić.
W Polsce mamy taki system podatkowy, że nawet gdyby na polu zamiast buraków zbierał brylanty to i tak splajtuje. No a buraków jest ci u nas pod dostatkiem nawet w mieście.
R
Redakcja
Zmiany formy opodatkowania można dokonać do 20 stycznia każdego roku (wyjątek stanowi przejścia z ryczałtu na zasady ogólne w sytuacji, gdy przedsiębiorca przekroczył limit przychodu uprawniający do rozliczania się na zasadzie ryczałtu - wówczas firma przechodzi na zasady ogólne w dniu przekroczenia tego limitu). Przejście na kartę podatkową zgłaszamy za pomocą formularza PIT-16; w przypadku innych zmian samodzielnie piszemy stosowny wniosek.
R
Redakcja
Podatek liniowy (19 proc.) korzystny jest dla firm, które z racji osiąganego dochodu przekraczają drugi próg skali podatkowej (32 proc.). Teoretycznie chodzi o dochody powyżej 85 528 zł, ale w praktyce - ok. 100 000 zł; podatek liniowy nie pozwala bowiem na uwzględnienie ulg podatkowych.
x
xyz
podatek liniowy?
j
jss
czy można zmienić wybór opowdaktowania?
R
Redakcja
Z karty podatkowej - podobnie jak z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych - korzystać mogą drobni przedsiębiorcy. W praktyce wybierają ją osoby prowadzące najskromniej zakrojoną działalność, jak zwł. właściciele jednoosobowych zakładów usługowych (krawieckich, szewskich, zegarmistrzowskich), dla których silnie uproszczona księgowość (ze względu na oszczędność czasu i pieniędzy niezbędnych do zlecania usług księgowych na zewnątrz) jest istotną wartością.
z
zainteresowany
w takim razie?