Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tych zwierząt już nie zobaczysz w naturze - bo wyginęły. "Pozostało tylko 31 proc. żyjącej planety" [ZDJĘCIA]

Ismena Cieśla
Ismena Cieśla
Myśląc o gatunkach wymarłych w naszych głowach od razu pojawiają się obrazki mamutów czy dinozaurów, które po ziemi chodziły miliony lat temu. Jednak ten precedens dzieje się cały czas. Według raportu Living Planet Report z 2022 roku, w ciągu 50 lat z ziemi zniknęło już 69 procent populacji dzikich zwierząt.

Czym jest Living Planet Report i jak się ma go wymarcia zwierząt?

Co dwa lata WWF przygotowuje raport, w którym opiera się na informacjach od wiodących ekspertów. Najprościej można go nazwać kontrolą stanu zdrowia planety, która w sposób jasny i przystępny obrazuje jak flora i fauna sobie radzi i jakie wyzwania stawia przed nią człowiek. Naukowcy z całego świata zajmują się kontrolą populacji zwierząt na całym świecie, tworząc Living Planet Index. Obecnie LPI mierzy liczbę 32 000 populacji 5230 gatunków zwierząt.

Zatrważające dane na temat wymierania zwierząt

Według raportu LPR z 2022 roku, monitorowane populacje doświadczyły tragicznego spadku średniej liczebności - wyniosła aż 69 proc. od 1970 roku. Z pełnym raportem możemy zapoznać się na STRONIE INTERNETOWEJ

Co możemy zrobić by zatrzymać proces wyginięcia dzikich zwierząt?

Większość z nas uważa, że wina leży po stronie wielkich fabryk i koncernów, które zatruwają środowisko i wycinają drzewa. Do takiego stanu przyczyniają się także:

  • kłusownictwo
  • niszczenie naturalnych siedlisk
  • rosnący poziom zanieczyszczenia planety
  • zmiany klimatu

Nie oznacza to, że obecna sytuacja i działania sprawią, że z ziemi wyginie wszystko, łącznie z nami. Takie działania na razie doprowadzają tylko do dewastacji środowiska, czyli zniszczenia tego co znane było naszym dziadkom czy rodzicom. Należy jednak pamiętać, że to wszystko co wpływa na zwierzęta, wpływa także na nas i kiedyś taki los może spotkać także nas. Walkę o planetę możemy zacząć sami od siebie, na przykład wybierając produkty przyjazne środowisku, rezygnowanie z foliówek czy ograniczyć emisję gazów cieplarnianych.

Tych gatunków już nie spotkamy na ziemi, ale możemy walczyć by gatunków wymarłych nie było więcej

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, wyginięcie gatunków nie jest odległym koszmarem. To dzieje się teraz, z dnia na dzień. Obecnie według Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych (IUCN) zagrożonych wyginięciem jest ponad 40 000 gatunków zwierząt i roślin.

Zobacz jakie gatunki zwierząt zniknęły z powierzchni zwierząt jak już żyliśmy. Kliknij w przycisk „zobacz galerię” i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski