Ubogi jak z Lubelszczyzny. GUS przedstawił wyniki badania spójności społecznej w 2018 r.

Piotr Nowak
Sytuacja dochodowa gospodarstw domowych według województw (w % osób w wieku 16 lat i więcej)
Sytuacja dochodowa gospodarstw domowych według województw (w % osób w wieku 16 lat i więcej)
Udostępnij:
Z badań Głównego Urzędu Statystycznego wynika, ze mieszkańcy województwa lubelskiego należą do najbardziej zagrożonych ubóstwem w Polsce. Naszej sytuacji nie poprawia nadal zbyt wysokie bezrobocie. Z drugiej strony, jest też kilka atutów.

- Ciężko u nas o dobrą pracę. Nie ma dużych zakładów przemysłowych i firm. Szczytem możliwości jest etat w urzędzie - skarży się Teresa, mieszkanka niewielkiej wsi pod Włodawą. To właśnie powiaty włodawski, chełmski i hrubieszowski znajdują się na niechlubnej liście miejsc, gdzie bezrobocie sięga 15 proc. i jest największe w województwie.

- Niestety, biedna Ukraina i granica Unii Europejskiej nie są tutaj czynnikami, które wspierałyby rozwój gospodarczy - przyznaje prof. Bohdan Rożnowski z Wydziału Nauk Społecznych KUL. Sytuacja gospodarcza w województwie lubelskim jest gorsza niż w innych regionach. To przekłada się na wysokie zagrożenie ubóstwem.

- Sytuacja materialna mieszkańców województwa lubelskiego poprawiła się w porównaniu z latami poprzednimi. Jednakże, pod wieloma względami pozostawia jeszcze sporo do życzenia - mówi dr Krzysztof Markowski, dyrektor Urzędu Statystycznego w Lublinie. Tymi słowami komentuje wyniki ogólnopolskiego badania spójności społecznej przeprowadzonego przez GUS w 2018 r. Z ankiet wynika, że wskaźnik relatywnego ubóstwa dochodowego dla naszego regionu wynosi 26 proc. Oznacza to, że miesięczny dochód co czwartego gospodarstwa domowego w województwie lubelskim był niższy od granicy ubóstwa, która wynosi 1280 zł „na rękę” (dla gospodarstwa jednoosobowego). Wskaźnik dla całej Polski wynosi 13 proc. Dla porównania, w woj. mazowieckim wynosił 9 proc., pomorskim - 11 proc., a podkarpackim - 19 proc.

Relatywnie wysokimi dochodami (przekraczającymi 3556 zł) mogło się pochwalić jedynie 7 proc. gospodarstw domowych z naszego regionu. Gorszy wynik ankieterzy GUS zaobserwowali jedynie w woj. świętokrzyskim (6 proc.). Nieznacznie lepiej było na Podkarpaciu oraz na Warmii i Mazurach (8 proc.). Najbardziej zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej byli mieszkańcy woj. dolnośląskiego (48 proc.), pomorskiego (47 proc.) i śląskiego (46 proc.). Na drugim biegunie byli mieszkańcy woj. łódzkiego (zaledwie 33 proc. zadowolonych).

Środowisko

Stosunkowo dobrze mieszkańcy naszego regionu ocenili jakość środowiska naturalnego w miejscu zamieszkania. Na złą jakość powietrza w zimie skarży się jedynie 6 proc. ankietowanych. Średnia ogólnopolska wynosi 15 proc., ale np. w woj. śląskim, które jest rekordzistą pod tym względem, sięga 35 proc. Dobrze oceniamy nasze lasy. Zadowolenia z terenów zielonych nie kryje 78 proc. mieszkańców regionu. Pod tym względem zajmujemy dziewiąte miejsce w Polsce wraz z woj. mazowieckim i kujawsko-pomorskim.

Bezpieczeństwo i praca

Większość mieszkańców regionu chwali sobie bezpieczeństwo w swojej okolicy. 21 proc. ankietowanych oceniło swoje miejsce zamieszkania jako bardzo bezpieczne. 67 proc. uznało je za raczej bezpieczne. - Pod względem wykrywalności przestępstw garnizon lubelski zajmuje najlepsze miejsce w Polsce - podkreśla nadkom. Renata Laszczka-Rusek, rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie. W 2018 r. liczba wszystkich przestępstw stwierdzonych w regionie wyniosła 34,6 tys. przy 82-procentowej wykrywalności. W 2017 r. ten wskaźnik był niższy niż 78 proc.

Pozytywnym zjawiskiem w ubiegłym roku było zwiększenie liczby ofert pracy. - Pomimo, że średnia stopa bezrobocia dla województwa lubelskiego wynosi 8 proc., to sytuacja w powiatach bywa różna.

W końcu grudnia 2018 r. najwięcej osób bezrobotnych zarejestrowanych było w urzędach pracy w powiatach nadgranicznych - przypomina dr Krzysztof Markowski. Pod koniec ubiegłego roku stopa bezrobocia w regionie wzrosła z 7,8 do 8 proc. Jednak eksperci uspokajają. - To zjawisko sezonowe. Na wiosnę spodziewam się powrotu spadku stopy bezrobocia - mówi prof. Bohdan Rożnowski.

***

Zadowolenie z miejscowości zamieszkania

76 proc. mieszkańców województwa lubelskiego w wieku 16 lat i więcej była zadowolona z miejscowości, w której mieszka - wynika z badania spójności społecznej w 2018 roku. Dla porównania, ze swego miejsca zamieszkania zadowolonych było 80 proc. Polaków. W porównaniu do 2015 r. wartość wzrosła o 4 punkty procentowe.

Bardziej zadowoleni ze swojej miejscowości byli mieszkańcy największych miast - co najmniej 500 tys. mieszkańców (83 proc.) i wsi (82 proc.), niż mieszkańcy pozostałych miast (78-79 proc.). Najbardziej zadowoleni ze swoich miejscowości byli mieszkańcy woj. małopolskiego (86 proc.) oraz podlaskiego i wielkopolskiego (po 85 proc.), natomiast najmniej - osoby z województw: łódzkiego (71 proc.) i lubuskiego (75 proc.). Ogólne zaufanie do ludzi miało prawie 80 proc. Polaków. Prawie wszyscy ufają swojej najbliższej rodzinie (98 proc.). Na wsi sąsiadom ufało 83 proc., a w miastach - 71 proc. osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 28

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

l
lol
Na lubelszczyżnie to tylko tym co firmy mają jest dobrze.Sami zarabiają krocie a pracownicy najniższa krajowa .
k
kol
I dlatego własnie jesteśmy zaściankiem i ciemnogrodem Europy.
o
obiecywał
20 000 miejsc pracy
g
gość
Ten region zawsze był dziadowski ! kto sprytniejszy to dawno już opuścił ten dobrobyt , gdzie są jedne z najniższych zarobków w Polsce a potem na starość przez takie niskie płace mamy emerytury dziadowskie nie starczające na przeżycie !!!!!!!!!!!!!!!!!
g
gość
Ten region zawsze był dziadowski ! kto sprytniejszy to dawno już opuścił ten dobrobyt , gdzie są jedne z najniższych zarobków w Polsce a potem na starość przez takie niskie płace mamy emerytury dziadowskie nie starczające na przeżycie !!!!!!!!!!!!!!!!!
H
Hejka
Wyniki badań w skali województw są zawsze nieco przekłamane. Gdyby zejść do skali powiatów byłaby widoczna duża polaryzacja w naszym województwie. Faktycznie Lublin i okolice wraz z Puławami, praktycznie nie odstają od reszty kraju. Problem jest w zapomnianych wschodnich rubieżach. Okolice Hrubieszowa, Włodawy i Polesia lubelskiego, ale także gminy pomiędzy Lublinem a Zamościem pomijając Krasnystaw. To jest właśnie ten najbiedniejszy fragment Polski i UE, zapomniany zupełnie od kilku dekad. Póki tam będzie biednie, lubelskie zawsze będzie biedne!

Ale dzięki temu że tam jest biednie, lubelskie ma zawsze dobry argument by łapać kasę z UE! Wydaje mi się więc, że jest to celowa polityka władz.
z
zuzia
oto bogactwo w tym jebanym kraju po 40 latach pracy najniższa krajowa
L
Lublolec
Ale mamy lotnisko, w Lublinie: Arenę i basen , który czeka na IO, mają wybudować stadion żużlowy i krzywa rośnie. A liczby są różne. Jedne informuję a inne dezinformują.
g
gosc
a co ma Kaczynski do tego? jakis ty glupi czlowieczku...
F
Fakt
Zastanów się nad sobą..
N
Nieprawnik
Fakt. Ta mieszanka narodowości i napuszczanie ich na siebie przez lata dało efekty. Teraz wznoszenie na ołtarze tych co byli powodem waśni daje efekt jeszcze większych podziałów. A takie gadanie, że ktoś coś "czesze" Przy małej firmie - każdy z pracowników zarabia ponad 2 tys zł na rękę na miesiąc - koszt 12 tys. z ZUS, do tego dochodzi własny ZUS, czynsz za lokal, 3 tys., telefony, podatki (VAT 23%), dochodowy 19%, samochód, telefon, reklamy, opłaty urzędowe... - pracodawcy powinni edukować pracowników. Ja swoich wysłałem na podyplomówki i dotarło do nich, że całe ryzyko spoczywa na mnie. Mówienie, że ktoś "czesze" bez innych informacji doskonale wpisuje się w lubelską mentalność - Kult dziada...nadal
P
Polonista
Proszę nie pisać "My" jak pisze Pani w swoim imieniu. Artykuł dotyczy ekonomii nie wiary - proszę pisać na temat. Może należałoby statystyki z GUS nie Kurii przytoczyć? Ilość nie ma przełożenia na jakość - to że tyle osób chodzi do kościoła (jako budynku) nie ma wpływu na to jakimi ludźmi są na co dzień. W czasach wojen krzyżowych, inkwizycji też było wielu wiernych... może mniej wierzących. Po wojnie dzięki wsparciu Watykanu naziści przez Włochy uciekali do Ameryki Południowej. Nie zawsze to co na zewnątrz jest równoważne z tym co wewnątrz.
P
Priest
Na Lubelszczyźnie nadal kwitnie "Kult Dziada". Kto ma lepiej to złodziej......, trzeba donieść na niego do urzędu skarbowego - napisać anonim - w połowie stycznia było kilka tysięcy donosów w jednym z urzędów. Urzędnicy robią to samo - wymyślili sobie ile przedsiębiorca może sobie za usługę zażyczyć - myślą swoim tokiem rozumowania - ja zarabiam 2 tysiące, to i ktoś inny może zarobić tyle samo... Mimo, że przedsiębiorca opłaca ZUS, zatrudnia pracowników, opłaca czynsze- to urzędnik wyznacza limity . Nie mamy przemysłu, najwięksi pracodawcy to urzędy i uczelnie, szpitale - a ten typ "zakładu pracy" nie zarabia na siebie. Od lat urząd marszałkowski i wup ustalają limity wydatków w projektach na najniższym poziomie. Dlaczego bogata Warszawa daje więcej? Nie dlatego, że jest bogata, tylko dlatego, że urzędnicy wiedzą, że pieniądze które zostają w województwie dają miejsca pracy, zmniejszają ubóstwo, wzmacniają region. U nas od 1994 jakoś nikt na to nie wpadł. I urzędnicy i nowi przedsiębiorcy tacy sami. Urzędnicy - nie dać nikomu więcej niż sobie wymyśliliśmy. Przedsiębiorcy - wziąć studencinę, pożyczyć pędzel i drabinę...taram firma budowlana....
Trzeba ucywilizować tą Lubelszczyznę.
30% studentów zostaje na Lubelszczyźnie - na resztę łoży budżet Państwa
mamy 7 tys. uczniów w szkołach branżowych
uczelnie przyjmują kogo popadnie aby utrzymać kadrę i dostać dotację - 14% osób z wyższym wykształceniem nie ma pracy, a ponad 70% nie pracuje w wyuczonym zawodzie - o co tu chodzi? Miliardy idą na to, że "W***** chciał być strażakiem'? Jak tysiące innych Wojtków? Utrzymuje się studia dla kadry. Uniwersytety mimo, że tam tylu światłych ludzi zainwestowały w rozbudowę - teraz trzeba to utrzymać...
Realizuje się na siłę działania z UE - takie 12.4 np. roczne kursy zawodowe - jaki pracodawca będzie czekał na pracownika przez rok, jak ma zamówienie teraz?
są setki przykładów jak można jeszcze bardziej pogorszyć sytuację w naszym województwie... czemuś biedny?
o
ochrzczona
dla nas mieszańców tej ziemi czy nasza Lubelszczyzna jest regionem bogatym.
Dla nas ważniejsze są inne wartości, których nie ma w innych regionach kraju, a zwłaszcza w zachodniej i północnej Polsce. My jako jedyni w kraju mamy u siebie KUL, największą w Polsce ilość księży, piękną katedrę i ładne kościoły. Mamy bardzo wysoki 2 w kraju odsetek katolików i jesteśmy razem z Podkarpaciem na I miejscu w kraju pod względem w uczestnictwach w mszach świętych oraz przystępowania do spowiedzi i komunii świętych. To się dla nas liczy i jest naszą
siłą!.
a
anka
ale o rozwoju miasta mówi chętnie i dużo. A rozwój to nie budowa bloków i wycinka drzew, albo przeniesienie firmy z jednej dzielnicy do drugiej, a NOWE MIEJSCA PRACY. Lublin to głównie szkoły, urzędy, markety. Wg. p. Żuka powstały priorytetowe miejsca pracy i możemy konkurować z Poznaniem. W czym to nie wiem, ale ja w końcu nie jest prezydentem, aby lać wodę. Lotnisko miało się przyczynić do rozwoju gospodarczego, a jedynie jest nowym wydatkiem. Ze względu na coraz mniej istotnych połączeń już nawet przestało być przydatne dla tych, którzy latali z niego do pracy i wracali do domu. Jak widać nawet wycinka drzew nie pomaga w rozwoju miasta pomimo tego wielkiego hasła "nie mamy dylematu, drzewo, czy rozwój miasta".
A w oderwaniu od miejsc pracy najlepszy był tekst związany z rozwojem miasta - " Jeśli dzisiaj stawiamy sobie na komunikację zbiorową, to po pierwsze musimy dać uprzywilejowanie autobusom, po drugie buspasami będą się poruszać również taksówki, po trzecie motocykliści. I szukamy rozwiązania, że jeśli w samochodzie są np. trzy osoby, to można jechać buspasem. Jeżeli jedziesz sam, to nie."
Przejdź na stronę główną Kurier Lubelski
Dodaj ogłoszenie