Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ubogi jak z Lubelszczyzny. GUS przedstawił wyniki badania spójności społecznej w 2018 r.

Piotr Nowak
Sytuacja dochodowa gospodarstw domowych według województw (w % osób w wieku 16 lat i więcej)
Sytuacja dochodowa gospodarstw domowych według województw (w % osób w wieku 16 lat i więcej)
Z badań Głównego Urzędu Statystycznego wynika, ze mieszkańcy województwa lubelskiego należą do najbardziej zagrożonych ubóstwem w Polsce. Naszej sytuacji nie poprawia nadal zbyt wysokie bezrobocie. Z drugiej strony, jest też kilka atutów.

- Ciężko u nas o dobrą pracę. Nie ma dużych zakładów przemysłowych i firm. Szczytem możliwości jest etat w urzędzie - skarży się Teresa, mieszkanka niewielkiej wsi pod Włodawą. To właśnie powiaty włodawski, chełmski i hrubieszowski znajdują się na niechlubnej liście miejsc, gdzie bezrobocie sięga 15 proc. i jest największe w województwie.

- Niestety, biedna Ukraina i granica Unii Europejskiej nie są tutaj czynnikami, które wspierałyby rozwój gospodarczy - przyznaje prof. Bohdan Rożnowski z Wydziału Nauk Społecznych KUL. Sytuacja gospodarcza w województwie lubelskim jest gorsza niż w innych regionach. To przekłada się na wysokie zagrożenie ubóstwem.

- Sytuacja materialna mieszkańców województwa lubelskiego poprawiła się w porównaniu z latami poprzednimi. Jednakże, pod wieloma względami pozostawia jeszcze sporo do życzenia - mówi dr Krzysztof Markowski, dyrektor Urzędu Statystycznego w Lublinie. Tymi słowami komentuje wyniki ogólnopolskiego badania spójności społecznej przeprowadzonego przez GUS w 2018 r. Z ankiet wynika, że wskaźnik relatywnego ubóstwa dochodowego dla naszego regionu wynosi 26 proc. Oznacza to, że miesięczny dochód co czwartego gospodarstwa domowego w województwie lubelskim był niższy od granicy ubóstwa, która wynosi 1280 zł „na rękę” (dla gospodarstwa jednoosobowego). Wskaźnik dla całej Polski wynosi 13 proc. Dla porównania, w woj. mazowieckim wynosił 9 proc., pomorskim - 11 proc., a podkarpackim - 19 proc.

Relatywnie wysokimi dochodami (przekraczającymi 3556 zł) mogło się pochwalić jedynie 7 proc. gospodarstw domowych z naszego regionu. Gorszy wynik ankieterzy GUS zaobserwowali jedynie w woj. świętokrzyskim (6 proc.). Nieznacznie lepiej było na Podkarpaciu oraz na Warmii i Mazurach (8 proc.). Najbardziej zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej byli mieszkańcy woj. dolnośląskiego (48 proc.), pomorskiego (47 proc.) i śląskiego (46 proc.). Na drugim biegunie byli mieszkańcy woj. łódzkiego (zaledwie 33 proc. zadowolonych).

Środowisko

Stosunkowo dobrze mieszkańcy naszego regionu ocenili jakość środowiska naturalnego w miejscu zamieszkania. Na złą jakość powietrza w zimie skarży się jedynie 6 proc. ankietowanych. Średnia ogólnopolska wynosi 15 proc., ale np. w woj. śląskim, które jest rekordzistą pod tym względem, sięga 35 proc. Dobrze oceniamy nasze lasy. Zadowolenia z terenów zielonych nie kryje 78 proc. mieszkańców regionu. Pod tym względem zajmujemy dziewiąte miejsce w Polsce wraz z woj. mazowieckim i kujawsko-pomorskim.

Bezpieczeństwo i praca

Większość mieszkańców regionu chwali sobie bezpieczeństwo w swojej okolicy. 21 proc. ankietowanych oceniło swoje miejsce zamieszkania jako bardzo bezpieczne. 67 proc. uznało je za raczej bezpieczne. - Pod względem wykrywalności przestępstw garnizon lubelski zajmuje najlepsze miejsce w Polsce - podkreśla nadkom. Renata Laszczka-Rusek, rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Policji w Lublinie. W 2018 r. liczba wszystkich przestępstw stwierdzonych w regionie wyniosła 34,6 tys. przy 82-procentowej wykrywalności. W 2017 r. ten wskaźnik był niższy niż 78 proc.

Pozytywnym zjawiskiem w ubiegłym roku było zwiększenie liczby ofert pracy. - Pomimo, że średnia stopa bezrobocia dla województwa lubelskiego wynosi 8 proc., to sytuacja w powiatach bywa różna.

W końcu grudnia 2018 r. najwięcej osób bezrobotnych zarejestrowanych było w urzędach pracy w powiatach nadgranicznych - przypomina dr Krzysztof Markowski. Pod koniec ubiegłego roku stopa bezrobocia w regionie wzrosła z 7,8 do 8 proc. Jednak eksperci uspokajają. - To zjawisko sezonowe. Na wiosnę spodziewam się powrotu spadku stopy bezrobocia - mówi prof. Bohdan Rożnowski.

***

Zadowolenie z miejscowości zamieszkania

76 proc. mieszkańców województwa lubelskiego w wieku 16 lat i więcej była zadowolona z miejscowości, w której mieszka - wynika z badania spójności społecznej w 2018 roku. Dla porównania, ze swego miejsca zamieszkania zadowolonych było 80 proc. Polaków. W porównaniu do 2015 r. wartość wzrosła o 4 punkty procentowe.

Bardziej zadowoleni ze swojej miejscowości byli mieszkańcy największych miast - co najmniej 500 tys. mieszkańców (83 proc.) i wsi (82 proc.), niż mieszkańcy pozostałych miast (78-79 proc.). Najbardziej zadowoleni ze swoich miejscowości byli mieszkańcy woj. małopolskiego (86 proc.) oraz podlaskiego i wielkopolskiego (po 85 proc.), natomiast najmniej - osoby z województw: łódzkiego (71 proc.) i lubuskiego (75 proc.). Ogólne zaufanie do ludzi miało prawie 80 proc. Polaków. Prawie wszyscy ufają swojej najbliższej rodzinie (98 proc.). Na wsi sąsiadom ufało 83 proc., a w miastach - 71 proc. osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ubogi jak z Lubelszczyzny. GUS przedstawił wyniki badania spójności społecznej w 2018 r. - Kurier Lubelski

Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski