Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ubyło wiernych w kościołach. Etyk: - W przyszłym roku spadek może być większy

Piotr Nowak
Piotr Nowak
Fot. Łukasz Kaczanowski / archiwum
Ubyło uczestników niedzielnych mszy świętych i osób przyjmujących komunię – wynika z najnowszych danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego. - Religijność to nie tylko kwestia wiary, ale też tradycji, obrzędów, stylu życia, który się odziedziczyło - mówi ks. prof. Andrzej Szostek.

W niedzielnej mszy świętej uczestniczyło 36,9 proc. zobowiązanych katolików, czyli o 1,3 proc. mniej niż rok wcześniej. Do Komunii Świętej przystąpiło 16,7 proc. wiernych. To o 0,6 proc. mniej niż podczas poprzednich badań. Wyniki liczenia wiernych w 2019 r. opublikował Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. Najważniejszy wniosek jest taki, że wiernych w świątyniach ubywa.

- Prezentowane dane wskazują, że instytucjonalne ramy Kościoła katolickiego w Polsce nieco słabną. Po okresie intensywnego rozwoju struktur oraz organizacji Kościoła w Polsce w minionych dekadach, w epidemię wkroczyliśmy już przy słabnącej nieco sile instytucjonalnej - zastrzega ks. Wojciech Sadłoń, dyrektor ISKK.

- Tendencja spadkowa jest znacznie mniejsza, niż można by się spodziewać po obecnej dyskusji. To świadczy o tym, że katolicy wierzą w Boga, a nie w księży. Przypuszczam, że w przyszłym roku spadek może być jeszcze większy - mówi ks. prof. Andrzej Szostek, etyk i filozof. Były rektor KUL.

Jak na tle polskiego Kościoła wypada diecezja lubelska?

W niedzielnej Eucharystii uczestniczyło u nas 37 proc. wiernych. Dla porównania, w rekordowej pod tym względem diecezji tarnowskiej ten odsetek wynosił 70,8 proc., a w najmniej uduchowionej diecezji szczecińsko-kamieńskiej – 23,3 proc.

Diecezja tarnowska najlepiej wypada też pod względem udzielonych komunikantów. Sakrament przyjęło 26,1 proc. wiernych. Najmniejszy wynik miały diecezje sosnowiecka i ponownie szczecińsko-kamieńska – po 10,9 proc. W naszej diecezji odsetek ten wyniósł 19,5 proc.

Diecezja lubelska obejmuje centralną część województwa z Puławami i Chełmem. Na tym terenie funkcjonuje 271 parafii (na ogólną liczbę 10 382 parafii katolickich w Polsce), 903 księży (24,7 tys. w Polsce) i 47 alumnów (kandydatów na księży w całej Polsce jest ok. 1,7 tys.).

Dane wykorzystane w raporcie pochodzą z ubiegłorocznego liczenia wiernych. Bilans przeprowadzono w czasie, kiedy na jaw wychodziły nowe przypadki pedofilii wśród duchownych, kilka miesięcy przed wybuchem epidemii i erupcją społecznego niezadowolenia spowodowanego wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego ograniczającego prawo do aborcji.

- Spadek to nie tylko kwestia dyskusji na temat pedofilii i jej ukrywania, ale też tendencja związana z tym, że Polska staje się krajem dobrobytu. Każdy socjolog powie, że takie zmiany związane są z mniejszą religijnością. To nie tylko kwestia wiary, ale też tradycji, obrzędów, stylu życia, który się odziedziczyło – wyjaśnia ks. prof. Andrzej Szostek.

Przyszłość lubelskiego Kościoła

Odpowiedzi na wyzwania, przed którymi stoi Kościół, będą poszukiwać uczestnicy III Synodu Archidiecezji Lubelskiej. Trwają obrady komisji tematycznych. Z powodu pandemii dyskusje toczą się za pośrednictwem transmisji online. W najbliższych dniach do pracy mają przystąpić parafialne zespoły synodalne, a zaraz po nich zespoły dekanalne. W ich prace zaangażowanych będzie ponad 4500 osób. W zdecydowanej większości są to osoby świeckie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kurierlubelski.pl Kurier Lubelski