- Nie czuję się bezpiecznie, kiedy wracam z domu rodzinnego do Lublina i wita mnie grupa pijanych mężczyzn. Myślałam, że zmieni się to po oddaniu Dworca Lublin, ale widocznie ten uciążliwy folklor to część atrakcji turystycznych miasta - skarży się Magda, która regularnie korzysta z Dworca Głównego Lublin.
Nie jest to odosobniony przypadek. Podobnych głosów jest więcej.
- Często przechodzę ul. Pocztową i tam na rogu z placem Dworcowym, niezmiennie od lat, ma swoje miejsce grupka mężczyzn. Często są pod wpływem alkoholu. Zresztą puszki i butelki widać z daleka. Źle to świadczy o mieście. To wygląda jakby było przyzwolenie na takie zachowania - mówi pani Katarzyna.
Przez plac dziennie przechodzi tysiące podróżnych. Cel mają różny: ktoś biegnie na autobus do pracy lub szkoły, a ktoś innych przyjechał zwiedzić Lublin. Można też spotkać studentów, którzy zjeżdżają do miasta z dużymi walizkami, bo zaraz zaczyna się rok akademicki. Niektórzy mają trasę z dworca do centrum opanowaną do perfekcji, inni jeszcze nieporadnie szukają miejsca, gdzie powinni się udać. Z Lublinem dopiero zaczynają swoją edukacyjną przygodę. Każdego, kiedy wychodzą z tunelu dworca PKP lub z autobusu wita ten sam widok - nowy, imponujący Dworzec Lublin, pijani ludzie i bezdomni. Z podobnymi problemami borykają się też inne duże miasta.
- Lublin nie jest odosobnionym przypadkiem, chociaż ciężko się na to patrzy. Na ławkach śpią bezdomni, przy budynkach i na schodach siedzą pijacy. Nowoczesne miejsce, a jednak pierwsze wrażenie robi słabe - ocenia pan Piotr.
Czy to syzyfowa praca?
Policji temat osób, które przebywają w tej okolicy jest dobrze znany.
- Niemal codziennie kierujemy tam patrole z naszych komisariatów i z oddziału prewencji. Często są tam osoby bezdomne. Jeżeli dochodzi do wykroczeń, to oczywiście reagujemy na to - informuje nadkomisarz Kamil Gołębiowski, oficer prasowy KMP w Lublinie.
Intensywne działania prowadzi także staż miejska.
- Jesteśmy tam wielokrotnie, każdego dnia w różnych godzinach - zaznacza Robert Gogola, rzecznik prasowy straży miejskiej w Lublinie.
Zgłoszeń od mieszkańców od lipca do teraz (12 września) było niewiele, bo 7. Natomiast mundurowi na bieżąco interweniują w tym miejscu. Od dyżurnego monitoringu w tym czasie wpłynęły 102 zgłoszenia. Dotyczyły one m.in. osób bezdomnych, które leżały na schodach czy ławkach, spożywania alkoholu w miejscu niedozwolonym i parkowania na zakazie.
- Z osobami bezdomnymi regularnie rozmawiamy i informujemy, gdzie mogą uzyskać pomoc - tłumaczy rzecznik straży miejskiej.
Problem istnieje od lat, a czy coś się zmieni, to czas pokaże.
- Dożynki wojewódzkie 2024. Rolnicy z lubelskiego świętowali. Zobacz zdjęcia
- Wielkie święto siatkówki. Hala Globus wypełniła się po brzegi. Zdjęcia i wideo!
- Poznaliśmy Osobowości Roku z woj. lubelskiego. "Efekty zrobią hałas". Zdjęcia i wideo
- Targi książki i mediów "VIVELO". Tłumy miłośników literatury wypełniły Targi Lublin
- Cóż za pyszności! Stoiska pełne przysmaków na Europejskim Festiwalu Smaku
- "Spotkania w kulturze Słowian" przyciągnęły miłośników wierzeń słowiańskich
Włochy i Szwajcaria zmieniają swoje granice
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?